12 Comments

perfektne, vystizne... bohuzial pravdive...

Expand full comment

Vdaka Michal a netreba vesat hlavu :) Bolo horsie.

Expand full comment

Suhlas, ale inak z toho textu vypadla pracovna sila - "Vlastník vie, že keď si dnes odtrhne od úst a zaseje, tak neskôr bude žať. Jeho majetok mu prinesie príjmy, môže ho predať, či odkázať rodine." A co taky vlastnik svojej prace, ktoru tuto svoju pracu predava vlastnikovi kapitalu - tiez si musi odopriet spotrebu volneho casu v prospech vymedzenho casu kompletne spotrebovaneho vlastnikom kapitalu. Sam vlastnik by ako taky vela vody predsa nenamutil. Plus: "Toto je ten kľúčový aspekt súkromného vlastníctva, ktorý vytvára permanentný tlak na vlastníka." Toto je aspekt sukromneho vlastnictva kapitalu vyhradne v prostredi konkurencnych kapitalov, nie je to nejaka naturalna vlastnost toho vlastnictva. A rovnako nejake zdoraznene, ze outputy pracovnej sily vlastni vlastnik kapitalu, cize oni v systeme nie su ani len docasni spravcovia - ich motivacia je len zvysovanie ceny vlastnej pracovnej sily (su zaroven vyrobnym prostriedkom), nie trvacnost produkcie vlastnika kapitalu. Co samo o sebe samozrejme moze prospievat, ale nie je celkom vhodne pracovnu silu z tychto analyz vynechavat.

Expand full comment

A dá sa to zmeniť?

Expand full comment

To je dobra otazka. Su krajiny, kde je vyssia miera neverejnych skol, takze sa to da posuvat. A potom su priklady "prirodzenych experimentov", kde nejaka prirodna katastrofa znicila verejne skoly a v tom mieste ich nahradili sukromnymi a neziskovymi skolami a celkom dobre to fungovalo. Este o tom budem pisat.

Expand full comment

Ja mám skôr na mysli to, či je možné urobiť na škole vo verejnej správe to, ako v súkromnom sektore. Či existuje funkčný mechanizmus, ako motivovať dočasných správcov na to, aby konali s dlhodobým zámerom?

Expand full comment

No existuje moznost zakladat "druzstva". Napriklad, ze skupina rodicov sa rozhodne zalozit si alebo prebrat existujucu verejnu skolu, ktora ma zle vysledky. Takto myslim vznikaju nejake independent school v GB.

Iny model je zacat odmenovat riaditelov za konkretne vysledky ziakov napr. v testovani. Takto vytvorite externy tlak na iniciativu. Ale zasa problem je, ze skola potom maximalizuje tu danu premennu - vysledky testov. Alebo su problem aj podvody a podobne.

V sukromnom sektore sa to riesi aj napr. vydavanim firemnych akcii, ktore su sucastou odmien zamestnancov. Ale neviem si to moc predstavit v skolach. Mozno vas nieco napadne :)

Expand full comment

Aký by to malo zmysel? Prečo sa snažiť vytvárať verejný model, ktorý sa blíži súkromnému miesto prostého použitia súkromného modelu?

Expand full comment

Preto sa pýtam. Aké sú možnosti. 😉 Isto sa nad tým už X odborníkov i lajkov zamýšľalo.

Expand full comment

Zrušiť zákon o povinnej školskej dochádzke. O zvyšok sa postarajú nadšenci do vzdelávania, tak ako napríklad o autá alebo internet sa starajú nadšenci.

To je práve princíp slobodného života/evolúcie. Nikto od zeleného stola nevymyslí dobrý návod. Treba skúšať, upravovať, meniť, testovať. Je to nekonečný proces. A práve tomuto procesu bránime aj tým, že školstvo je verejné a rigidné.

Expand full comment

Dávalo by to zmysel. Má na to niekto odvahu? 😉

Expand full comment