Yng. Tube: absolvent vysokej školy života
YouTube ako: lodný kontajner, liek proti kultúrnej skleróze, komnata ozvien, inovačný amplión, studnica vedomostí.
Čítate newsletter Pokrok bez povolenia. Pôvodne bol o tom, ako internet konkuruje politikom. Teraz je o tom, ako rozmraziť evolúciu vo vzdelávaní. Pridajte sa k 2600 odberateľom, staňte sa podporovateľom, alebo newsletter zdieľajte vo svojich kruhoch. Ďakujem.
Julius Yego od malička sníval o tom, že sa stane úspešným oštepárom. Nemal to však ľahké. Narodil sa a žije v Keni. Tento príbeh má šťastný koniec a dnes je Yego držiteľom afrického rekordu v hode oštepom do diaľky. Za tento úspech vďačí aj legendárnemu atlétovi Janovi Železnému, ktorý Yega roky trénoval. Bez toho, aby o tom vedel. Yego totižto pozeral Železného videá na Youtube.
V Keni nikdy nebol, a pravdepodobne nikdy nebude, hod oštepom tak populárny ako beh. Preto sa Yegovi nepodarilo nájsť trénera. A tak každý deň dôsledne sledoval a do podrobna rozoberal pohyby a celé tréningy Jana Železného, ktoré našiel na Youtube. Len vďaka streamovacej službe vyhral v roku 2011 Africké hry a kvalifikoval sa na Olympiádu v Londýne. Až pol roka pred olympijským štartom našiel Yego prvého človeka, ktorý bol ochotný ho trénovať. Bolo to po dekáde tréningov, ktoré absolvoval cez pozeranie online videí. Aj preto má dodnes prezývku Mr. Youtube.
Na svete je oveľa, oveľa viac Mr. Youtubov, než sa môže zdať. Sám som absolvent športovej školy Youtube. S kamarátmi sme roky cez videá do detailov rozoberali techniky a tréningy najlepších powerlifterov na svete. Mŕtvy ťah vyzerá ako jednoduchý pohyb, ale skrýva sa za ním cela veda.
Keď prišli zranenia, objavili sme Youtubový kanál Athlean-X, kde Jeff dokázal vysvetliť príčinu a navrhnúť rehabilitáciu aj toho najmenšieho svalu a úponu na tele. Preto sme Jeffa začali prezývať Ježiš. Zázračne náš liečil. Neskôr nám počas Covidu zatvorili posilňovne, a tak sme sa dostali k behu. A narazili sme na ukážky techniky behu od Richarda Smíšeka. A neskôr dokonalú atletickú transformáciu z človeka sedavého na človeka v pohybe od KneesOverToesGuy. Nedávno som prepadol strieľaniu z luku. Prečítal som o tom jednu knihu, ale len vďaka Youtube som bol schopný po pár týždňoch zasahovať terč na 40 metrov.
Šport je len príklad širšieho princípu. Youtube je po objavení písma a Gutenbergovej kníhtlači ďalší technologický skok v tom, ako zdieľame, ukladáme, vyhľadávame, organizujeme a prijímame kultúrne informácie. Ak je kniha konzerva na prchavé slová, tak Youtube je lodný kontajner plný majstrov svojho remesla - vzorov imitovania. A na rozdiel od knihy sa doň dajú zakonzervovať audio-vizuálne aspekty kultúry. Yego z Kene si mohol prečítať množstvo článkov a kníh o tom, ako správne hodiť oštep, ale vidieť Železného, ako hádže, je niečo iné. Raz vidieť cez video je lepšie, ako stokrát počuť očami cez knihu.
Keď sa povie Youtube a vzdelávanie, ľudia si predstavia nahraté prednášky z univerzít. To je využitie zázračnej technológie stredovekou inštitúciou. Ono samotná univerzitná prednáška vznikla ako stredoveké technologické riešenie starovekej nedostupnosti kníh. Vďaka prednáškam mohli desiatky až stovky študentov čítať jednu knihu ušami. Dnes sú knihy (a videá) všade dostupné, napriek tomu na univerzitách po celom svete v pondelok ráno o 8:00 začínajú stredovekým rituálom kázne.
V skutočnosti tu Youtube nie je pre akademikov. Tento lodný kontajner plný majstrov je oveľa lepší na kultúrne šírenie praktických zručností a vedomostí zo všetkých oblastí ľudského života. Ľudia sú opakovacie papagáje závislé na kultúre a Youtube im podsúva nekonečné množstvo vzorov na imitáciu. Stačí, aby boli splnené dve podmienky:
Viete, čo chcete dosiahnuť (niečo postaviť, zbúrať, naučiť sa, opraviť, inšpirovať sa, ...).
Neviete, ako na to.
Vďaka Youtube ste dva kliky od najlepších majstrov z celého sveta. Môžete začať imitovať.
Spýtaj sa svojho kamaráta
Nedávno sa nám na žalúziách odtrhla šnúrka a vyvliekla sa. Keď som si to všimol, obliali ma studené poty. Spomenul som si na traumu spred desiatich rokov, keď sa stalo niečo podobné. Môj pokus o opravu nedopadol dobre. Nakoniec sme sa nejako naučili ovládať žalúzie cez nitky, ktoré ich držia pokope. Teraz ma však ako prvé napadlo načrieť do kontajnera na majstrov a doslova do dvoch minút som sa zmenil na skúseného servisáka žalúzií. A do desať minút boli opravené. Zázrak.
Nie som sám. Poznám ľudí, kancelárske krysy, žiadni kutilovia, ktorí si dokázali sami vymeniť strojček na otváranie okien na dverách auta, SD-disk na malom notebooku, spálené výšky na reproduktoroch. Jednoducho hocičo. Povedzte mi, čo sa vám pokazilo, a ja vám pošlem Youtube video.
Ale to je len vrchol ľadovca. Existujú ľudia, ktorí si cez Youtube opravili kariéru. Youtube je rekvalifikačný nástroj. Mám kamaráta, o ktorom som vedel, že sa sám naučil graficky modelovať v profesionálnych softvéroch ako Blender a dnes spolupracuje na grafickom vývoji počítačových hier a rozprávok. Keď som sa ho spýtal, či sa náhodou neučil aj cez Youtube, odpovedal „80 % učenia je pozeranie Youtube, 5 % je čítanie fór a 15 % praktické skúšanie“.
Začal som sa pýtať všetkých kamarátov a známych, či využili niekedy Youtube ako zdroj pracovných zručností. Väčšina z nich veľa a často. A to robia rôzne veci - programovanie, online marketing, strihanie videí. Alebo sa v rámci hoby naučili kresliť v AutoCADe, aby si mohli namodelovať zvukovody svojich vysnených reproduktorov.
Vďaka Youtube dnes nemusíte vychodiť stavebnú školu, aby ste si zvládli postaviť dom. Tým myslím naozaj celý dom. Komplet. Možno až na elektriku. Inak zvládnete všetko – aj vy, čo teraz čítate tento newsletter. V kontajneri nájdete najlepších majstrov, ktorí vám krok po kroku ukážu, ako na každé jedno remeslo potrebné pri stavaní domu. A ukážu vám to tak podrobne a presne, že to zvládne každý. Potrebujete len čas, chuť a peniaze na materiál. Poznám (cez Youtube) jedného človeka, ktorý to takto dokázal.
Bratranec začal pred pár rokmi z ničoho nič dávať na internet fotky umeleckých nožov, ktoré vyrobil. Vysokoškolsky vzdelaný človek pracujúci skôr hlavou ako rukami. Pri písaní tohto článku som sa ho spýtal, či sa náhodou niečo nepriučil aj cez Youtube. Jeho odpoveď bola: „všetko som sa naučil z Youtube“ a poslal mi 9 kanálov, kde je dopodrobna od A po Z rozobrané, ako si zariadiť dielňu a začať vyrábať rukoväte a ostrie nožov.
Kolega z práce mi zas rozprával o tom, ako sa učia cez Youtube, keď v ich kapele riešia zapájanie hudobnej techniky (pozrite si video, naozaj to nie je sranda). Ďalší kolega zas rieši zdravotníctvo a hovoril mi o obľúbených tutoriáloch pre chirurgov o rôznych metódach zašívania rán. To isté nájdete aj pre zubárov.
Youtube je priateľ na telefóne, ktorý vie všetko. A ešte vám to názorne ukáže.
Temná komnata alebo studnica?
Toto sú anekdotické príbehy. „A kde sú dáta?“, spýtal by sa ekonóm. Dát a štúdií o Youtube ako zdroji zručností a vedomostí som veľa nenašiel. Väčšina výskumníkov rieši, či je Youtube plný komnát ozvien (echo chambers), kde sa radikalizujú ľudia (nie je). A akosi si nevšímajú, že je to skôr nekonečná studnica vedomostí, kde sa kvalifikujú ľudia.
Podľa výskumu z Pew Research Centre je pre 51 % dospelých Američanov Youtube dôležitý z dôvodu „how-to“ („ako na to“) videí, ktoré im pomáhajú robiť veci, ktoré predtým nikdy nerobili. A títo ľudia si pozrú viac ako dve inštruktážne alebo informačné videádo týždňa. Podobný podiel našli aj na Novom Zélande, kde 57 % mileniálov považuje Youtube za zdroj vedomostí a možností naučiť sa nové kariérne zručnosti. A v Austrálii 54 % dospelých užívateľov preferuje pozrieť si Youtube video, keď riešia nejaký problém, než si prečítať manuál alebo sa spýtať predavača.
Nejde o nejaký rigorózny výskum, všetko sú to v zásade len prieskumy medzi ľuďmi. Ale ukazujú, že Youtube zďaleka nie je iba bezduchá zábava alebo temná komnata radikalizácie. Youtube je pre ľudí studnica vedomostí.
Youtube pomáha smerom dopredu aj dozadu
Youtube pomáha aj v šírení užitočných inovácií. Je to inovačný amplión. Zoberme si napríklad taký sektor stavebníctva. V tomto odvetví koluje medzi majstrami množstvo urban legiend a zastaraných postupov. A držia sa ich preto, lebo to tak robili celý život. Dnes však nové materiály a technológie často vyžadujú nové postupy. Vďaka Youtube si ich môžete ľahko nájsť na oficiálnych kanáloch výrobcov. Inovácie tak nemusia ísť zdĺhavou cestou cez odborné školstvo, ale skratkou od výrobcov a inovátorov rovno k ľudom z praxe.
Keď som pred dávnymi rokmi betónoval základovú dosku na dome, prišiel nám pomôcť bratranec, stavbár. Pri vyrovnávaní betónu sa zvyčajne používa tzv. lietadlo. A mali sme aj také nachystané.
Bratranec však vtedy vytiahol novinku, ktorá nám vyrazila dych. Priniesol stíhačku. Dokázal pár pohybmi vyrovnať betón na diaľku 6 metrov. O tejto, vtedy novinke, sa dozvedel cez Youtube videá a odkukal odtiaľ aj správnu techniku použitia. Doteraz si živo pamätám to nadšenie. Písal som vtedy knihu o tom, ako internetové technológie konkurujú štátu, a toto bol pekný príklad konkurencie stredným odborným školám.
Youtube nepomáha len smerom dopredu, ale aj dozadu. Niekedy nejde o to šíriť inovácie, ale zachraňovať tradície. V minulosti sa už veľakrát stalo, že nejaké spoločenstvo prišlo o svoje kultúrne zručnosti. Takto napríklad Inuiti žijúci v Grónsku stratili v 19. storočí schopnosť vyrábať svoje tradičné kajaky. Okolo roku 1820 tam vypukla epidémia, ktorá zabila veľkú časť starších obyvateľov. A s nimi odišlo aj množstvo užitočných vedomostí ako vyrábať luky, šípy, rybárske nástroje, dokonca aj niektoré časti ich tradičných iglu a spomínané kajaky.
Inuitom nepomohlo, že tieto kultúrne artefakty existovali okolo nich, bez know-how starších, prestížnych obyvateľov ich nedokázali reprodukovať. Kultúra vyrába tak komplexné artefakty, že vám nepomôže ani spätné inžinierstvo. Som však presvedčený, že keby Inuiti v 19. storočí mali Youtube, tak by to nebol až taký problém. Youtube je časová kapsula, do ktorej je možné vložiť vymierajúce remeslá a zručnosti a zachovať ich pre budúce generácie. Youtube je tak liek proti kultúrnej skleróze.
Youtube a vy
Ako používate tento kontajner plný majstrov vy? Napíšte mi.
Róbert Chovanculiak, INESS
Budem rád, ak tento newsletter zazdieľate vaším priateľom aj nepriateľom. Substack spustil novú službu a vďaka nej môžete získať odmeny za odporúčanie.
Pre plný zážitok z tohto newslettera sa pridajte k podporovateľom. Podporíte tým moju prácu a získate prístup do súkromnej skupiny. Ďakujem.
Ak nechcete zmeškať žiadnu novinku zo sveta pokroku bez povolenia, môžete ma sledovať na sociálnych sieťach: