Čo je pre Google horšie ako prehrať? Vyhrať, keď sa už nikto nepozerá. #14
Tentokrát je to inak; e-dušičky; pozornosť je prelietavá, kreatívna deštrukcia vs. upadnutie do zabudnutia
Každá generácia má pocit, že žije kľúčové obdobie dejín. Jej akútne problémy sa jej javia ako tie najväčšie výzvy, pred ktorými ľudstvo stálo a ktoré „o všetkom rozhodnú“. Nakoniec to všetko nejako dopadne, dnes dospelí ľudia zostarnú a umrú, deti zabudnú a kolobeh kľúčových období sa môže opakovať.
Niečo podobné je vidieť aj pri debatách o monopoloch. Každé obdobie má svojich strašiakov. Kedysi dávno to boli železnice, železiarne, ropný biznis. Nedávno to bolo IBM alebo Microsoft. Dnes je to Facebook a Google. Ľudia však odchádzajú a zabúdajú. V knihe Pokrok bez povolenia som napísal:
Cintorín je plný internetových platforiem. Mnohí už na ne zabudli. Zíde z displeja, zíde z mysle. Možno by stálo za to zaviesť sviatok e-dušičiek, aby sme si raz ročne zaspomínali na všetky vymazané programy a aplikácie.
Keď aj ľudom pripomeniete všetky opustené „monopoly“, budú vás presviedčať, že tentokrát je to inak. Tentokrát tu monopol už zostane a doplatia na to spotrebitelia, inovácie aj ekonomický rast.
Na tejto vlne historického sklerotizmu sa vezú aj vlády na oboch brehoch Atlantiku. Na východe ide EÚ tvrdo regulovať internetové platformy s argumentom: "že svojím postavením dokážu ovplyvňovať podmienky trhu tak, aby zabránili rastu konkurencie. Výsledkom toho sú menej kvalitné služby, vyššie ceny a menej inovácií." A podobné obvinenie znieslo proti spoločnosti Google nedávno aj Ministerstvo spravodlivosti v USA.
Takže ešte raz. EÚ a USA chcú regulovať / deliť spoločnosti ako Google, Facebook a Amazon, lebo sa im nepozdáva VÝŠKA CIEN, KVALITA SLUŽIEB a ÚROVEŇ INOVÁCIÍ. Čítate správne: výška cien Googlu, kvalita služieb Facebooku a úroveň inovácii Amazonu. To snáď ani nepotrebuje komentár.
Nie je úspech ako úspech
Nedá sa odškriepiť, že súčasné technologické spoločnosti majú dominantné postavenie na trhu. To však vôbec nič nehovorí o tom, či sú monopolmi. Spoločnosť sa môže stať najúspešnejšou v zásade dvoma spôsobmi. Keď majú jej zákazníci na výber a vyberú si ju. A keď nemajú na výber a musia si ju vybrať.
Spoločnosť, ktorá uspeje tým prvým spôsobom sa nazýva inovátor. Tá, ktorá uspeje druhým spôsobom sa nazýva monopol. V súčasnosti najúspešnejšie spoločnosti uspeli tým prvým spôsobom. Každá jedna musela najskôr presvedčiť zákazníkov, že má lepšie služby ako konkurencia. Google lepšie ako Yahoo, Facebook ako MySpace, Amazon ako Ebay. „Dominantné postavenie na trhu“ súčasných technických firiem by sa tak malo premenovať na „najväčšia miera schválenia zákazníkmi“.
A zákazníci majú stále na výber. Najlepšia vec na dnešných monopoloch je, že si môžeme z toľkých vyberať. Zoberme si vyhľadávač Google. Nebudem vás zaplavovať množstvom alternatív ku Googlu. Koniec koncov si ich môžete vygoogliť. Možno ste však nevedeli, že veľkou konkurenciou pre Google je Amazon, kde sa už dnes uskutočňuje polovica vyhľadávaní produktov. A Amazon už tento rok dosiahol vyššie tržby z reklamy ako celý YouTube. Posledný štvrtok to bolo 5 miliárd dolárov.
Takže je tým neporaziteľným monopolom Amazon? No možno ste už počuli o platforme Shopify. To je internetové miesto, kde si môžete založiť e-shop a jednoducho začať predávať zákazníkom svoj tovar. Meno tejto platformy bude pravdepodobne najčastejšie skloňované slovo na poradách v Amazone. Tento rok sa na nej predá tovar za 100 miliárd dolárov.
A čo Facebook? Stačia dve slová. Tik tok. Táto appka prekonala tento rok hranicu 1,5 miliárd stiahnutí. Z toho 500 miliónov sa uskutočnilo počas posledných 9 mesiacov. Skoro polovica používateľov má 16 - 24 rokov. Tik tok je budúcnosť. Facebook je minulosť. Ten v poslednom štvrťroku stratil v USA 2 milióny aktívnych používateľov.
Vráťme sa ku Googlu. Amazon nie je jeho jediný konkurent. Svet internetu je o pozornosti. A tu si konkurujú prakticky všetky appky, platformy, online filmy, videá, hudba, hry a sociálne siete navzájom. Jasné, Google má stále „najväčšiu mieru schválenia zákazníkmi“ vo vyhľadávaní, ale to neznamená, že tomu tak bude navždy. Uvidíme, čo sa podarí spoločnosti Apple, ktorá chystá „dobyť“ svet vyhľadávačov.
Ale to, že sa ukáže nový, lepší konkurent, ktorý mu preberie zákazníkov, nie je jediný spôsob ako môže Google „prehrať“. Môže sa mu stať aj to, čo sa stalo mnohým úspešným spoločnostiam v minulosti. Nikto ich neporazil, len na ich úspechu prestalo záležať. Jednoducho sa zmenilo „bojisko“ a na ich víťazstvá sa už nikto nepozerá.
Zapísať k odberu newslettera sa môžete tu:
Pozornosť je prelietavá
Úspech technologických spoločnosti sa začal v 80. rokoch, keď IBM dominoval hardwaru. Bol to obor medzi trpaslíkmi a nikto si nedokázal predstaviť, že ho niekto porazí. A zároveň bol hardware centrom vesmíru. Prúdili tam investori, diali veľké inovácie a vznikali startupy. Odpoveďou na úspech IBM bolo viac ako dekádu trvajúce vyšetrovanie protimonopolným úradom.
Nakoniec sa vyšetrovanie skončilo bez záveru a do stratena. Jednoducho sa trh, inovácie a hlavne pozornosť presmerovala inam. Od hardwaru do softwaru. A tu začal kraľovať Microsoft. Bol to obor medzi trpaslíkmi a nikto si nedokázal predstaviť, že ho niekto porazí. Software sa stal centrom vesmíru. Prúdili tam investori, diali veľké inovácie a vznikali startupy. Microsoft bol viac ako dekádu vyšetrovaný protimonopolným úradom.
Asi tušíte, čo sa stalo potom. Postupne sa pozornosť od operačného systému a softwaru presmerovala k webovým prehliadačom a internetu. Tu začal dominovať Netscape, chvíľu sa darilo aj Internet Exploreru a nakoniec ich prevalcoval Chrome.
Zdieľať newsletter:
Ani prehliadač ako vstupná brána do internetu sa dlho neohrial v pozícii stredobodu vesmíru. Začali vznikať prvé platformy, vyhľadávače, sociálne siete a hlavne mobilné telefóny. Ich posledná, najúspešnejšia generácia predstavuje dnes centrum vesmíru. Čo ich tam nahradí v ďalšej dekáde?
Umelá inteligencia? Rozšírená realita? Virtuálna realita? Nejaký typ implantátov? Nemám ani tušenia. História však ukazuje, že bojisko sa presunie a z dnes najúspešnejších firiem sa stane prívesok. Možno nezaniknú, ostanú veľké, bohaté. Ale už nikoho nebudú trápiť. Ako železnice, železiarne, ropné spoločnosti, IBM, Microsoft či prehliadače. Kreatívna deštrukcia nemusí byť len o ničení. Môže byť aj o strate relevancie.
Krátke správy
Exponenciálne nerastie len vírus, ale aj crowdfunding
V čase medzi 3. a 20. marcom vzniklo na platforme GoFundMe 1 579 kampaní ako reakcia na koronavírus. Financovali cez ne všetko od pomoci nemocniciam, zdravotnému personálu až po pomoc ľudom, ktorí stratili prácu. Celkový cieľ kampaní bol vo výške 1 500 miliónov USD. Priemerne mala kampaň cieľ okolo 10-tisíc USD a v čase dolovania dát sa jej podarilo vyzbierať približne 1/5 sumy. A to všetko na jednej platforme v priebehu 17 dní.
Neverte všetkému, čo si prečítate v novinách
Pamätáte sa ešte na poplach a paniku, keď̌ sa prevalil škandál Cambridge Analytica? Whistlebloweri, články, neskôr aj knihy a filmy hovorili o tom, ako mala táto spoločnosť̌ 5 tisíc datapointov o každom z 230 mil. Američanov. A ako vďaka tomu spolu s Rusmi ovplyvnili referendum o Brexite a posledné prezidentské voľby v USA.
No teraz zverejnil anglický regulátor správu, na ktorej pracoval 3 roky a prezrel 700 terabajtov dát. Výsledok: nenašli žiadne významné zasahovanie do volieb a našli významné preháňanie v schopnostiach Cambridge Analytica.
Čo keby bolo školstvo manažované rovnako ako Amazon?
Jeff Bezos ohlásil, že otvorí novú Bezos Academy a prvou službou budú škôlky pre deti od 3 do 5 rokov. Pôjde o bezplatnú službu pre chudobné deti. Bezos sľubuje, že v jeho akadémii sa budú správať k deťom ako ku zákazníkom. Cieľ je preniesť do vzdelávania prvý princíp Amazonu: intenzívna posadnutosť zákazníkmi.
Róbert Chovanculiak
Ak nechcete zmeškať žiadnu novinku zo sveta pokroku bez povolenia, môžete sledovať profily, kde pravidelne zverejňujem zaujímavosti.
Facebook / Instagram / Twitter / LinkedIn
Ďakujem
Same skvele putave clanky. Uz mi zostane len 1, ten najnovsi. Ale dufam ze budu dalsie. Pozn. Tu je preklep: "Amazon už tento rok dosiahol vyššie tržby z reklamy ako celý YouTube. Posledný štvrtok to bolo 5 miliárd dolárov." Malo byt stvrtrok. Autokorekciu pravopisu mal na svedomi mozno prave google 🙂https://www.statista.com/statistics/289657/youtube-global-quarterly-advertising-revenues/