Čítate newsletter Pokrok bez povolenia. Pôvodne bol o tom, ako internet konkuruje politikom. Teraz je o tom, ako rozmraziť evolúciu vo vzdelávaní. Pridajte sa k 2800 odberateľom, staňte sa podporovateľom, alebo newsletter zdieľajte vo svojich kruhoch. Ďakujem.
Keď som chodil na druhý stupeň základnej školy, v určitom momente som sa dohodol s rodičmi, že mi budú platiť za dobré známky. Ani neviem, od koho tento popud vzišiel. So známkami som problém nemal, takže pre mňa to bola ľahká cesta si niečo privyrobiť. Bohužiaľ si nepamätám, ako tento experiment dopadol. Neviem povedať, kedy a prečo skončil a ani koľko som zarobil. Ale spomenul som si na to, keď som počúval výborný podcast s Rolandom Fryerom o reformách vzdelávania pre deti z generačnej chudoby.
Väčšina verejných politík a experimentov v školstve sa zameriava na to, ako zmeniť ponukovú stranu. Prepísať kurikulum, zmenšiť triedy, preškoliť učiteľov, pridať viac hodín, zvýšiť financovanie a tak ďalej. Fryera napadlo pozrieť sa na dopytovú stranu. Žiakov. Ako zvýšiť ich motiváciu učiť sa? No a keďže je to ekonóm, začal deťom platiť peniaze. V experimente skúšali platiť za tri kategórie vecí.
Za Inputy vzdelávania – prečítanie knihy alebo dodržiavanie dochádzky. Za Outputy vzdelávania – výsledky zo štátnych testov, dobré známky (zdravím rodičov). No a skúsili platiť aj učiteľom, ak ich žiaci dosiahli z testov dobré výsledky.
Skúste si teraz tipnúť, kde priniesli platby najväčšiu hodnotu za peniaze. Ktorá intervencia fungovala najlepšie? Výsledky vám prezradím na konci newslettera.
Spoločnosť
V 13. storočí zaplatili židia na daniach jednu šestinu až jednu pätinu celkových príjmov anglického kráľa a to napriek tomu, že tvorili 0,01 % populácie. Podobne v Nemecku počas 13. storočia zaplatilo 25 židovských komunít približne 20 % z celkových daňových príjmov nemeckých miest.
Na počiatku bolo slovo a to slovo bolo progres. Analýza textov z miliónov kníh vydaných v priebehu storočí ukazuje, že západ sa odkláňa od kultúry pokroku a nahradzuje ju kultúra opatrnosti, obáv a neochoty riskovať.
Rovnaká štartovacia čiara, iný príbeh.
Plánovaný chaos dočasných správcov vs. anarchia výroby súkromných vlastníkov.
Školstvo
Fínsko. Od vzdelávacej supestar k priemeru OECD za dve dekády. Možno nakoniec ešte dobre, že sme takí úspešní v neúspešnom zavadzaní tých "fínskych reforiem školstva"?
O vyhasínajúcej hviezde som písal minulý rok.
Fajčenie cigariet počas tehotenstva neznižuje akademické výsledky detí. Ale ak počas tehotenstva fajčite, tak vaše dieťa bude mať pravdepodobne horšie akademické výsledky. To je rozdiel medzi koreláciou a kauzalitou.
Analýza 650 tisíc detí ukazuje, že negatívny vplyv cigariet klesá s rastúcou genetickou príbuznosťou. Pri súrodencoch nemá rozdielne vystavenie cigaretám prakticky žiadny vplyv na akademické výsledky.
Zo života
Pokračovanie úvodu
Keby si moji rodičia mohli prečítať Fryerove štúdie, tak by mi za známky nikdy neplatili. Experimenty ukazujú, že dávať peniaze žiakom za výsledky v testoch a za známky im nijako nepomohlo zlepšiť ich výsledky. Rovnako nefungovala finančná motivácia učiteľov. Aj keď tam pomerne zle nastavili formulku odmeňovania. Hodnotili sa výsledky celej školy a následne sa rozdelili peniaze medzi učiteľov.
Platiť žiakom za Inputy však fungovalo pomerne dobre. Predovšetkým za čítanie kníh. Stačilo, aby žiak dostal pár dolárov za prečítanie jednej menšej knihy (kontrolovalo sa to vyplnením krátkeho kvízu o knihe) a viedlo to k zlepšeniu jeho čitateľskej gramotnosti. Keď sa nad tým zamyslíte, tak to aj dáva zmysel. Platiť za Ouputy vyžaduje od žiakov, aby prišli na to, ako zlepšiť výsledky a rozhodnutie to aj robiť. Keď im platíme priamo za Inputy, ktoré vedú k výsledkom, tak predchádzajúce dva kroky odpadajú. Nezabúdajme, že tu rozprávame o deťoch z generačnej chudoby, ktoré žijú v hrozných podmienkach s nízkym kultúrnym kapitálom. Fryer testoval aj to, či náhodou platenie nevplýva negatívne na vnútornú motiváciu žiakov a žiadny vplyv oproti kontrolnej vzorke nenašiel.
Čo sa týka výsledkov štúdie, tak samozrejme ani Inputy nepriniesli dramatické zlepšenie. Žiaci sa posunuli v čítaní o dva mesiace dopredu oproti ich rovesníkom. Efekt to nie je veľkolepý, ale efektivita je brutálna. Na Slovensku tiež riešime ako pomôcť deťom z chudobného prostredia. Ročne na to idú desiatky miliónov eur a efekt ale aj efektivita je príšerná.
Otázka do pléna: nestálo by za pokus aj u nás experimentovať s platením žiakom vo vylúčených komunitách napríklad za to, že sa pravidelne ukážu v škole, alebo dokážu prečítať nejaký text? Ja neviem, či by to pomohlo, ale určite by to stálo rádovo menej zdrojov a priestor na zlepšenie je veľkolepý. Na Slovensku máme 50 škôl, ktoré nenaučia 20 tisíc detí za 10 tisíc vyučovacích hodín základy čítania, písania a počítania.
Róbert Chovanculiak, INESS
Podporiť newsletter cez LN môžete tu:
Alebo obdarovať niekoho predplatným môžete tu:
Pre plný zážitok z tohto newslettera sa pridajte k podporovateľom. Podporíte tým moju prácu a získate prístup do súkromnej skupiny. Ďakujem.
Ak nechcete zmeškať žiadnu novinku zo sveta pokroku bez povolenia, môžete ma sledovať na sociálnych sieťach: