Marec mesiac kníh a viróz je za nami. Ja som si vychutnal oboje. A čo vy? Podelím sa s vami o krátke review knihy The Chosen Few: How Education Shaped Jewish History. A potom prejdem k štyrom tradičným rubrikám: spoločnosť, školstvo, komentáre mesiaca a zo života.
Kniha je dlhá odpoveď na krátku otázku: prečo židia historicky tak veľa investujú do vzdelania. Možno ste počuli o vysvetleniach, ktoré poukazujú na pogromy a vyháňanie, čo malo židov motivovať menej investovať do fyzického, nehnuteľného kapitálu a viac do toho ľudského, mobilného. Alebo o tom ako židom zakazovali vlastniť pôdu, či vykonávať niektoré remeslá, čo ich vytláčalo do vysokokvalifikovaných povolaní. Alebo o tom, ako kresťanstvo a islam bojovali proti úrokom a preto židia skončili ako bankári. Všetko nesprávne. Historicky tieto vysvetlenia nesedia, často ide o následky, nie príčiny vysokej vzdelanosti židov.
Aký je teda ten skutočný dôvod? Podľa autorov je za tým prísny židovský boh, ktorý už v starom zákone a Tóre vyžaduje od veriacich, aby vzdelávali svoje deti. Ale toto bol dlho len jeden z aspektov židovstva, ktorému sa nevenovala veľká pozornosť. To sa zmenilo v roku 70, keď židom zničili druhý chrám v Jeruzaleme (בית המקדש). Dovtedy medzi židmi prevládala vetva, ktorá zdôrazňovala dôležitosť chrámu a rituálov a obeti, ktoré sa tam odohrávali. Po jeho zničení sa ku kormidlu dostala druhá vetva, ktorá zdôrazňovala úlohu synagóg a práve povinnosť rodičov vzdelávať svoje deti.
Táto povinnosť predstavovala pre židov minimálne 600 rokov čistý náklad. Živili sa ako farmári a vzdelanie im neprinášalo žiadny prospech. Spoločenský vedci skúmajúci náboženstva zvyknú nazývať takúto črtu viery ako Credibility-enhancing displays (teda nákladný signál, ktorý zvyšuje dôveryhodnosť veriacich v očiach okolia). Môžete sem zaradiť napríklad prísnu reguláciu kóšer stravovania židov. Z vysokého nákladu sa však šťastnou zhodou okolností v 8. storočí stalo dôležité aktívum. To bolo obdobie, kedy v arabskom svete začína rozkvitať ekonomika a dochádza k urbanizácii spoločnosti, tzv. Islamic Golden Age. Do tohto nového sveta zapadli židia s ich vzdelaním ako kúsok puzzle. S analytickými mozgami sa hneď dostali k náročnejším remeslám a ďalším vysokokvalifikovaným povolaniam ako lekári, právnici, úradnici a bankári. A pri nich ostali až do teraz.
Spoločnosť
Dedičstvo pandémie: približne 1/5 pracovných ponúk vo Veľkej Británii ponúka možnosť pracovať z domu úplne alebo pár dni do týždňa.
Graf: Vzťah medzi HDP na obyvateľa a podielom ľudí, ktorí vidia prácu "len ako spôsob zarobenia peňazí". Degrowth neznamená len menej zdroj na zdravie, vzdelanie a ochranu životného prostredia. Degrowth znamená aj menej zmysluplnej práce.
Taxikári v NYC pri jazde z letiska volia o 7% dlhšiu trasu než vodiči Uberu. Pri cudzincoch ešte o viac. Denne tak pasažieri prídu o 150 človekohodín strávených v taxíku navyše. Súkromný regulátor funguje lepšie ako ten verejný pri riešení problému informačnej asymetrie. #pokrokbezpovolenia #empirickypotvrdeny #inovaciavregulaciach #konkurenciavregulaciach
K predvolebnému rozdávaniu:
Školstvo
Neviditeľné náklady bezplatného.
Tretia hodina telesnej v NR SR.
Články mesiaca
Nová publikácia: Ako prelomiť lady v školstve.
Už sa nemôžeme spoliehať na malé parametrické zmeny, ktoré nevedú k reálnej zmene. Ani na veľké paradigmatické reformy, ktoré sa nikdy nezačnú. Potrebujeme paralelnú možnosť tu a teraz. Je potrebné vytvoriť priestor „na okraji“ pre šikovných a aktívnych ľudí, ktorí majú víziu, chuť a schopnosti v školstve niečo zmeniť. O tom je naše nová publikácia. O možnosti zakladať tzv. autonómne školy, ktoré získajú slobodu vo fungovaní výmenou za zodpovednosť za výsledky.
Tu nájdete vysvetľujúcu infografiku o reforme.
A tu infografiku o 50 školách sa najhoršími výsledkami.
O prelomení ladov v školstve u Braňa Závodského.
Komentár pre Postoj: Pomôž riaditeľom, zachrániš školstvo
Existujú služby, ktorých kvalita je priamo závislá od kapitálového vybavenia. Zdravotníctvo je pekný príklad. Nové diagnostické prístroje a dobre vybavené nemocnice sú dôležitou súčasťou kvalitnej zdravotnej služby.
Vzdelávanie medzi tieto služby až tak veľmi nepatrí. Vybavenie nezvykne byť až také drahé (pokiaľ nejde o nejakú špecializovanú odbornú školu) a zároveň nie je až také dôležité. Kvalitné vzdelávanie nezávisí ani tak od toho, čo je v triede, ako od toho čo sa deje v triede.
...
Ak spravíte niekoľko akčných projektov v obciach, tak potenciálne zlepšíte vzdelanie stoviek detí. Ak sa budete sústreďovať na mentorovanie učiteľov, tak to potenciálne povedie k lepšiemu vzdelaniu pre tisícky, možno desaťtisíce detí. Ale ak skvalitníte prácu riaditeľov, tak môžete pomôcť rádovo desaťtisícom až stotisícom detí. Jednoducho, kto dokáže skvalitniť prácu riaditeľov, ten dokáže výrazne zlepšiť školstvo.
Zo života
Deti sa hrali.
Deti minulý rok v marci.
Otázka:
Róbert Chovanculiak
Pre plný zážitok z tohto newslettera sa pridajte k podporovateľom. Podporíte tým moju prácu a získate prístup do súkromnej skupiny. Ďakujem.