Sú autori Fortnite komunisti alebo Apple vykorisťuje? #10

O tom, prečo je boj proti Apple ITčkárska verzia boja proti obchodným reťazcom; čo by dal spisovateľ za poplatok 30% v knihkupectvách; a ako si doniesť vlastný regál do Tesca.

Ako z každého dobrého týždenníka, aj z tohto sa stal občasník. Z letnej hibernácie ma prebral až nový súboj titanov na digitálnom poli.

Kto proti komu a prečo

Na jednej strane stoja mobilné platformy od Apple a Google s miliardami užívateľov a na druhej strane herné štúdio Epic Games s hrou Fortnite, ktorú hrá po celom svete 350 miliónov hráčov. Všetko sa to začalo, keď Epic Games vydalo aktualizáciu appky Fortnite, v ktorom do hry prepašovalo možnosť nakupovať kredity (tzv. V-Bucks) mimo oficiálny platobný systém obchodov App Store a Google Play. Takto obišli poplatky, ktoré si normálne účtujú mobilné platformy za využívanie ich obchodov a platobných brán. To však znamená, že Epic Games porušil pravidlá a preto mu Apple a Google dali stopku a stiahli jeho hru z obchodov. Tí hráči, ktorí majú appku Fortnite nainštalovanú sa môžu hrať, ale noví hráči majú smolu.

Nezainteresovaný človek si pri pohľade na tento priebeh možno povie: „dobre, niekto porušil pravidlá obchodu, kde mal vystavené svoje produkty a preto bol potrestaný a musí ich stiahnuť“. Ale reakcia mnohých technologických novinárovpolitikov bola iná. Využili situáciu a začali biť na bubny do boja proti monopolom a trhovej sile Apple a Google. Najromantickejšie tento boj popísal kongresman David Cicilline: “Z dôvodu trhovej sily, ktorú Apple má, si môže účtovať premrštené poplatky – v podstate sú to lúpežní banditi. Šikanujú ľudí, aby platili 30 % poplatky alebo im odmietnu vstup na ich trh. Je to drvenie malých vývojárov, ktorí jednoducho v takýchto podmienkach nemôžu prežiť.“

Apple's Fortnite feud and Microsoft xCloud ban have put the future ...

Dávid a Goliáš?

V prvom rade je potrebné povedať, že porušenie pravidiel hrou Fortnite pravdepodobne nebola náhoda, ale premyslený PR ťah Epic Games. Nehovorí o tom len fakt, že obchádzanie platieb nepriznali v oficiálnom update, kde by ich zastavili kontrolóri; ale aj to, že okamžite po vyhostení z mobilných obchodov mali prichystanú žalobu na protimonopolný úrad. A zároveň s tým publikovali prerobené video starej Apple reklamy, kde sa naaranžovali do role Dávida v boji proti Goliášovi. Na konci videa tento svoj boj proti plateniu poplatkov, s ktorými súhlasili pri vstupe na platformu, dokonca zaobalili do boja za slobodu. Doslova píšu, že „Epic Games sa vzopreli App Store monopolu. V odvete na čo im Apple zablokoval Fortnite na miliarde zariadení. Pridajte sa k boju za to, aby sa rok 2020 nestal rokom 1984 #FreeFortnite.“

Prejdime však od formy k obsahu. Skutočne má Apple monopol a zneužíva svoju silu na „okrádanie“, tak ako to popisujú viacerí politici a novinári? Celý spor je o jednom čísle: 30 %. Toľko si účtuje Apple za svoje služby. Je to veľa alebo málo? Z brucha ťažko povedať. Pomôže sa pozrieť na ostatných. Ostatné mobilné obchody ako Google Play, Amazon Appstore, Samsung Galaxy Store a Microsoft Store si účtujú rovnakých 30 % ako Apple. Navyše Apple (aj Google) má pre appky, ktoré majú predplatiteľov dlhšie ako jeden rok zľavu. Od nich si účtuje len polovicu, 15 %.

Možno si poviete, že medzi mobilnými obchodmi existuje nejaký „kartel“. Stačí sa však pozrieť na obchody s hrami na konzolách. Xbox, PlayStation, Nintendo, Steam si účtujú rovnakých 30 % za svoje služby. A svoju obchodnú platformu, na ktorej účtuje poplatky pre vývojárov, má aj samotné Epic Games štúdio, ktoré žaluje Apple. Ale je pravda, že si účtujú menej ako zvyšné platformy – 12 %. Tieto poplatky v obchodoch však nie sú len otázkou hier a mobilov. Majú ich aj iné platformy ako Twitch (25-50 %), Youtube (45 %), Amazon Video (50 %), Kindle (30-65 %), Kobo (30-68 %). Nehovoriac o platformách zdieľanej ekonomiky alebo portáloch s predajom vstupeniek.

Boj proti Apple je ITčkárska verzia boja proti obchodným reťazcom

Štúdia z tohto roku sa pozrela na všetky tieto digitálne obchody naprieč rôznymi sektormi a odvetviami a neodhalila, že by mal Apple nejaký vysoký poplatok v porovnaní s ostatnými obchodnými platformami. Navyše štúdia porovnávala tieto online platformy s ich kamennými náprotivkami a konštatuje, že tie kamenné si berú výrazne väčší podiel na celkových tržbách. Toto môžem potvrdiť aj ako autor knihy. Distribúcia si berie 50 % a viac z ceny predanej knihy. Ak sa rozhodnete vydať knihu cez vydavateľstvo, dostane z predanej knihy bežný autor niečo medzi 5 % až 10 % z jej predajnej ceny. Predstavte si, že by takýto autor nabehol do Martinusu, otvoril si tam stánok a začal predávať svoju knihu a nechal si 100 % z ceny. A keby ho SBSkár Martinusu vyhodil, tak by podal žalobu na protimonopolný úrad a natočil dojemné videjko.

Navyše je potrebné povedať, že Apple si tých 30 % (resp. 15 %) neberie len tak. Poskytuje za tie peniaze protihodnotu. Všetky aplikácie hosťuje na svojich serveroch a ľudia z mäsa a kostí „fyzicky“ kontrolujú bezpečnosť a funkčnosť každej jednej aplikácie a jej aktualizácie. Podľa postrehov ľudí, ktorí appky pre iOS vyvíjajú, je tento proces veľmi rýchly – do 48 hodín máte odpoveď – a spoľahlivý. Ak máte v aplikácii problém, tak IT zamestnanec App Storu vám zavolá, vysvetlí, kde je problém a ako ho môžete vyriešiť. To však nie je všetko. Apple poskytuje aj rôzne funkcie a analytické nástroje pre vývojárov. A zároveň pohodlnosť a bezpečnosť pre zákazníkov. Nehovoriac o podpore pri celom procese budovania a monetizácie aplikácií a ich marketingu. Ak chcú developeri všetky tieto výhody, stačí sa im zaregistrovať na Apple App Store a za smiešny jednoročný poplatok 99 USD získajú toto všetko. Ak sú to bezplatné appky, tak ich nikto neskasíruje za ďalšie pridávanie appiek, ich pravidelnú aktualizáciu, využívanie nástrojov a prístup k miliarde užívateľov iPhonov. Je to ako keby Tesco umožnilo všetkým možným producentom na Slovensku bezplatne alebo za minimálny poplatok vystaviť si svoje produkty na regáloch, kde ich uvidia milióny ľudí.

Iná analýza sa pokúsila pri výpočte miery spoplatnenia zobrať do úvahy práve to, že App Store hosťuje množstvo bezplatných aplikácií. Tie prinášajú hodnotu zákazníkom, ale tí za ne priamo neplatia a teda na nich nezarába ani Apple. Autor analýzy pri výpočte miery spoplatnenia, ktorú si berie Apple za svoje služby, porovnal celkovú pridanú hodnotu aplikácií v App Store (bezplatných aj platených) s celkovými vybranými poplatkami Apple. Takto vypočítaná miera poplatkov vyšla niekde medzi 4 - 7 %.

Prečo by mala byť táto upravená miera poplatkov bližšie pravde než nominálnych 30 %? Pretože nás by mala zaujímať priemerná cena využívania App Store a nie marginálna. Predovšetkým, keď je také veľké množstvo appiek na Apple Store bezplatných. Ak sa teda pozeráme len na 30 %, je to ako keby sme sa pri letenkách pozerali len na ceny tých najdrahších v biznis triede a ignorovali ceny v ekonomickej triede.

Fortnite V-Bucks Gift Cards Where to redeem and buy them including ...

Zapísať k odberu newslettera sa môžete tu:

Ak sa napriek tomu niektorým vývojárom nepáčia ceny, ktoré si účtuje Apple v App Store, tak nemusí automaticky odísť inde. Apple nezakazuje nakupovať kredity napríklad do hier mimo ich iOS. A využíva to aj Epic Games. Nielenže môžu jeho hráči nakupovať kredity do hry cez rôzne konzoly, Android telefóny alebo PC. Môžu tak spraviť aj priamo na webe herného štúdia alebo dokonca v offline svete cez fyzické poukážky, ktoré sa dajú kúpiť v lokálnych obchodoch. Tu by ma zaujímalo, aké poplatky z tržieb si berie taký Walmart.

Sloboda doniesť si vlastný regál do Tesca

Z tohto pohľadu je zaujímavé aj to, že v čase, keď Epic Games posielal svojho trojského koňa do Apple a Google obchodov, tak zlacnel svoje V-Bucks o 20 % na všetkých platformách, konzolách a obchodoch. Pričom všade ostal platiť rovnako vysoké poplatky. Len v App Store a Google Play porušil pravidla a obišiel systém. To niečo hovorí o skutočných motiváciách Epic Games. Okrem toho Epic Games rád zdôrazňuje, že bojuje za slobodu v operačných systémoch. Rád by si totižto na iOS otvoril svoj vlastný obchod s hrami a vyberal vlastné poplatky.

Tento argument má dva problémy: telefóny iPhone a operačný systém iOS nie je nejaká obecná pastvina, ale súkromný majetok spoločnosti Apple. Spájať si slobodu so slobodou otvoriť si konkurenčný obchod na iOS, je ako spájať si slobodu  so slobodou priniesť si do Tesca vlastný regál a začať ponúkať jeho prenájom. To je jednoducho pokrivené vnímanie slobody na úrovni komunistických komunít, kde je všetko všetkých.

Na druhej strane presne toto môže Epic Games urobiť na Androide. Ten je totižto oveľa otvorenejší operačný systém a umožňuje tzv. side loading. Takto majú na Androide svoje obchody napr. Samsung (Galaxy Apps Store) alebo Huawei (AppGallery - dokonca funguje už aj na Slovensku). Lenže Epic Games obišiel aj pravidlá Google Play a rovnako aj na Google podal protimonopolnú žalobu. Tým sa odhalil a potvrdil, že v skutočnosti nejde o žiadnu „slobodu“, ale o prízemnejšiu snahu vyhýbať sa poplatkom. A Google a Apple si vybrali pravdepodobne preto, lebo tieto firmy momentálne čelia obvineniam z monopolného postavenia a rôznym vypočutiam na oboch stranách Atlantiku. O tom prečo ľudia podceňujú silu konkurencie medzi internetovými platformami a vidia strašiakov monopolu aj tam, kde nie sú, som písal podrobnejšie v knihe Pokrok bez povolenia.

Napriek tomu, že dnes je veľmi populárne si do týchto spoločnosti kopnúť, otvorené porušenie dohodnutých podmienok je zvláštny typ protestu. A ak doňho bude nejako verejný sektor zasahovať, človek by v právnom štáte očakával skôr pomoc spoločnosti Apple a Google pri vynucovaní podmienok zmluvnej dohody.

Róbert Chovanculiak

Spätná väzba

Akékoľvek vaše postrehy si rád prečítam tu: chovanculiak@gmail.com. Najviac by som sa potešil spätnej väzbe z pohľadu vývojarov appiek.