02/12 2023 Resumé mesiaca február
Druhý mesiac je za nami. Druhý sumár toho, čo som čítal a písal, pred vami. Či bude aj tretí, rozhodnete v hlasovaní nižšie. Témy tohto vydania sú: spoločnosť, školstvo, články mesiaca a život sám.
Spoločnosť
Zametanie pred vlastným prahom.
Parlament sa utrhol z reťaze.
Západná civilizácia na jednom grafe: môžeme byť dlhšie deti a dôchodcovia.
Graf: očakávané odpracované hodiny za život (červená) vs. priemerný počet rokov v škole muža narodeného v rokoch 1850-1970 (modrá).
Graf vývoja HDP na osobu v parite kúpnej sily. Zmena medzi rokmi 1995 a 2021. Moje 3 pointy.
89, 98 bol úspech.
aj na západe (čítaj juhu) sa da stagnovať.
nechceš ísť naspäť na východ; (pozor graf je v PPP, to znamená, že je na ppprd a podhodnocuje Slovenské čísla).
Školstvo
BREAKING: V štáte Arkansas v USA práve zrušili monopol verejných škôl. Rodičia, ktorí sa rozhodnú opustiť štátne školstvo dostanú vzdelávací voucher a ten môžu použiť na nákup vzdelávacích služieb. Prestali tak financovať prevádzku systému a peniaze pôjdu na vzdelávacie potreby detí. Arkansas má 3 mil. obyvateľov. Inšpirácia pre Slovensko?
Ako rozmraziť lady v Slovenskom školstve?
Splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport za OĽANO - Karol Kučera má nový nápad:
Medzi tým vo svete 3D tlačiareň píše domácu úlohu, ktorú vypracoval ChatGPT.
Články mesiaca
Komentár pre Denník N: Minuli 173 miliónov na vzdelávanie Rómov. Bez výsledku.
Čo je to absolútne zlyhanie štátu? Samotné nesplnenie cieľov nestačí. Záleží aj na tom, ako ich nesplníte. Zlé plánovanie, neurčité ciele, neexistujúci vlastník procesov, chaotické riadenie, absentujúce dáta, náhodná implementácia, neudržateľné financovanie, len formálne monitorovanie a potemkinovské vyhodnotenie. Toto je absolútne zlyhanie štátu. A takto nejako štát riadil naplnenie stratégie SR v oblasti vzdelávania Rómov v rokoch 2016 – 2020.
…
Dá sa to aj inak… Chce to financovanie zamerané na výsledky, za ktorých doručovanie budú zodpovedné lokálne súkromné iniciatívy, ktoré budú postupne objavovať, čo funguje a čo nie. To sa však robí ťažko, keď sú stratégie písane, aby zapadli do Eurofondovej šablóny, kde sú rozpočty prísne viazané, dlhodobo neudržateľné a celková orientácia je na čerpanie prostriedkov a nie na výsledok.
Komentár pre HN noviny: 4-dňový pracovný týždeň nie je politická téma
V pravidelných cykloch sa objavujú správy o tom, ako niekde ľudia pracovali kratšie, vyrobili rovnako veľa, dostávali toľko isto a všetko dobre dopadlo. Komentovanie štúdií skúmajúcich štvordňový pracovný týždeň je mediálny evergreen. Ľudsky rozumiem príťažlivosti tejto témy. Ekonomicky však musím varovať pred jej zlou interpretáciou a nesprávnymi odporúčaniami.
…
Racionálny pohľad na štvordňový pracovný týždeň by mal byť taký, aký máme na väčšinu pracovných benefitov. Teda malo by ísť o výsledok dobrovoľnej dohody medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Nemali by sme dovoliť, aby si z toho spravili tretie strany svoj politický program. To je cesta k populizmu, na ktorej konci sú nezvratné ekonomické škody. Inými slovami chudobnejší svet.
Zo života:
Deti.
Investície.
Róbert Chovanculiak
Pre plný zážitok z tohto newslettera sa pridajte k podporovateľom. Podporíte tým moju prácu a získate prístup do súkromnej skupiny. Ďakujem.