04/12 2023 Resumé mesiaca april
Čo nové ste sa naučili tento mesiac? Ak si neviete na nič spomenúť, možno ste len nezaplatili za svoje vzdelanie. A teraz nemyslím monetárne. Ale koľko ste zaň zaplatili tou najtvrdšou menou – vašou pozornosťou. Za každé vzdelanie sa ňou platí. V anglickom jazyku sa doslova hovorí pay attention.
Pozor, pozornosť nie je rybárska sieť, ale laser. Nedá sa ňou zachytiť veľa vecí naraz, ale musíte ju zamerať na niečo konkrétne – čo vás zaujíma. Aj preto sa z jedného textu, prednášky alebo skúsenosti naučia rôzni ľudia rôzne veci. A aj rôzny počet veci, podľa toho, koľko sú ochotní platiť.
Nedávno sme boli s deťmi na prechádzke a malý syn (3r) namiesto pozdravu vytiahol pred susedou staré plastové hodinky. A z plného hrdla zakričal „ahá, aké mám hodinky.“ Dcéra (6r) sa skoro od hanby pod asfalt prepadla. Pocit prenesenej hanby je sám o sebe zaujímavý fenomén. Ale ešte zaujímavejšie bolo, čo spravila dcéra po krátkej interakcii so susedou. Pri lúčení sa ma nápadne nahlas opýtala „ktoré šaty si oblečiem na ten zápis do školy?“. Teraz som sa mal asi ja prepadnúť od hanby.
Zdá sa, že ľudia majú vrodené nutkanie sa chváliť. Len so zlepšovaním kognitívnych schopností a internalizovaním spoločenských noriem to dokážeme lepšie maskovať. Nikto sa nevie tak priamo pochváliť ako malé diéta. A nikto nie je taký kreatívny v hľadaní spôsobov, ako sa nepriamo pochváliť, ako dospelí.
Preto ma trocha prekvapuje, že v antropologických prácach o detstve, som nenarazil na žiadnu zmienku o chválení sa. Sú dve možnosti. Chválenie sa, tak ako ho pozorujeme už u malých detí, je iniciované našou západnou kultúrou. Alebo antropológovia jednoducho nevenovali pozornosť tomuto fenoménu. Neplatili pozornosťou a tak sa o ňom nič nenaučili a ja si o ňom nemôžem prečítať.
Dosť bolo filozofovania, je čas pochváliť sa.
Školstvo
V roku 2023 sa preklopil názor Američanov na hodnotu vysokoškolského vzdelania. Už si väčšina nemyslí, že je vyššia než jeho náklady. Nevyhnutný následok inflácie hodnoty diplomov a zároveň rastu ceny univerzitného vzdelávania. Otázka je, či sme už aj na Slovensku náhodou neprekročili túto hranicu a ako na to vôbec prídeme, keď je vysokoškolské vzdelávanie kompletne financované z daní.
Miesto a čas založenia univerzít v Európe medzi rokmi 1000-1500.
Prečo sú Slováci chudobnejší bratranci Čechov?
Toto nie je o nejakej schopnosti čítať a písať. To je o kultúrnom postoji k budovaniu ľudského kapitálu.
Zdroj: Premeny vybraných charakteristík obyvateľstva Slovenska v 18. – 1. pol. 20. storočia.
Počet základných škôl na počet obyvatelov v Anglicku medzi 13. až 17. storočím (cca 200 rokov pred zavedením povinnej školskej dochádzky). Viac o tom ako štát vykopol otvorené dvere a vzdelávanie tu bolo pred ministerstvom školstva TU.
Spoločnosť
Keď sa behaviorálni genetici pozrú na prsty sociológom a spýtajú sa: čo vplýva na sociálnu mobilitu spoločenských tried?
Odpoveď: 40% genetika, 50% náhoda a slobodná vôľa (tzv. nezdieľané prostredie), 10% rodinné zázemie a škola (tzv. zdieľané prostredie). Konkrétne v Nórsku.
Autori: "Sme presvedčení, že ide o dôležitý záver pre hodnotenie sociologických teórií medzigeneračného pretrvávania tried a naše výsledky naznačujú, že sociologické teórie vysvetľujúce triedne výsledky z hľadiska sociálneho pôvodu majú vo všeobecnosti malú vysvetľovaciu silu. Ak sa podobné výsledky zistia aj v iných súvislostiach, teoretické dôsledky tohto názoru spočívajú v tom, že sociologické teórie triednej reprodukcie by sa mali preformulovať tak, aby zohľadňovali dôležitú úlohu genetiky pri dosahovaní triednych výsledkov. Ignorovanie alebo bagatelizovanie úlohy genetiky v teoretizovaní o triednej mobilite a reprodukcii môže brzdiť budúci sociologický výskum v tejto oblasti tým, že prinesie zavádzajúce zistenia, výsledky, ktoré sa dajú ľahko odmietnuť, pretože sú založené na chybných predpokladoch, a politické odporúčania, ktoré sú neúčinné pri znižovaní nerovností."
Zdroj: https://osf.io/preprints/socarxiv/mncet/
Články mesiaca
Komentár pre Denník N: Dvadsaťtisíc žiakov je odsúdených na neúspech
Na Slovensku máme okolo päťdesiat základných škôl, ktoré absolútne zlyhávajú. Navštevuje ich deň čo deň približne 20-tisíc žiakov, ktorí počas 9 – 10 rokov dochádzky absolvujú viac ako 10-tisíc hodín vzdelávania. A výsledkom tohto všetkého je – nič. V Testovaní 5 a 9 dosiahnu výsledky, ktoré sú často horšie, než by dosiahli pri náhodnom výbere odpovedí. Tieto deti absolvujú školu a nevedia čítať, písať, počítať.
Je pravda, že približne polovica žiakov v týchto školách pochádza zo znevýhodneného prostredia. To však nemôže byť pre školy ospravedlnenka. Tieto deti sú zdravé a majú potenciál. Ten sa však nedokáže napĺňať v škole, ktorá funguje cez šablónu vytvorenú na ministerstve školstva pre priemerné deti z priemernej slovenskej rodiny. Ak sa žiak v týchto školách vychýli od normálnosti, škola prestáva fungovať. A deti zo znevýhodneného prostredia sa vychyľujú.
Komentár pre .Týždeň: Keď nejde zmeniť kurz lode, rozdajte záchranné člny
Školstvo je ako veľká zaoceánska loď, kde nikto nevie rýchlo zmeniť kurz, aj keď všetci vidia, že smerujú na ľadovec. Na Slovensku sa popálilo už dosť politikov, ktorí prebrali velenie, zahlásili nový smer, začali mykať kormidlom, ale loď nič. Poznám pár ostrieľaných námorníkov, ktorí už rezignovane vyhlásili školstvo za nereformovateľné.
Ja by som však nehádzal flintu do žita. Existuje jeden typ reformy, ktorý sa u nás ešte neskúšal, ale v zahraničí s ním majú dobré skúsenosti. Namiesto výmeny kapitána lode a točením kormidla raz na jednu, raz na druhú stranu, navrhuje tento typ reformy rozdať posádke záchranné vesty a člny. Pozor, to nie je rezignovanie na vzdelanie detí, to je rezignovanie na pomoc školstvu zhora. Na to, aby sme pomohli deťom stačí, že budeme mať dostatok viest a člnov pre všetkých.
Zo života:
Toto nebol prvý apríl. To bol rok 2019.
Róbert Chovanculiak
Pre plný zážitok z tohto newslettera sa pridajte k podporovateľom. Podporíte tým moju prácu a získate prístup do súkromnej skupiny. Ďakujem.
Ak nechcete zmeškať žiadnu novinku zo sveta pokroku bez povolenia, môžete ma sledovať na sociálnych sieťach: