Nie som fanúšik motivačných citátov a múdro znejúcich rád. Tie prvé ma nemotivujú a tie druhé vždy zabudnem. Nijak neovplyvnia môj život. Existuje však jedna výnimka. Je súčasťou 12 rád pre život od Russa Robertsa. 11 z nich som zabudol a nemám ani tušenia o čom boli. Ale jeden citát so mnou ostal a z času na čas si naň spomeniem: „Nájdite si niečo zdravé, čo budete uctievať/k čomu sa budete modliť“. Každý to totižto robí. Aj tí najväčší ateisti. Jedinou otázkou je, čomu sa budeme denne modliť.
Pravidelne si na tento citát spomeniem, keď sa diskutuje verejné financovanie cirkvi a začnú sa ozývať mnohí ľudia, že si neprajú, aby z ich daní bolo financovanie niekoho iného vierovyznanie. Ja síce súhlasím, ale musím sa pousmiať, keď takéto výkriky prichádzajú od umelcov. Nemalá časť z nich je totižto od začiatku svojej kariéry pupočnou šnúrou napojená na verejný rozpočet. A každý rok musí môj kamarát Jaro z Kysuckého Lieskovca prispievať 100 eur na nedeľnú bohoslužbu v Slovenskom národnom divadle. A to aj napriek tomu, že Jaro nikdy do žiadne divadla nevkročil a pravidelne tlieska iným bohom.
Korona a verejné financie
Koronakríza bude aj fiškálna kríza. Štátom poklesnú daňové príjmy a budú mať vysoké deficity. Bude sa musieť škrtať. Najskôr to vždy pochopia lokálne vlády, kde je demokracia bližšie k ľudom a politici sa ťažšie schovávajú pred zodpovednosťou. V Banskej Štiavnici už starostka znížila platy verejným zamestnancom o 20%. Bratislavské VÚC sa zas rozhodlo šetriť zrušením všetkých dotácií. Decentralizácia funguje.
Toto fungovanie sa však nepáči všetkým. V Bratislave sa ozvali umelci, ktorým tiež kraj zobral dotácie. Spustili iniciatívu, podľa ktorej “Bratislavská župa pochováva kultúru v Bratislavskom kraji” A to je zlé, pretože „župa svojím rozhodnutím znemožňuje uspokojenie jednej zo základných potrieb.“ Zas sme pritom, že niekto svoje vierovyznanie označuje za “základnú ľudskú potrebu”. Umelecky sa za umelcov postavil aj umelec Michal Hvorecký a adresoval otvorený list kraju:
Chápem, že pre krízu nastal výpadok daňových príjmov. Ale toto je šetrenie na nesprávnom mieste.
V prvom rade chcete zachraňovať „kvalitné vzdelanie, sociálne služby a regionálnu dopravu“, no kvalitná kultúra aj vzdeláva, umožňuje sociálnu inklúziu a inšpiruje mobilitu obyvateľstva. A obohacuje spoločnosť o to kľúčové niečo navyše, čo sa nedá vyčísliť iba peniazmi, ale čo dodáva životu v našom stredoeurópskom priestore zmysel a krásu.
Živá kultúra nie ako doplnok, ale ako centrálny prvok pestrej, inovatívnej, inkluzívnej spoločnosti, kde sú si všetci v právach rovní.
Chápem, že umelci to majú (ako mnoho ďalších povolaní) v koronakríze ťažké. A bude to ešte ťažšie. Možno je na čase odstrihnúť sa od vodítka verejných financií a skúsiť sa postaviť na vlastné nohy. Hovoria o tom už aj samotní umelci. Minimálne Roman Tyc:
Opravdu věří tomu, že na výtvarné umění máme právo, proto má být jeho konzumace zadarmo? Umělce mají vybírat a finančně hodnotit komise? (Vždy si v tomto kontextu představím hudebníky, jestli by je uspokojilo hrát před prázdným sálem jen proto, že je komise vždy plnohodnotně zaplatí.) Nepřemýšlí tak, protože jsou v existenční nouzi, takže je naprosto pochopitelné, že z této pozice nejsou schopni uvažovat v širší perspektivě a plánují ze dne na den. "Stát nám dal vzdělání v umění, tak ať nám teď stát zaplatí za naši práci", bez ohledu na to, jaký smysl nebo význam pro společnost jejich práce má.
Umění musí především oslovovat. Pokud je umění opravdu kvalitní, což stejně ukáže až čas, potom své podporovatele určitě najde. Živit umělce jen proto, že dělají umění a "umění společnost potřebuje", nakonec zlikviduje samotné umělce i jejich předpokládanou potřebu hledat.
Pomôcť umelcom nahradiť povinne vyberané poplatky skutočným záujmom ich obdivovateľov a fanúšikov môže internet.
Umelci sa sťahujú
Koronavírus zrušil koncerty a živé vystúpenia, zatvoril kluby a štadióny. Mnohí umelci prišli zo dňa na deň o živobytie. Zákaz zhromažďovať sa však platí len pre offline svet. A v online svete sa dejú divy.
Zoberme si platformu Patreon, to je miesto, kde môžete pravidelným príspevkom podporiť svojho obľúbeného umelca, tvorcu videí alebo podcastov. Počet projektov tam v priebehu pár týždňov koronakízy vzrástol o 30 000. To je nárast o 25 %. A čo je dôležitejšie, taktiež vzrástol počet podporovateľov – o viac ako 30 %.
Okrem toho začali umelci húfne využívať live-streamovacie platformy ako Twitch. To je platforma, ktorá pôvodne vznikla pre hráčov počitačových hier. Nie však na to, aby sa hrali, ale aby sa pozerali, ako sa niekto iný hra. V týchto časoch ju zaplatili hudobníci. Platforma umožňuje nie len online vysielanie, ale diváci môžu jednoducho podporiť svojich umelcov. Či už zakúpením „e-vstupenky“ alebo „e-zatlieskaním“, keď prispejú pár drobných. Čím väčší príspevok, tým silnejší „potlesk“.
Umelci v Paralelnej polis zvolili klasickejší prístup. Počas vrcholu pandémie v našom priestore uskutočnili v rámci projektu „Corona Nights“ 132 online streamovacích podujatí. Mohli ste si užiť živé koncerty, pozrieť prednášky alebo vypočuť diskusie. A to všetko financované cez crowdfunding - vyzbierali viac ako pol milióna Kč. Záznamy sú stále dostupné tu.
Ale dalo sa niečo vymyslieť aj v offline svete. Pravde podobne ste počuli o nápade koncertov v autách. Na Slovensku sa o to pokúsil pred pár dňami Rytmus. Nedopadlo to úplne podľa predstáv epidemiológov. Už viac inovatívni boli Slováci s diskotékou pod mostom.
Sociálna a finančná sieť umelcov
Možno novú revolúciu vo financovaní umenia a tvorcov prinesie platforma Cent. Ešte len začína, ale ukazuje niekoľko zaujímavých inovácií. Cent si môžete predstaviť ako sociálnu sieť pre tvorcov a ich fanúšikov, kde môžete lajkovať, ale bude vás to niečo stáť. Konkrétne jeden cent. Nápad je založený na predpoklade, že zaplatiť jeden cent nikoho netrápi, ale ak je tvorca naozaj šikovný a stane sa jeho výtvor virálny, tak môže zarobiť zaujímavú čiastku. Je to vlastne mikrocrowdfunding.
To však nie je všetko. Tvorcovia platformy vložili do ústavy platformy ešte jednu novú možnosť financovania. Môžete sa stať pravidelným podporovateľom umelca a v tom prípade váš príspevok naberie formu podielového listu umelca. A z neho vám plynie nárok na časť budúcich výnosov od následných podporovateľov. Takýto systém vytvára motiváciu vyhľadávať a podporovať nádejných tvorcov, ktorí majú potenciál stať sa v budúcnosti úspešnými. A zároveň to pomáha prekonávať bariéry mladým tvorcom, pre ktorých sú práve začiatky najťažšie.
Nezávisle spravodajstvo bez daní
Financovať verejnoprávnu televíziu z daní je tak včerajšie. Dnes sa ľudia sami a dobrovoľne dokážu zložiť na financovanie kritického a nezávislého spravodajstva, videí a rozhovorov cez crowdfunding. Internetová televízia DVTV pri svojom vzniku vyzbierala viac ako 2 mil. Kč. A pred pár dňami spravila druhé kolo financovania, v ktorom vyzbierali 6 mil. Kč (800% ich cieľa). Na Slovensku sa o niečo podobné pokúsila relácia Reportéri s Pavlom Fejérom. Tej sa podarilo vyzbierať 11 tis. eur a to po tom, ako „boli odídení“ z RTVS. Dnes pokračujú s reportážami na SME videách. Na crowdfunding pod názvom “predplatné” sa spoľahli aj nové novinárske projekty ako napríklad Denník N. Dnes už má 44-tisíc predplatiteľov.
Tip na knihu
Tento rok vyšiel preklad legendárnej knihy od Boehm Christopher: Hierarchie v pralesích. Jej prečítanie som dlho odkladal, neurobte rovnakú chybu.
Róbert Chovanculiak