Tinderom a Minecraftom proti cenzúre #3
Veda na torrentoch; čínska cenzúra; internety píšu príručku; dobrá a zlá správa o dobrej a zlej správe; hnusoba menom nezamestnanosť
Pravdepodobne ste už počuli o doktorovi Li Wen-liang z Číny, ktorý ešte v decembri cez aplikáciu WeChat varoval svojich kolegov pred novým vírusom. Do niekoľkých dni mu klopala na dvere polícia s obvinením zo šírenia poplašnej správy. A do niekoľkých týždňov umrel na COVID-19.
V Číne sa na slobodu slova ani nehrajú. Domáci obyvatelia majú problém zistiť, čo sa deje, keď sa niečo deje. Čo potom my ostatní? Nainštalujeme zoznamovaciu aplikáciu Tinder. V čase, keď v Číne zatvárili mestá s desiatkami miliónov obyvateľov, začali si niektorí ľudia zo západného sveta prepínať lokalizáciu na appke Tinder do Wuhanu. Tá za normálnych okolnosti slúži na hľadanie partnerov, v čase začínajúcej pandémie na hľadanie odpovedí. Ako prebieha karanténna? Zvládajú to nemocnice?
Proti cenzúre sa dá bojovať aj inak. Internetovým legom. Vývojári vybudovali v online hre Minecraft veľkolepú knižnicu z 12,5 milióna blokov. A umožnili do nej vkladať články a texty, ktoré chcú vlády po celom svete cenzurovať. V hre sa tieto texty objavia ako knihy v knižnici a bude si ich môcť hocikto hocikedy prečítať. Každá krajina s cenzúrou má v knižnici svoj regál. Napríklad v sekcii Egypta nájdete články zakázaných novín Mada Masr, ktoré informujú o korupcii vo vláde. V ruskej sekcii nájdete články aktivistov zo stránky grani.rus, ktorá je v Rusku blokovaná. Samotný obsah knižnice sa nedá meniť a hráči môžu pridávať svoj vlastný. Mimochodom, v Číne je dnes registrovaných viac ako 300 mil. hráčov Minecraftu.
Na odber newslettera sa môžete zapísať tu:
Jánošík, PhD.
Aj veda je evolučný fenomén. Pomocou replikácie, mutácie a selekcie sa postupne kumuluje vedecké poznanie. Isaac Newton svoj vedecký objav skromne okomentoval, že „stal na pleciach obrov“. Dnes sme však tých obrov obohnali vysokými múrmi a postavili k ním výbercov poplatkov. Najnovšie vedecké poznatky sú publikované v odborných časopisoch, ktoré predávajú prístup za desiatky eur. Za jeden článok. V normálnych časoch môžeme diskutovať, či je to optimálny model, v čase pandémie však môže stať ľudské životy. V roku 2015 sa vedúci lekár v Libérii posťažoval, že keby mali prístup k odbornému článku z roku 1982, v jeho krajine nemuselo zomrieť na Ebolu 2 200 ľudí.
Aby sa podobná tragédia neopakovala aj v súčasnej pandémii, rozhodol sa novodobý Jánošík, PhD. s nickom Shrine, zverejniť všetok dostupný výskum o koronavírusoch na diskusnej sociálnej sieti Reddit. Najskôr vyhľadal viac ako 5000 odborných článkov publikovaných za posledných 50 rokov, následne ich stiahol cez pirátske databázy ako „Sci-Hub“ a nakoniec všetko zavesil na torrenty, aby sa k nim mohol hocikto dostať a nikto ich nemohol vymazať. Viac hláv, viac vie. Vďaka internetu nebolo nikdy viac hláv pokope a evolúcia vedy môže šlapať na plné obrátky míľovými krokmi dopredu.
Keď internety píšu knihu
Nedávno spustilo pár ľudí z Londýna projekt „otvorenej online príručky“ do korona-časov. Išlo o jednu stranu wordovského dokumentu so základnými informáciami o kornavíruse a rôznych možnostiach pomoci. Autori však urobili jednu dôležitú vec: ponechali „odomknuté dvere“ a každý čitateľ mohol prispieť svojimi kilobajtami k dielu. Dnes má táto internetovým davom napísaná príručka 50 kapitol so stovkami strán odkazov.
Nájdete nej všetko – tipy, triky, nástroje, nápady a to prakticky pre každého. Pre obyčajných ľudí ako plánovať jedlo v čase karanténny a zachovať psychickú pohodu. Pre konštruktérov sú tu kapitoly o pľúcnych ventilátoroch z najlepších univerzít, tovární a dielní. Dobré nápady z celého sveta sa môžu rýchlosťou svetla rozmnožovať a ďalej mutovať. Lekári, sestričky a nemocnice tu nájdu najlepšie protokoly, know-how, to-do-listy ako postupovať v rôznych situáciách. V príručke nájdete stovky inšpirácii pre charity a dobrovoľníkov. Pre inovátorov informácie o grantoch a prebiehajúcich hackathonoch.
Do príručky už prispeli tisícky ľudí. Začali dokonca organizovať pravidelné „masové prepisovania“. Ak vás niečo napadá, kľudne sa pridajte aj vy. Projektu okrem financií (crowdfundingová kampaň tu) a príspevkov môžete pomôcť aj tým, že sa stanete knihovníkom a budete robiť poriadok v kapitolách. Alebo príručku začnete prekladať do vášho jazyka. Okrem tradičnej nemčiny a francúzštiny už sa pracuje aj na preklade do indonézštiny.
Koordinácia bez koordinátora
17. Apríla som na Facebooku napísal:
Deň pred zatvorením ekonomiky v USA poklesli rezervácie v reštauráciach na platforme OpenTable o 73 %. To znamená dve správy. Jednu dobrú a jednu zlú.
Najskôr tá dobrá. Väčšina ľudí nechce ochorieť a keď je zle, tak sa začnú postupne vyhýbať sociálnemu kontaktu aj samy od seba. Niekomu to trvá dlhšie, niekomu kratšie. Podobne ako s rúškami, ktoré si nasadili všetci Slováci bez toho, aby to niekto napísal na papier a pridal k tomu znak paragrafu. Koordinácia bez koordinátora.
Tá zlá správa je, že štátmi zatvorená ekonomika sa nevráti do starých koľají hneď, ako otvoríme obchody. Zmenili sa preferencie spotrebiteľov a začali rozpadať dodávateľské siete podnikateľov. Ekonomika bude na tom zle. A to bez ohľadu na to, čo povedia politici na tlačovke, alebo dohodnú na vláde. Horšie je, že môže byť horšie. Pokaziť sa toho dá veľa, napríklad odkladať otvorenie ekonomiky, snažiť sa zachrániť každého z verejnej kasy alebo nepriznať straty, ale prerozdeliť ich cez centrálne banky.
Indície o pravdivosti prvej, dobrej správy sa začínajú hromadiť. V Bielorusku Alexander Lukašenko vsadil na obohratú pesničku diktátorov s názvom „chlieb a hry“ a presviedča svoj ľud, že najlepším liekom proti koronavírusu je práca, vodka a šport. Tí mu to ale nežerú a zobrali svoj osud do vlastných rúk. Začali sami obmedzovať sociálny kontakt, vyhýbať sa verejným miestam, zatvárať obchody, kaviarne a nakupovať na internete. „Úřady zvolily sovětskou taktiku ticha. Něco takového ale v době rozvoje informačních technologiích nefunguje. Přináší to zcela opačný výsledek,“ Popisuje politológ Alexander Klaskovsij. V čase internetu funguje koordinácia bez koordinátora, aj keď sa jej koordinátor snaží vedome zabrániť.
Už sa ale nemusíme spoliehať len na pocity. Už sú vonku aj prvé dáta. Výskum Nielsa Johannesena z Copenhagen ukazuje, že vo Švédsku a Dánsku sa celková spotreba počas posledných mesiacov vyvíja veľmi podobne. A to napriek tomu, že Dánsko išlo cestou prísneho lockdownu a vo Švédsku zvolili opačnú cestu.
Zlá správa je, že už sa objavujú aj indície o pravdivosti zlej správy. V Číne aj po otvorení ekonomiky pivovary predávajú o 40% pív menej a hotely ostávajú obsadené len z 1/3. Ak chcete byť v obraze ako vo svete (ne)prebieha návrat do starých časov, kliknite si na spomínanú platformu OpenTable. Tá každý deň aktualizuje štatistiky prepadu dopytu po rezerváciách v reštauráciách. Zatiaľ je to jedno veľké, červené more. Aj keď sa tak zbavíme hnusoby, za rohom už čaká ďalšia. Nezamestnanosť.
Neprepúšťaj ale zdieľaj!
V Čechách spustili zaujímavý projekt: „Zachraň práci!“ S heslom: „Neprepouštejte pracovníky, ale sdílejte je!“ Tvorcovia platformy vychádzajú z toho, že v súčasnosti sa objavujú dva extrémy – buď sa firmám úplne prepadli tržby a nevedia, čo so zamestnancami (hotely, reštaurácie), alebo firmám akútne chýbajú ľudia (pokladník, dokladač tovaru, skladník). Cieľ platformy nikoho neprekvapí - znížiť transakčné náklady a lepšie prepojiť ponuku s dopytom. Cieľom je zdieľaná ekonomika.
V knihe Pokrok bez povolenia píšem o tom, prečo by mal Karl Marx zo zdieľanej ekonomiky v podobe rôznych fušiek radosť:
„Doslova umožňuje naplniť Marxove slová o človeku, ktorý má „príležitosť robiť jednu vec dnes a inú zajtra; poľovať ráno, rybárčiť popoludní, večer pásť dobytok a poobede kritizovať tak, ako sa mu zachce, bez toho, aby sa stal poľovníkom, rybárom, pastierom alebo kritikom“.
Len to nepriniesol komunizmus a súdruhovia, ale kapitalizmus a podnikatelia. Podnikatelia predávajúci znižovanie transakčných nákladov.“
Tip na udalosť
V čase, keď vám pristal tento diel newslettera do schránky, prebieha na Facebooku online Bitcoin halving party organizovaná Paralelnou Polis. Zajtra (11. mája) zažije Bitcoin veľkú vec – spomalí sa rýchlosť rastu jeho ponuky na polovicu. Presný opak toho, čo robia momentálne centrálne banky po celom svete. Ak ste party nestihli, určite bude dostupný jej záznam.
Róbert Chovanculiak
Podporiť vznik newslettra môžete:
v zlých peniazoch tu: https://www.paypal.me/robertchovanculiak
v bitcoinoch tu: bc1qzk2sa4f3zcvpwt0mkga9xjehju9dwl72lfz2j8
Ak chcete, aby vám newsletter chodil pravidelne do e-schránky, zapíšte sa sem:
Vaša spätná väzba je základ pokroku. Ak máte tipy, triky, komentáre, veľmi rád si ich prečítam tu: chovanculiak@gmail.com.