Ako sa streliť do nohy a bolesť nechať pocítiť iných #16
zdieľaná ekonomika je záchranné koleso; 4 kroky ako nerobiť reguláciu; Biden a EÚ nechápe fušky na platformách
Ďakujem, že odoberáte newsletter Pokrok bez povolenia. 🌐
Online verziu nájdete TU. Ak ste nový čitateľ, prihlásiť sa na odber môžete TU.
Koronavírus nezasiahol len našu imunitu a zdravotníctvo ale aj našu prácu a ekonomiku. Nikde to nebolo také zreteľné ako v USA, kde prišli o prácu desiatky miliónov ľudí. Čo sa nimi stalo? Časť si našla iné zamestnanie, časť osekala výdavky a ostala žiť z úspor, časť prežíva z dávok. Ale sú aj ľudia, ktorým nestačili dávky, nemali úspory a nenašli si zamestnanie. Aká možnosť ostala pre nich?
Dve slová: zdieľaná ekonomika. Všetky možné „fušky“ cez platformy predstavujú posledné záchranné koleso pre milióny ľudí. Môžu si vďaka tomu flexibilne, rýchlo a jednoducho privyrobiť do svojho rozpočtu. Potrebujú len odhodlanie, auto, motorku alebo bicykel. A môžu voziť ľudí, jedlo, balíčky alebo celé nákupy. Jasné, možno to nie je najlepšia práca pod slnkom, ale každú prácu treba porovnávať s druhou najlepšou alternatívou. A tá nie je pre mnohých príliš ružová.
Tento typ práce na platformách sa v USA vykonáva cez inštitút tzv. nezávislých kontraktorov – niečo ako slovenská zjednodušená živnosť. A práve to je tŕňom v oku pre určitých ľudí. Možno ich poznáte - chcú Vám pomôcť, aj keď o to nestojíte a pomôžu Vám, aj keby Vás to malo zmrzačiť. Politici.
Štyri kroky ako si streliť do vlastnej nohy a bolesť nechať pocítiť iných
1. Krok – pomáhať zakazovaním
Politici v Kalifornii dostali nápad: nechajú odborárov pomôcť ľudom pracujúcim na platformách zdieľanej ekonomiky. A tých nenapadlo nič lepšie ako spraviť zo všetkých nezávislých kontraktorov kmeňových zamestnancov platforiem. Minulý rok napísali a schválili zákon s názvom „AB5“. O tom prečo je to hlúposť a pracujúcim sa nedá pomôcť zakazovaním pracovať, som písal v newsletteri #11. Tu chcem upozorniť na to, že kalifornskí politici a odborári nevedia ani zákaz spraviť poriadne. Zákon napísali tak nešikovne, že živnosť okrem pracovníkom platforiem (ktorých mala táto úprava „chrániť“) zakázali aj mnohým freelancerom a slobodným povolaniam v Kalifornii, ktorí nemajú nič spoločné s platformami.
2. Krok – pomáhať udeľovaním výnimiek zo zákazu
Boj proti platformám zdieľanej ekonomiky tak odrazu spôsobil existenčné problémy napríklad novinárom, fotografom, hudobníkom, grafikom a iným tvorcom obsahu v médiách. Tí dostali limity, koľko toho môžu vytvoriť do roka bez toho, aby sa stali zamestnancami. Hneď ako zákon nadobudol účinnosť, začali jeho tvorcovia sľubovať zmeny a dodatky.
Ďalšou zasiahnutou profesiou boli vodiči kamiónov, ktorí podali žalobu pre protiústavnosť regulácie a federálny sudca dočasne pozastavil platnosť zákona pre ich profesiu. Menej šťastia mali spomínaní novinári, ktorým sudca nevyhovel a musia sa zmieriť s tým, že nemôžu do roka publikovať viac ako 35 článkov. Na to vydavateľ Vox Media ohlásil, že prerušuje spoluprácu s 200 novinármi v Kalifornii. A bývalý starosta San Francisca, Mayor Willie Brown, musel po 12 rokoch prestať s písaním stĺpčekov do novín San Francisco Chronicle. Keby totižto tento rok napísal ešte jeden článok, musel by sa stať zamestnancom novín.
Výsledkom týchto všetkých žalôb, protestov, hnevu a lobovania bola reforma zákona AB5, v rámci ktorej politici udelili dodatočných 55 výnimiek pre rôzne profesie. Dočkali sa napríklad roznášači novín, poisťováci, obchoďáci, architekti, odhadcovia nehnuteľností a tak ďalej. Do dnešného dňa je takto v zákone nadefinovaných viac ako 100 výnimiek.
3. Krok - zakázaný zákaz pre zdieľanú ekonomiku
Spolu s voľbami amerického prezidenta sa v Kalifornii uskutočnila aj séria referend. Jedno s názvom Proposition 22 sa týkalo platnosti zákona „AB5“ pre pracovníkov na platformách zdieľanej ekonomiky. A výsledok prekvapil nejedného odborára. Kalifornčania si vybrali slobodu voľby. Kruh sa tak uzavrel. Ľudia odhlasovali zrušenie platnosti zákona na skupinu pracujúcich, kvôli ktorej ho odborári napísali.
Ostal tak v platnosti zákon plný výnimiek, ktorý znepríjemňuje život povolaniam, ktoré nemajú dostatočnú lobistickú a právnu silu, aby si vybojovali výnimku – napríklad spomínaní vodiči kamiónov a novinári, ktorí stále tŕpnu, čo s nimi bude.
4. Krok - Čo by malo nasledovať
Zrušiť celý zákon AB5 aj s jeho výnimkami. To by určite potešilo nejedného nezamestnaného, ktorý stratil prácu v prebiehajúcej koronakríze. Ale to sa asi tak skoro nestane. Jeden z autorov zákona sa nechal počuť, že: „Legislatívu nezrušíme... Je to veľká reforma. Myslím si, že je dôležité počúvať každého, ale nie sme schopní vyriešiť problémy každého človeka... Ľudia sa prispôsobujú a budú sa prispôsobovať aj ďalej...“
EÚ a Biden
Dobré správy v tejto oblasti netreba čakať ani od nového šéfa Bieleho domu. Administratíva Joea Bidena uisťuje, že: „pracovníci v zdieľanej ekonomike dostanú právne benefity a zamestnaneckú ochranu, ktorú si zaslúžia“.
Ale pozor, zlé správy nechodia len spoza oceánu. Aj v EÚ sa musíme mať na pozore. V bruselských útrobách sa začína miesiť cesto na novú reguláciu a nie je ešte úplne jasné, ako to dopadne. V publikovanej štúdii Európskej komisii sa už úradníci zamýšľajú nad zamestnaneckým statusom, prístupom k informáciám a pracovnými podmienkami pracovníkom na platformách.
Tu si môžete prečítať krátke stanovisko INESSu, ktoré sme spolu s ďalšími think-tankmi poslali Európskej komisii.
Krátke správy
Francúzsky prezident volá po digitálnej suverenite. Chce „európske financovanie, európske riešenia, európske talenty a európske regulácie.“ A to v čase, keď má Európa jedno zastúpenie v TOP 30 technologických firiem. To je ako, keď chce byť krajina sebestačná v pestovaní banánov a nedopestuje ani paradajky.
Priemerný čas strávený deťmi na internete za jeden deň. Pre tých, ktorí majú viac ako 16 rokov: Roblox je online otvorený svet/hra, v ktorej sa dajú vytvárať vlastné hry, zdieľať ich s ostatnými a hrať ich ako napr. budovanie virtuálnych komunít, adoptovanie digitálnych zvierat alebo manažovanie pizzerie. #pozornostjeprelietava#monopolynainternete#uztubudunavzdy#dnesjetoine
Airbnb má väčšie ubytovacie kapacity ako 5 najväčších hotelových sieti spolu. Tie budovali svoje kapacity dekády, pričom Airbnb to zvládlo za 12 rokov. Ako? Nepredáva službu, ale zníženie transakčných nákladov. #pokrokbezbetonu#lahsie#dohadovanie#dohladavanie#dodrziavanie#transakcnenaklady#pokrokbezpovolenia
Tip
Ak ešte nemáte darček, žiadne Vianoce by nemali byť bez pokroku. Pozor, doručenie do Vianoc vieme garantovať len, ak si objednáte knihu do tohto štvrtka (17. december).
Zdroj: Libertywave1776
Róbert Chovanculiak
Ak nechcete zmeškať žiadnu novinku zo sveta pokroku bez povolenia, môžete ma sledovať na sociálnych sieťach, kde pravidelne zverejňujem zaujímavosti:
Facebook / Instagram / Twitter / LinkedIn
Zapísať sa na odber newslettera môžete tu:
Podporiť vznik newslettera môžete tu:
PayPal: https://www.paypal.com/paypalme/robertchovanculiak
Bitcoin: bc1qmv2m3arx3hflee6zvddafzhwkfr78eqxmwkr3s
Ďakujem