Čítate newsletter Pokrok bez povolenia. Pôvodne bol o tom, ako internet konkuruje politikom. Teraz je o tom, ako rozmraziť evolúciu vo vzdelávaní. Pridajte sa k 2600 odberateľom, staňte sa podporovateľom, alebo newsletter zdieľajte vo svojich kruhoch. Ďakujem.
Písal som o tom, že ľudia sú na kultúre závislé živočíchy, ktoré selektívne nasávajú kultúru z hláv prestížnych ľudí. A špekuloval som o tom, čo to znamená pre školstvo. Nedávno sa objavila nová empirická štúdia, ktorá tieto tvrdenia nepriamo otestovala. Nesie názov: Ako neformálny mentoring zo strany učiteľov, poradcov a trénerov podporuje dlhodobý akademický úspech študentov.
Táto štúdia je unikátna dvoma faktormi:
Po prvé - skúma neformálny mentoring, teda žiadnu súčasť nejakého programu alebo verejnej politiky. Sleduje, k akým výsledkom viedol organicky vzniknutý vzťah medzi mentorom a žiakom. Nešlo o učiteľa, ku ktorému na predmet „mentoring“ priradili žiakov. Ale o poradcu, učiteľa, trénera, ku ktorému žiak z nejakého dôvodu vzhliadal a ovplyvnil jeho život. Išlo o prestížneho človeka.
Po druhé – nejde o jednoduchú korelačnú štúdiu, akých už existuje viacero, ale je pri nich ťažké potvrdiť kauzalitu a jej smer. Dosahujú žiaci s mentormi lepšie výsledky vďaka mentorom, alebo žiaci s lepšími výsledkami inklinujú k mentorom? Táto nová štúdia využíva okrem iného aj výskum dvojičiek na školách, vďaka čomu dokáže lepšie očistiť vplyv mentorov. Celkovo pracuje s databázou viac ako 20-tisíc žiakov siedmeho až dvanásteho ročníka, o ktorých boli zbierané dáta počas 25 rokov.
No a výsledky sú pozitívne. Ale čo je dôležitejšie - na pomery vzdelávacích štúdií aj výrazné (size effect). Vďaka mentorom sa zlepšili krátkodobé výsledky žiakov ako miera prepadnutí, počet získaných kreditov a výsledky v testovaniach. A rovnako aj v dlhšom období študenti s mentormi mali o 9,4 percentuálneho bodu vyššiu pravdepodobnosť, že sa dostanú na vysokú školu. Táto štúdia je slovami autorov zatiaľ najsilnejšie empirické potvrdenie dôležitosti vplyvu prirodzených mentorov na dlhodobé výsledky žiakov.
Prieskum medzi žiakmi ukazuje, že tieto výsledky neboli vďaka lepším akademickým inštrukciám, ale skôr vďaka dlhoročnému vzťahu s mentorom a jeho „radám a pomoci pri hľadaní smerovania v živote, nastavovaní správnych priorít, navigovaniu v životných krízach a správnym rozhodnutiam.“ Teda mentori boli pre žiakov ľudia s vysokou prestížou, ktorí mali vplyv na ich ašpirácie – čím chcú byť a čo môžu dosiahnuť.
Žiaci typicky pri opisovaní mentora a jeho správania spomínali: „naučil ma, čo je dôležité“, „dal mi smerovanie do života“, „pomohol mi vyhýbať sa problémom“, „pomohol mi dospieť“ a považovali ho za role model – svoj vzor.
No a to najdôležitejšie číslo na záver: šťastie na prestížneho človeka / mentora malo 15 % žiakov. Je to málo alebo veľa? Štúdia je z USA. Koľko by to bolo u nás?
Školstvo
Začala škola. Veľa detí sa teší. Ale nezabúdajme, že veľa detí ani nie. Je dych berúce, ako silno koreluje školský rok a počet hospitalizovaných detí pre samovražedné myšlienky. Všimnite si aj zvláštny prvý polrok pandemického roku 2020. Niektorým deťom sa uľavilo, keď nemuseli do školy.
Kultúra malých kulturistov.
Prvú sklapačku (posadiť sa) zvládlo vo veku 5 mesiacov 0 % talianskych detí a viac ako 90 % kamerunských.
Spoločnosť
Dobré správy si treba pripomínať:
Posledná dekáda patrila chudobným tohto sveta. A to aj bez sociálnych balíčkov a degrowthu. Graf ukazuje distribúciu rastu ročného príjmu ľudí vo svete podľa veľkosti príjmu.
Mapa mapujúca mieru zbombardovania nemeckých miest počas II. svetovej vojny.
Čo je horšie ako bombardéry Royal Air Force nad hlavou? Komunisti vo vláde.
Na základe daňových výnosov z piva vieme, že priemerný človek v stredoveku vypil denne viac ako 1 liter piva. To je štyri krát viac ako dnes na Slovensku. V spotrebnom koši stredovekého človeka tvorilo pivo 12,5 % výdavkov. A daň z piva tvorila 1/3 vládnych príjmov v Anglicku.
Ľudia vytriezveli až počas priemyselnej revolúcie.
Graf: ročná spotreba piva na jednu osobu v Anglicku (v litroch).
Blahobyt spoločnosti nestojí na pleciach géniov, ale na hromade dobre prepojených mozgov. Blahobyt vyžaduje veľký kolektívny mozog - v ekonómii sa to volá aglomeračný efekt. A na Slovensku s ním máme problém posledných 800 rokov.
Graf: Vývoj veľkosti kolektívneho mozgu medzi rokmi 1200 - 1850.
Články mesiaca
Komentár pre HN: Slovenská minimálna mzda nie je 6. najnižšia, ale 6. najvyššia
Slovenské sociálne siete pravidelne oblietajú informácie o nízkych mzdách. Naposledy sa objavila reinkarnovaná verzia v podobe nízkej minimálnej mzdy. Podľa porovnania Eurostatu máme na Slovensku 6. najnižšiu minimálnu mzdu v EÚ.
V skutočnosti slovenská minimálna mzda nie je 6. najnižšia, ale 6. najvyššia.
Komentár pre Denník N: Reforma školstva porušila základné pravidlo
Ako ekonóm však chcem upozorniť na problém, keď sa nadšenie spojí s možnosťou centrálne a plošne definovať školstvo pre stovky tisícov žiakov po celom Slovensku. Ľahko sa potom môže stať, že všetci budú nútení budovať niečo, čo sa ukáže ako nefunkčné. A doplatia na to tí najzraniteľnejší – naše deti.
Základné pravidlo investovania znie: diverzifikuj. A to by malo platiť aj pre školstvo. Nemali by sme vsadiť všetko na jednu kartu. A to predovšetkým v situácii, keď ani zďaleka neexistuje vo vede konsenzus, ktorá bude tromfom.
Potrebujeme krotiť reformné nadšenie zapálených odborníkov. A radšej im vytvoriť priestor a možnosti, aby sa mohli realizovať v praxi, a na konkrétnych príkladoch preukázať, že ich prístup je prínosnejší Napríklad formou už vyššie spomínaných autonómnych škôl.
Zo života
Lifehack: Ked idete na navstevu k niekomu, kto ma male deti, nekupujte im plast ani cukor. Nikdy.
Predminulý rok na dovolenke moje deti zažili televízne vysielanie a reklamy:
Róbert Chovanculiak, INESS
Budem rád, ak tento newsletter zazdieľate vaším priateľom aj nepriateľom. Substack spustil novú službu a vďaka nej môžete získať odmeny za odporúčanie.
Pre plný zážitok z tohto newslettera sa pridajte k podporovateľom. Podporíte tým moju prácu a získate prístup do súkromnej skupiny. Ďakujem.
Ak nechcete zmeškať žiadnu novinku zo sveta pokroku bez povolenia, môžete ma sledovať na sociálnych sieťach: