Nechajme deti adoptovať investorom do ľudského kapitálu a privatizujme DPFO #21
Ako získať druhých rodičov; život v portfóliu investora, prečo privatizovať daň z príjmu fyzických osôb, ako dnes predať budúci dôchodok, kto a prečo investuje do môjho zdravia.
Ďakujem, že odoberáte newsletter Pokrok bez povolenia. 🌐
Ak ste nový čitateľ a chcete pravidelne dostávať novinky z digitálneho sveta, kliknite TU.
Väčšina mladých ľudí má vo svojom okolí niekoho, komu záleží na ich budúcnosti. Najčastejšie sú to rodičia. Evoluční biológovia vysvetľujú tento záujem rodičov o ich deti veľmi pragmaticky. Matka miluje svoje dieťa, lebo má v ňom zainvestované. Konkrétne má nakúpený päťdesiatpercentný podiel na jeho genetickej výbave. Budúcnosť dieťaťa tak predstavuje pre matku naplnenie jej investície.
Tento záujem rodičov mohol postačovať na rozbehnutie kariéry ich detí v minulosti. Ľudia žili v menších, uzatvorených spoločenstvách a trh práce bol oveľa statickejší. Mladí ľudia zvykli robiť to, čo robili ich predkovia. Povolanie sa dedilo po meči, sekere, kladive, vareche alebo motyke. Dnes ale žijeme v inom svete – vo svete veľkej, otvorenej, dynamickej spoločnosti, kde anonymné trhové vzťahy hrajú oveľa dôležitejšiu rolu. A to aj na trhu práce.
Kľúčovou otázkou je, ako vytvoriť systém, kde bude na budúcnosti mladých ľudí záležať aj iným ľudom okrem ich vlastnej rodiny a priateľov. Inými slovami, ako profesionalizovať rodičovskú lásku v oblasti kariérneho a odborného rastu mladých ľudí. V zásade existujú dve odpovede. Jedna z 20. a druhá z 21. storočia.
20. storočie
Odpoveď z minulého storočia sa dá v jednoduchosti opísať nasledovne:
„Máte nejaký problém? Schváľte zákon, v ktorom bude napísané, že majú existovať úrady a úradníci zodpovední za jeho riešenie a títo ho budú riešiť tak, aby dobre bolo.“
Tak nejak si predstavujem, že vznikal paragraf 131 v Zákone o výchove a vzdelávaní č. 245/2008 Z. z., v ktorom sa píše:
§ 131 (5) Kariérové poradenstvo je zamerané najmä na zosúlaďovanie kariérového vývinu žiaka s jeho individuálnymi predpokladmi a záujmami a potrebami trhu práce.
A k tomu sa pridal paragraf 26 Zákona o pedagogických zamestnancoch, v ktorom sa dočítate, že kariérový poradca:
a) vykonáva diagnostickú činnosť predpokladov a záujmov žiaka,
b) koordinuje poskytovanie a výmenu informácií
c) poskytuje informačnú a konzultačnú činnosť
d) metodicky usmerňuje činnosť kariérového poradenstva
e) spolupracuje s inštitúciami koordinácie odborného vzdelávania
Aj na základe týchto paragrafov vznikli na školách pracovné miesta kariérneho poradcu a spolu s ním stovky a stovky strán metodických materiálov, odborných metodík o tom, čo a ako by mal robiť. Pričom nedávno sa k nim pridali aj regionálne centrá pedagogickopsychologického poradenstva a prevencie, ktoré to všetko majú „metodicky usmerňovať“. A okrem toho príručky odporúčajú deťom navštíviť aj „Odborných poradcov na úrade práce“.
Jednoducho paragrafy, byrokracia, usmernenia, centrá, metodiky. A na konci sú tety a ujovia, ktorí sa aj môžu úprimne snažiť pomôcť žiakom v kariére, ale to, čo najlepšie vedia, je poskytnúť poradenstvo v získaní práce kariérneho poradcu. Nehovoriac o tom, že v školách pripadajú desiatky až stovky detí na jedného poradcu. A v centrách to budú tisícky až desaťtisícky detí.
No a pri technikách 20. storočia nemôžeme vynechať informatizáciu verejnej správy. Aj za účelom kariérneho poradenstva vzniklo niekoľko webov a databáz. Najskôr Národná sústava kvalifikácií, ktorá sa ukázala ako zbytočná, nefunkčná a drahá (25 mil. eur). Aby to nebolo málo paralelne s ňou vznikala Národná sústava povolaní s podobným osudom. A ak stojíte, tak si sadnite, lebo máme aj tretiu podobnú databázu v podobe vzdelávacích štandardov, ktoré sa používajú na školách. No a ak už sedíte, tak si ľahnite, lebo bude vznikať štvrtý projekt. V roku 2019 podpísal Štátny inštitút odborného vzdelávania zmluvu na nový eurofondový projekt s názvom Systém overovania kvalifikácií v SR v hodnote takmer 12 mil. eur.
Hlavná infografika projektu Národná sústava kvalifikácií:
21. storočie
Odpoveď z 21. storočia sa vracia ku koreňom rodičovskej lásky, ale zasadzuje ju do nového kontextu sveta hlbokej špecializácie a širokej deľby práce. Pozostáva z jednoduchej myšlienky: doplniť gény rodičov peniazmi investorov. Teda umožniť profesionálom mimo rodinného kruhu investovať peniaze do budúcnosti mladého človeka výmenou za podiel na jeho budúcom príjme.
Takto mladý človek, ktorý emituje svoje akcie a predá kúsok svojej kariéry, získa okrem rodičov aj ďalších ľudí, ktorým bude záležať na jeho budúcnosti. A títo noví „investiční rodičia“ budú robiť všetko preto, aby si ich nový adoptovaný člen portfólia vybral perspektívny odbor štúdia, kvalitného poskytovateľa vzdelania a ponúknu mu pri tom všetkom tie najlepšie služby mentoringu a osobného rastu, aké vedia.
Niektoré povolania už dávnejšie zažili takúto profesionalizáciu rodičovskej lásky. Hudobníci, športovci, alebo herci majú už dlho svojich agentov, ktorí im pomáhajú s kariérou. Dnes prichádzajú na rad aj bežní mladí ľudia, ktorí sa rozhodujú, čo s načatým životom. A dohody o zdieľanom príjme (DZP) budú ich pilotom.
O DZP som sa rozprával s kolegom Martinom aj v podcaste Na Vŕšku:
DZP sú už tu
V predposlednom newsletteri som písal o tom, ako rôzne odborné školy, vzdelávacie kempy a univerzity ponúkajú dohody o zdieľanom príjme. Trend tejto inovácie vo financovaní sa však začína posúvať od čistého vzdelávania ku kompletnému kariérnemu servisu. Do tejto škatuľky patria spoločnosti ako Pathrise, Blair, AlmaPact, alebo SharpestMinds.
Tieto spoločnosti by sa dali skôr ako vzdelávacie inštitúcie označiť za kariérne akcelerátory. Najskôr pomáhajú zákazníkom dobre spoznať svoje silné stránky a záujmy, odporučia perspektívny odbor a konkrétne zručnosti podľa vývoja na trhu práce a nájdu kvalitného poskytovateľa vzdelania. A môžete si byť istý, že toto všetko nebudú len nabifľované poučky z metodických materiálov od znudených vychovávateliek. Ale naozaj profesionálny prístup s overenými postupmi od profesionálov z odvetvia.
Následne na nich nezanevrú ani počas štúdia, kedy im poskytujú podporu, profesionálnych mentorov, zabezpečujú stáže a networking s ľuďmi z brandže. A nakoniec pomáhajú aj po skončení štúdia. A to s prípravou na pohovor, vyjednávaním o mzde a podmienkach zamestnania a pomôžu s vytvorením profesionálneho CV a profilu na LinkedIne. To všetko robia samozrejme preto, lebo chcú vidieť výnosy zo svojich investícií do adoptovaných detí.
Ak vás zaujíma budúcnosť vzdelávania a chcete dostávať novinky, zapíšte sa na odber tu:
22. storočie?
Opusťme nachvíľu realitu a skúsme si zašpekulovať. Pri investovaní do ľudského kapitálu sa dá ísť ešte ďalej. Napríklad Robin Hanson navrhuje umožniť štátom predať ich „právo“ na zdanenie budúcich príjmov ľudí. Či sa nám to páči alebo nie, štát má monopol na násilie a ak tu ostaneme žiť, budeme platiť dane. Štát je však hrozne neefektívny manažér svojho portfólia (ako hovorí klasik: žiaľbohu, a niekedy aj chvalabohu).
Ak by však štát mohol predať jeho budúce výnosy z daní na mojom príjme nejakej agentúre, tak táto agentúra by mala silnú motiváciu pomôcť mi v mojej kariére. Pomohla by mi podobne alebo ešte viac ako vyššie opísané kariérne akcelerátory. A robila by to z rovnakého dôvodu - aby zvýšila svoje budúce dividendy z mojej mzdy. Teda predaj štátneho „práva“ na zdanenie si môžete predstaviť ako privatizáciu časti ľudského kapitálu, ktorý bol zoštátnený v momente podpísania „spoločenskej zmluvy“.
Z takéhoto kontraktu a privatizácie by nakoniec získali všetky strany. Štát by o nič neprišiel, lebo pri predaji by dostal diskontovanú sumu odhadu daní z mojich budúcich príjmov. Agentúra by dosiahla zisk v takej miere, v akej by zvýšila môj ľudský kapitál viac než pôvodný vlastník daňových výnosov (štát). A ja by som mal s vyššou pravdepodobnosťou lepšiu kariéru.
Úspešnosť realizácie takéhoto kontraktu, samozrejme, závisí aj od toho, či sa štát dokáže dôveryhodne zaviazať, že v budúcnosti nezavedie ďalšie, podobné dane.
Čo ešte sa dá sekuritizovať?
Tento Hansonov model sa dá rozšíriť aj na dôchodky a zdravotníctvo. Ak by som sa rozhodol v mladosti predať časť svojho budúceho dôchodku nejakej agentúre, tak tá by mala silnú motiváciu zabezpečiť, aby som sa dožil vysokého veku a dlho poberal dôchodok. Takto by agentúra začala manažovať nie len moju kariéru, ale aj zdravie a životosprávu. A aká agentúra by mala najvyššiu komparatívnu výhodu v tejto aktivite? Podľa mňa zdravotná poisťovňa.
Takýto model privatizácie dôchodkov, by tak mohol priniesť veľkú revolúciu v zdravotníctve. Čo je ďalšie odvetvie, ktoré je dnes silno pod vplyvom štátu, kde prekvitá problém obecnej pastviny. Teda, ako tvrdí kolega Juraj Karpiš, problém je, že nikto nevlastní možné finančné úspory z môjho dobrého zdravotného stavu v budúcnosti.
Samozrejme, všetky tieto predaje podielov na budúcich mzdách alebo dôchodkoch by sa mohli diať pomocou verejných aukcií. V nich by ponúkol najvyššiu cenu za podiel na mojej budúcnosti ten, kto by veril tomu, že dokáže najlepšie zvýšiť moju hodnotu na trhu práce a dlhodobú kvalitu zdravia. Dokonca by následne mohli vzniknúť sekundárne trhy, kde by sa obchodovalo s takýmito podielmi na budúcnosti. V nich by nakupovali tí, ktorí dokážu odhaliť nevyužitý ľudský kapitál a poskytnúť mu zodpovedajúce investície do kariéry a zdravia.
Ak Vás napadá nejaký ďalší spôsob, ako by sa dali využiť dohody o zdieľanom príjme a čo by sa ešte dalo sekuritizovať v našich životoch, dajte mi vedieť tu Facebook tu Instagram tu Twitter alebo tu LinkedIn.
Zdieľať tento článok:
Tipy na čítanie
Ak mate deti, ktoré sa chcú niečo naučiť o Bitcoine, tak určite investujte do ich budúcnosti a kúpte im novú knihu Bitcoinové peniaze, ktorú preložil Dušan Matuška.
Ak vás zaujíma svet kryptomien, Bitcoinu, chcete byť informovaný o novinkách a viete po anglicky, tak určite odporúčam newsletter Davida Stancela coinstory.tech.
Róbert Chovanculiak
Ak nechcete zmeškať žiadnu novinku zo sveta pokroku bez povolenia, môžete ma sledovať na sociálnych sieťach, kde pravidelne zverejňujem zaujímavosti:
Facebook / Instagram / Twitter / LinkedIn
Podporiť vznik newslettera môžete tu:
PayPal: https://www.paypal.com/paypalme/robertchovanculiak
Bitcoin: bc1qmv2m3arx3hflee6zvddafzhwkfr78eqxmwkr3s
Zapísať sa na odber newslettera môžete tu:
Ďakujem
Myslel som si, ze je to nejaky vtip, ale vy to asi myslite vazne... Tak len upresnim, ze Vase vizie naplna napriklad Komunisticka strana Ciny.
po prečítaní tohto článku ešte viac nechápem pracujúcu chudobu, prečo toľko bola proti tejto myšlienke :D