Čítate newsletter Pokrok bez povolenia. Pôvodne bol o tom, ako internet konkuruje politikom. Teraz je o tom, ako rozmraziť evolúciu vo vzdelávaní. Pridajte sa k 3000 odberateľom, staňte sa podporovateľom, alebo newsletter zdieľajte vo svojich kruhoch. Ďakujem.
Vraj sú Majstrovstvá Európy vo futbale. Najlepší čas si pripomenúť, že sledovanie futbalového zápasu je ako každodenné sledovanie politiky. Nech už vyhrá ktokoľvek, vy to nebudete. Poradie v tomto prirovnaní upravujem podľa toho, či chcem uraziť futbalových alebo politických fanúšikov. Často sa však urazia obaja. Zvyknú mať totižto veľa spoločného – sú to nekompromisní hooligans, ktorí nekriticky fandia svojmu tímu.
Toto má byť však text o vzdelávaní a preto mám pre vás jednu radu. Ak nechcete pokaziť budúcnosť vašim deťom, nenechávajte ich pozerať Majstrovstvá Európy vo futbale! To nie je vtip. To je záver výskumu z Anglicka, kde sa ekonómovia pozreli na vplyv futbalových turnajov na výsledky žiakov zo štátnych maturít.
Svetový a európsky šampionát vo futbale sa striedajú každý druhý rok. Okrem toho, že to niečo vypovedá o dopyte divákov, to umožnilo ekonómom spraviť „prirodzený experiment“. Tieto majstrovstvá sa totižto spravidla odohrávajú v období záverečných maturitných skúšok v Anglicku. Vďaka tomu mohli výskumníci porovnať výsledky 16-ročných žiakov, ktorým na pár týždňov opantala myseľ biela lopta na zelenej tráve s kontrolnou vzorkou žiakov, ktorí sa nerušene mohli pripravovať na maturity.
Výsledky neprekvapili. V turnajových rokoch dosiahli žiaci horšie výsledky. Ale prekvapila miera. Podiel žiakov, ktorí dosiahli dobrú úroveň výsledkov (známka C a lepšie) klesol v priemere o 12 % (6 percentuálnych bodov). U tvrdého jadra fanúšikov to bolo až o 28 %. To sú žiaci, pri ktorých môžeme očakávať, že sa o futbal zaujímajú výrazne viac ako väčšina – bieli chlapci z chudobnejší rodín. A to sú zároveň žiaci, ktorí už tak dosahujú relatívne horšie výsledky. Futbal tak prehlbuje rozdiely medzi žiakmi.
Samozrejme, pár týždňov flákania sa žiakov nijako výrazne neovplyvní objem vedomostí a zručností, ktoré naakumulovali za viac ako dekádu odierania lavíc. Futbal by tak nebol problém, keby školstvo bolo iba o vzdelávaní. Lenže školstvo je aj o rozdávaní pečiatok na čelo. Ekonómovia zvyknú rozlišovať medzi „zvyšovaním ľudského kapitálu“ a „signalizáciou“. A preto ak sa futbalom posadnuté deti potknú pri poslednom kroku na ceste k pečiatke, môže to mať negatívny dopad na ich ďalšie vzdelanie a kariéru.
V publikácii samotní autori nepriamo priznali, čo si myslia o majstrovstvách vo futbale. V jednej časti upozorňujú, že komplexná kalkulácia dopadov futbalu na blahobyt detí by mala brať do úvahy aj úžitok zo sledovania zápasov. Avšak ten v prípade maturitného ročníka nepovažujú za dostatočný, lebo veď ich slovami: „turnaje sa budú konať každý druhý rok po zvyšok života žiakov.“
Nedávno vyšla ešte jedna štúdia (2024) o vplyve futbalových turnajov na výsledky žiakov. Robili ju na dátach z Južnej Kórey, kde sa v roku 2002 konali Majstrovstvá sveta vo futbale a domáci tím sa zázračne dostal až do semifinále. Tento nečakaný úspech spustil vlnu eufórie a osláv, ktoré po sebe o 9 mesiacov zanechali množstvo nezamýšľaných dôsledkov. Vo svete pomerne bežný jav. V Kórei sa po dlhej dobe a na krátku chvíľu podarilo otočiť negatívny trend miery pôrodnosti. Tieto nadmerné počatia zanechali po sebe kohortu „futbalových detí“. A spomínaná štúdia sa pozrela na to, ako sa im darí.
Výsledky sú slovami klasika „not great, not terrible“. Futbalovým žiakom sa akademicky darí znateľne horšie ako kontrolnej vzorke, ktorá bola počatá bez externého šoku. Autori štúdie to vysvetľujú trade-offom rodičov medzi kvantitou a kvalitou. Rodičia futbalových (neplánovaných) detí nemajú dostatok zdrojov – časových ani finančných – na zabezpečenie kvalitného vzdelania. Opačnou stranou mince je, že futbalové deti majú lepšie duševné zdravie – menej depresií, pokusov o samovraždy a problematického správania sa v škole. Kde nie je nezdravý tlak na výsledky, tam sú horšie výsledky, ale lepšie mentálne zdravie.
Tento výsledok futbalových detí by mohol byť vysvetliteľný aj selekciou. To znamená, že rodičia, ktorí sa v roku 2002 nechali podnapití počas letných večerov uniesť eufóriou úspechu futbalistov, boli trocha iní rodičia, než sú bežní z iných rokov. Autori štúdie však ukazujú, že v skutočnosti sú rodičia futbalových detí o niečo starší, vzdelanejší a majú vyšší príjem, než rodičia nefutbalových detí. To interpretujú ako dôkaz, že skutočne hrala rolu vyššia kvantita vykúpená nižšou kvalitou. Rodičia futbalových detí nemali toľko času, ochoty alebo financií investovať do vzdelania ich potomkov.
Nasleduje výber najzaujímavejších postov za tento mesiac. Ak chcete vidieť všetky, môžete ma sledovať na sociálnych sieťach:
Facebook / Instagram / Twitter / LinkedIn
Spoločnosť
Graf: Keby sa prestalo medzinárodne obchodovať, kde by ľudia stratili najviac kúpnej sily
Slovensko je malý (Estónsko, Litva, Luxembursko) ostrov (Malta).
Ľudia sa tu boja robotov a imigrantov, ktorí im majú zobrať prácu. Ale v skutočnosti by sa mali báť nacionalistických politikov, ktorí im môžu zobrať možnosť obchodovať.
Stále ta istá otázka: prináša rozširovanie trhu zhoršenie morálky a dôvery v spoločnosti?
To skúmala štúdia (2022): The moral costs of markets: Testing the deterioration hypothesis
Stále ta istá odpoveď: nie, skôr naopak, tam kde je viac kontraktuálnych vzťahov, tam je vyššia úroveň morálky a dôvery medzi ľuďmi.
Quid pro quo (niečo za niečo) z nás robí ľudí.
Školstvo
Nový výskum (2023) sa pozrel na rozdiel vo výskyte psychických porúch medzi deťmi zo západného sveta (Anglicko) a deťmi z lovcov a zberačov (kmeň Hadza).
Deti digitálu dosiahli vyššie skóre pri väčšine symptómov a 11,8 % z nich splnilo kritéria nejakej psychickej poruchy v porovnaní s len 3,6 % paleo detí. Tie netrpeli žiadnymi emočnými a behaviorálnymi problémami alebo problémami prijímania potravy. Naopak mali väčšie problémy s vrstovníkmi a väčšie prosociálne správanie. Dôležité upozornenie – vo vzorke paleo detí skúmali len 113 subjektov.
Devalvácia vysokoškolského diplomu pokračuje už 12. rok. Človek s titulom zarobil v roku 2022 o 42 % viac ako stredoškolák. V roku 2010 to bolo o 60% viac.
V rovnakom čase vzrástli celkové náklady vysokého školstva na jedného študenta na skoro dvojnásobok.
Túto implóziu bubliny vysokoškolského vzdelávania financuje nič netušiaci daňový poplatník.
Zdroj: ŠÚ SR
Deje sa niečo, čomu som nechcel veriť. Na trhu práce dlhodobo klesá hodnota kognitívnych schopností a rastie hodnota soft-zručností. Hlavne extroverzie.
Graf je z novej štúdie, ktorá prepojila dáta osobnostných čŕt pol milióna Fínov s ich výsledkami na trhu práce za skoro dve dekády.
Na dôležitosti stráca šprtanie sa kníh a naopak narastá dôležitosť chodenia večer na pivo a socializácie.
Zdroj: Evolving Returns to Personality (2024)
Čo sa stane, keď študentom poradíte, aby pri výbere povolania "nasledovali svoju vášeň"?
Zväčšite rozdiely medzi pohlaviami pri výbere technických povolaní. Mužov a ženy tiahne srdce k iným kariéram.
Čo im musíte poradiť, aby sa začali stierať rozdiely? "Nasledujte svoju peňaženku!" Táto kariérna rada viedla k vyššiemu záujmu o technické povolania u žien.
Podľa prieskumu medzi zamestnávateľmi má 20% z nich skúsenosti so záujemcami o prácu z generácie Z, ktorí si na pohovor zobrali svojich rodičov (USA, 2023).
Zdroj: intelligent.com
To mi pripomenulo:
"Moderná spoločnosť: nízka miera autonómie a vysoké spoločenské postavenie detí. Tie sú odmalička obletované helikopterovými rodičmi. Sú oslobodené od veľkého množstva povinností (pracovať, robiť domáce práce, živiť sa) a majú množstvo privilégií (rodičia sa im venujú, oslavujú sa narodeniny a tešia sa z prvých zubov). Za tento servis však platia nízkou mierou možnosti rozhodovať sami za seba.
Heslo doby je: milujeme ťa, neskáč, nespadni, študuj do 25 rokov.
Dieťa je výstavný kus (čivava).
Filmová postava: Hľadá sa Nemo."
Viac o tom tu.
Zo života
Róbert Chovanculiak, INESS
Podporiť newsletter cez LN môžete TU.
Pre plný zážitok z tohto newslettera sa pridajte k podporovateľom. Podporíte tým moju prácu a získate prístup do súkromnej skupiny. Ďakujem.