Čítate newsletter Pokrok bez povolenia. Pôvodne bol o tom, ako internet konkuruje politikom. Teraz o tom, ako rozmraziť evolúciu vo vzdelávaní. Pridajte sa k 3100 odberateľom, staňte sa podporovateľom, alebo newsletter zdieľajte vo svojich kruhoch. Ďakujem.
Školstvo je inovačná púšť, ale nájdu sa aj výnimky. Len musíte dobre hľadať. Pre mňa to najčastejšie znamená pozerať sa do zahraničia. Tam som objavil školy, ktoré fungujú ako McDonald, komunity, Amazon alebo Michelin. Ale občas sa zadarí aj u nás doma. Stredná IT škola Skyro je prvá na Slovensku, ktorá umožňuje inovatívny spôsob financovania školného. Umožňuje žiakom predať podiel na svojej budúcej mzde výmenou za možnosť študovať. Ide o tzv. Income Share Agreement (ISA) – dohodu o zdieľanom príjme a som rád, že som im mohol pomôcť tento model zavádzať.
Výhoda kvalitného vzdelania je, že zvyšuje ľudský kapitál, čo vedie z vyššiemu príjmu v budúcnosti. Nevýhoda je, že záujemci oň majú zvyčajne nízky ľudský kapitál a teda aj príjem. To môže byť problém v prípade súkromných škôl, ktoré majú školné. Tento handicap dokážu spravidla riešiť solventní rodičia, ktorí majú zainvestované v génoch svojich detí a nerobí im problém podporiť ich aj finančne. Ale nie každý má to šťastie. A tu prichádza na scénu ISA – dohoda o zdieľanom príjme.
Vďaka tejto inovácii vo financovaní vzdelávania môže každý získať nových „investičných rodičov“, ktorí zainvestujú do zvýšenia ľudského kapitálu svojich „adoptívnych deti“ výmenou za podiel na ich budúcom príjme. Z mladého človeka sa takto stáva start-up. A získava do svojho života okrem rodičov ďalších ľudí, ktorí majú zainvestované v jeho budúcnosti. To vytvára predpoklady pre poskytovanie kvalitnej služby vzdelania. Finančný osud školy je aspoň čiastočne naviazaný na kariérny osud jej zákazníkov. To je niečo, čo by na Slovensku neprežili mnohé vysoké školy. Uvidíme, ako sa bude dariť škole Skyro.
Konkrétne podmienky ISA na Skyro vyzerajú nasledovne. Študent môže získať štipendium, ktoré začne splácať až potom, keď začne zarábať. A to len v prípade, že bude zarábať viac ako 1 500 eur mesačne. V tom prípade začne škole splácať 15 % zo svojho príjmu, a to až do momentu, kým nesplatí svoje štúdium. Vďaka praktickej užitočnosti IT štúdia je predpoklad, že mnohí študenti začnú pracovať už popri škole, a tak splatia svoje školné výrazne skôr.
Tento školský rok využilo ISA na škole Skyro 17 študentov. Okrem financií títo študenti a ich rodiny získali aj niečo navyše. Bonus. Tým je vystúpenie zo života vo fiškálnej ilúzii v podobe bezplatných služieb. Na školách sa zvyknú učitelia sťažovať, že si žiaci nevážia ich prácu a vzdelávanie, ktoré sa im dostáva. No ťažko si vážiť niečo, čoho (finančnú) váhu ste nepocítili. Na spôsobe financovania služieb záleží. Súkromné financovanie zo svojho vrecka vytvára neviditeľné puto zodpovednosti medzi poskytovateľmi a zákazníkmi. Poskytovatelia pociťujú zodpovednosť voči platiacim zákazníkom. A zákazníci preberajú zodpovednosť za svoje vzdelanie. Toto puto je často podceňovaný faktor kvalitnej výuky.
Spoločnosť
Mapa s podielom akademikov, ktorí píšu o téme „degrowth“.
Ako som písal: veriť v degrowth si môžu dovoliť len bohatší ľudia v bohatších krajinách. Je to luxusný názor, ktorým signalizujú svoj spoločenský status.
Mapa je z novej reviewu štúdie s prehľadom literatúry o degrowthe (561 publikácií). Toto je jej záver:
„len málo štúdií o degrowthe využíva kvantitatívne alebo kvalitatívne údaje...
[tie, ktoré to robia] „majú tendenciu zahŕňať malé vzorky alebo sa zameriavajú na nereprezentatívne prípady
„veľká väčšina (takmer 90 %) sú skôr názory než analýzy."
Degrowth je krčmové filozofovanie o komunistických snoch zaobalené do kaviarenského jazyka.
Zdroj: (2024) Reviewing studies of degrowth: Are claims matched by data, methods and policy analysis?
2024 vs 2000
“Na summite v Lisabone v marci 2000 sa predsedovia vlád štátov EÚ dohodli na novom strategickom zámere pre Európsku úniu, a to urobit z nej najkonkurencieschopnejšiu ekonomiku vo svete do roku 2010. Európsky parlament odvtedy schválil celý rad ekonomických právnych predpisov, zameraných najmä na otvorenie trhov pre rozlicné tovary a služby. Poslanci EP však chceli zmiernit liberalizáciu pomocou opatrení na ochranu spotrebitelov, zamestnancov, životného prostredia a základných verejných služieb.”
Altruizmus je magnet na ženy
Šesť nových štúdií ukázalo, že altruistickí ľudia sú považovaní za fyzicky krajších. Prospoločenské chovanie ovplyvnilo hodnotenie krásy viac ako inteligencia, či humor a ostalo ako dôležitý faktor aj v prípade očividných fyzických nedostatkov.
Zabudnite na veľké auta a drahé hodinky, pomáhajte vaším blížnym! Vďaka pohlavnému výberu je altruizmus hot.
Toto je už druhy graf mesiaca tento mesiac.
Zdá sa, že príbeh o rozdielnych platoch mužov a žien má tri dejstva.
Prvé do 30tky, keď sú +- rovnaké.
Druhé do 40tky, keď rozdiely výrazne rastú.
A tretie po 40tke, keď sa začnú postupne znižovať.
Ponúkajú sa dve vysvetlenia tohto eposu. Buď majú zamestnávatelia nastavenú pripomienku v kalendári na deň 30. narodenín ich zamestnankýň, aby vtedy začali s diskrimináciou. Alebo sú rozdielne platy výsledkom materstva a prerušenia kariérneho rastu žien.
Bez toho, aby sme zistili, kde je pravda, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky momentálne usilovne pracuje na implementácii smernice EÚ o "rovnocennom odmeňovaní žien a mužov", ktorá predpokladá, že nerovnosti sú výsledkom diskriminácie. A preto zavalia podnikateľov novou vlnou regulácií a povinností.
Problem nie je konsolidacia verejnych financii.
Problem je, ze sa nedeje konsolidaciou verejneho sektora, ale sukromnych penazeniek.
Povinné predplatné služieb štátu na jedného obyvateľa SR práve zdraželo v priemere o cca 36 eur mesačne.
To určite znamená, že sa ľudia môžu tešiť na nové inovatívne služby a ich lepšiu kvalitu!
Vraj sa nedá konsolidovať bez zvyšovania daní, lebo nie je kde škrtať vo verejných výdavkoch.
Nemusíme sa vracať do rokov 2004, 2007, 2008, keď štát tvoril 37 % HDP. Stačí sa priblížiť k rokom 2011, 2012 alebo 2017, 2018, keď boli verejné výdavky okolo 40 % HDP.
Ak by sme dostali úroveň verejných služieb do tohto pásma, ušetrili by skokovo 6-7 percentuálnych bodov HDP.
Zajtra by sme mali vyrovnaný rozpočet.
Kto si ešte pamätá, ako pri novele trestného zákona padol aj návrh na skrátenie premlčacej doby za znásilnenie?
Aj vtedy sme vyhrali a nakoniec ostala premlčacia doba 20 rokov!
Na ľavej strane grafu vidíte počet objektov vystrelených do vesmíru predtým, ako sa do toho oprel súkromný sektor.
Na pravej strane grafu vidíte počet objektov vystrelených do vesmíru po tom, ako sa do toho oprel súkromný sektor.
Neviem, ako to SpaceX robí. Ale očividne to robí "trocha inak ako bolo zvykom".
Toto je graf, ktorý vytiahnem vždy, keď niekto odfrkne proti podnikateľom v nejakom sektore (školstvo, zdravotníctvo), lebo "však budú robiť to isté, čo verejní zamestnanci a ešte si z toho zoberú zisk."
Toto je lekcia ekonómie 101: takto to vyzerá, keď sa spoji zisková motivácia a súkromné vlastníctvo. Veci sa začnú robiť "trocha inak".
Dlhšie posty:
Asymetrické šifrovanie – vynález, ktorý chcela americká vláda zakázať
Československí disidenti by milovali Bitcoin
Školstvo
Sebakontrola je schopnosť prekonať okamžité impulzy a túžby v prospech správania, ktoré je v súlade s dlhodobými cieľmi.
Dobrá správa: prítomnosť tejto schopnosti u detí predpovedá množstvo pozitívnych výsledkov v dospelosti. Od vysokého príjmu, sociálneho statusu a dobrého zdravia až po absenciu finančných problémov a závislosti.
Zlá správa: Aj sebakontrola je schopnosť, ktorá je silno dedičná - gény vysvetľujú až 60 % rozdielov medzi jednotlivcami v populácii a vplyv rodinného zázemia sa ukázal byť zanedbateľný.
Celoživotné vzdelávanie lovcov a zberačov - ani učený lovec z neba nespadol
Muži v kmeni Ache dosahujú vrchol fyzických síl vo veku 25 rokov. V loveckých zručnostiach sa však zlepšujú ešte nasledujúcich 15 rokov a vrchol dosiahnu okolo štyridsiatky.
Teda ani u lovcov a zberačov neexistovalo dnes populárne rozdelenie života na „učenie, práca, dôchodok“. Učili sa prakticky až do neskorej dospelosti. Vraciame sa ku koreňom.
Podiel detí (0-2 rokov), ktoré rodičia odkladajú do "vzdelávacieho ústavu".
Dva rôzne svety.
Večná dilema: buy or make.
Outsourcovanie vs. sebestačnosť.
Zdroj: Education at Glance 2024
10. októbra vás rád stretnem na konferencií Eduforum, kde sa bude okrem iného aj diskutovať, či je cesta ku kvalitnejšiemu školstvu štát alebo trh.
Graf: V Dánsku zvýšili počet miest pre PhD. študentov. Výsledok: pokles priemernej úrovne IQ.
Tu niekde by som hľadal jednu z príčin, prečo u nás upadá kvalita absolventov vysokých škôl.
Multitasking je zlo.
Adam Smith approved since 1776.
Zo života
Dopozerali sme tri série Clarksonovej farmy a deti sa začali báť úradnikov. Výborný dokument.
Róbert Chovanculiak, INESS
Podporiť newsletter cez LN môžete tu:
Pre plný zážitok z tohto newslettera sa pridajte k podporovateľom. Podporíte tým moju prácu a získate prístup do súkromnej skupiny. Ďakujem.
Mohol by si prosim venovat osobitny clanok skole Skyro? Na ich strankach som sa toho vela nedozvedela a zaujima ma, v com su inovativni, co clovek dostane za ty prachy.. Ci aj pristup je iny, ci sme len do tried nahadzali techniku za tisice a ucime tradicne.. Ake su moznosti studia - len denna forma, alebo aj externa, kombinovana a pod.. Dakujem.