Čítate newsletter Pokrok bez povolenia. Pôvodne bol o tom, ako internet konkuruje politikom. Teraz je o tom, ako rozmraziť evolúciu vo vzdelávaní. Pridajte sa k 2700 odberateľom, staňte sa podporovateľom, alebo newsletter zdieľajte vo svojich kruhoch. Ďakujem.
Určite si pamätáte na kultúru, ktorá zabíja mozgové bunky chlapcov. Išlo o Jokkmokk efekt. Ten popisuje, ako kultúrne podhubie rurálnych oblastí v severských krajinách Európy negatívne vplýva na vzdelávacie výsledky chlapcov. Narodia sa do prostredia, kde je považované za normu, že učenie je pre slabochov a dievčatá. Oni majú skôr športovať a keď vyrastú, tak budú ako ich otcovia pracovať v lese alebo na vode. Naopak, pri dievčatách sa považuje za normálne, že sa v škole snažia. A ak nechcú skončiť ako predavačky v samoobsluhe alebo pracovať v miestnej fabrike na konzervy, tak musia mať v škole dobré výsledky a následne odísť do väčšieho mesta na univerzitu.
Keď som o Jokkmokk efekte písal, prišlo mi prirodzené, že je spojený s rurálnymi oblasťami. Dokázal som si živo predstaviť ten obrázok dedinských chlapcov, ktorých zaujíma skôr sekera a lopta ako učebnice. A snaživé dievčatá, ktoré trávia dlhé chladné večery pri knižkách. Peknú facku týmto mojim stereotypným predstavám dala nová empirická štúdia o chudobných rurálnych deťoch v USA. V nej popísali presný opak. Americká rurálná kultúra pomáha vo vzdelaní a v kariére skôr chlapcom než dievčatám. A navyše sa týmto rurálnym chlapcom darí výrazne lepšie, ako chlapcom z veľkých miest. Úplný anti-jokkmokk efekt.
Autori výskumu špekulujú, že za tým môže byť vyšší sociálny kapitál, komunitná dôvera alebo nižšia miera anonymity na vidieku. Ukazovateľ, v ktorom sa všetko toto najviac zhmotňuje, je zloženie rodiny. V rurálnych oblastiach je výrazne viac úplných rodín s dvoma rodičmi. A chudobní chlapci vychovaní v týchto rodinách sa následne sťahujú do väčších miest, kde prekonajú svojich vrstovníkov, ktorí tam od malička žijú, avšak v neúplných rodinách.
Dôležité je, že tento záver platí, aj keď sú dáta očistené o príjem a rasu rodiny (nejde tak o výsledok selekcie – tí lepší z dedín sa sťahujú do miest). Jediný prípad, kedy táto logika neplatí, sú dievčatá. Môžu za to pravdepodobne silnejšie tradičné rodové normy na americkom vidieku, ktoré vedú k tomu, že miestne ženy sa rýchlejšie vydajú, narodia sa im deti, a teda nepokračujú vo vzdelávaní a nebudujú kariéru. Presný opak než v prípade Jokkmokk efektu. Americká rurálna kultúra zabíja mozgové bunky dievčat.
Graf znázorňuje vzťah medzi príjmovou mobilitou detí z chudobných rodín (25. percentil) a podielom úplných rodín v rôznych oblastiach (červená - mestá, modrá - dediny).
Novinka
Newsletter Pokrok bez povolenia vstúpil do 21. storočia a odteraz ho môžete podporiť a zanechať mi správu aj cez Lightning Network.
Pre neznalých, je to platobný protokol postavený nad infraštruktúrou Bitcoinu. Keď som písal knihu Pokrok bez povolenia, bol to len teoretický nápad ako extrémne zlacniť a zrýchliť transakcie. Keď som ho teraz pár krát vyskúšal, ostal som v nemom úžase. Lightning Network je pre transakcie to, čo sú dnes instantné messengere pre email.
Môj odkaz nájdete tu:
Spoločnosť
Rozšírenosť fajčenia cigariet na základnej a strednej škole v USA.
Do 10-20 rokov očakávam podobný graf pri používaní sociálnych sieti.
Povedomie o ich škodlivosti sa stane všeobecným poznatkom. Bezmyšlienkové šuchanie telefónu stratí spoločenský status. A bude to niečo, čo robia len tí low-class.
Na prestíži naberie iná neplecha.
V roku 2005 spustil Google projekt digitalizácie kníh. Kvôli autorským právam však digitalizoval len knihy vydané pred rokom 1923. Tie sú podľa amerického práva "vo verejnej doméne". Nová štúdia ukázala, že tým knihám, ktoré Google mohol digitalizovať, významne vzrástol predaj. Ľudia majú radi fyzické knihy. PDF je komplement nie substitút papierovej knihy.
Toto ma vždy prekvapí. Počet obyvateľov v najväčších mestách blízkeho a stredného východu (červená) vs. v najväčších mestách v Európe (modrá) medzi rokmi 850-1050 (v tisíckach obyvateľov).
Zdroj: The Chosen Few: How Education Shaped Jewish History, 70-1492
Školstvo
Veľká obsahová reforma školstva. Menej memorovania a viac aktívneho učenia. V roku 1906. #beforeitwascool
Členovia katedier Columbia University, ktorí odsúdili (modrí) a podporujú (zelení) ospravedlňovanie útokov Hamasu v Izraeli. Humanitné vedy majú problém.
Článok mesiaca
Nová publikácia: Degrowth: zlá odpoveď na dôležitú otázku
Historické skúsenosti ukazujú, že čím je spoločnosť bohatšia, tým viac si môže dovoliť byť sociálna, morálna a environmentálna. Naopak, spoločnosť, kde ľudia nemajú naplnené svoje potreby a žijú s pocitom nedostatku, je zároveň spoločnosť, kde nie je miesto na starostlivosť o druhých, ani na životné prostredie.
Pokiaľ pre vás degrowth znamená skromnosť, nenáročnosť, bohatý duševný život, je to chvályhodný osobný morálny postoj, ktorý má svoje pevné miesto na Zemi. Pokiaľ má ale degrowth znamenať politickú a ekonomickú koncepciu budúcnosti človeka na Zemi, bude sa len veľmi ťažko presadzovať. Znamenal by prekopanie civilizačných základov, násilné prerozdeľovanie globálnych rozmerov, konzervovanie chudoby a veľmi pravdepodobne aj zhoršenie kvality životného prostredia.
Zo života
Róbert Chovanculiak, INESS
Budem rád, ak tento newsletter zazdieľate vaším priateľom aj nepriateľom. Substack spustil novú službu a vďaka nej môžete získať odmeny za odporúčanie.
Pre plný zážitok z tohto newslettera sa pridajte k podporovateľom. Podporíte tým moju prácu a získate prístup do súkromnej skupiny. Ďakujem.
Ak nechcete zmeškať žiadnu novinku zo sveta pokroku bez povolenia, môžete ma sledovať na sociálnych sieťach: