Discussion about this post

User's avatar
Ivan Macura's avatar

Vážený pán Chovanculiak, INESS

Vaše príspevky by boli podľa môjho názoru kvalitnejšie, keby ste brali vo svojich článkoch do úvahy globálnu politiku civilizácií a ich postoj ku zmyslu vzdelávania: - japonská - pravoslávna Rusko - Islam - čínska - hinduistická India - západná - latinsko americká - viď The clash of Civilizations And the Remarking of World Order

Ináč asi 10 rokov tzv. mentor Vlada Zlatoša

S úctou

Ivan Mačura Nitra

Expand full comment
Ján Hreško's avatar

(Nejde tu predsa o civilizačnú otázku. Koncepty úspechu civilizácií v dejinách sú prílišne zovšeobecňujúce a časovo sa pohybujú v stáročiach (pričom dnes sa svet mení každý rok); ale ide o univerzálnu ľudskú skúsenosť. Rodičom ide primárne o ich deti, nie o úspech ich civilizačného okruhu. Ak si rodičia uvedomia, že k tomu deti potrebujú aj úspech širšieho spoločenstva, budú podporovať aj veci verejné.)

Ďakujem za podnetný článok, ktorý pomenoval problémový uzol štátneho školstva. V podmienkach a súkoliach obrovských verejných inštitúcii sa stráca osobná zodpovednosť a nahradzuje ju konanie v nejakej roli (často volenej na pár rokov a z toho vyplývajúcimi politickými záväzkami), teda konanie s veľmi obmedzenou zodpovednosťou, nehovoriac o nejakej vlastnej majetkovej zodpovednosti. (Možno, ak by sme mali alokovať časť našich daní priamo vybraným školám, začali by sme konečne premýšľať kam smerujú. Momentálne v drvivej väčšine prípadov ani netušíme koľko stojí vzdelávanie jedného žiaka na jednotlivých školách). Na druhej strane, moderný štát si nemôže dovoliť vzdelávanie ponechať celkom na občanov a počítať s tým, že každá komunita bude ponúkať a organizovať kvalitné súkromné vzdelávanie. V článku spomenuté príklady ukazujú reakciu na nefunkčné štátne školy, kde učitelia berú peniaze, ale nepracujú, čo znamená, že ich nik nekontroluje a nevyhadzuje, čo je peknou vizitkou úradov.

Čo sa týka kvality súkromných škôl. Paradoxne, mám aj opačnú skúsenosť, aspoň z okresných gymnázií na východnom Slovenku, kde sú viacerí rodičia ochotní priplatiť si nie za kvalitnejšie vzdelávanie, ale len status školy, typicky gymnázia, a to pre svoje deti, ktoré na gymnázium väčšinou nemajú. Ale prestíž a titul sú pre nich žiaľ dôležitejšie, než vzdelanie vlastných detí. O to obdivuhodnejšie je myslenie často negramotných rodičov z krajín tretieho sveta. Ale verím, že sa to na Slovensku posúva, u rodičov i žiakov, a dopyt po kvalitnejšom vzdelávaní bude. Som zvedavý, akú rolu v tom zohrá blížiaci sa demografický prepad.

Expand full comment
2 more comments...

No posts