Čo internet spojil, ani koronavírus nerozdelí
Narodil sa newsletter Pokrok bez povolenia: corona edition
Pokrok bez povolenia nepoľavil ani počas pandémie. Skôr naopak - ešte naberá na obrátkach. Keď som písal knihu, tak vplyv internetu v spoločnosti síce rýchlo rástol, ale stále bol považovaný za doplnok k “normálnemu životu”. To sa zmenilo v priebehu pár týždňov. Z kancelárií, škôl, krčiem a kaviarni sme sa presťahovali pred obrazovky. Aj keď vírus zmizne, ručičky medzi online a offline svetom sa vychýlia smerom k tomu prvému. Svet už nebude ako pred koronou.
O tomto prerode z offline do online sveta bude môj nový newsletter vychádzajúci každú nedeľu večer. V normálnych časoch sme si zvykli, že zdieľaná ekonomika to sem tam natrela verejným regulátorom, ľudia si vyriešili nejaké svoje kolektívne problémy cez crowdfunding, alebo použili kryptomeny, aby obišli veľkého brata. Koronakríza však spustila novú lavínu podnikateľskej vynaliezavosti a občianskej aktivity na internete. A zároveň odhalila množstvo hlúpych regulácii v zákonníkoch.
Ako ľudí, ktorí kúpou podporili knihu Pokrok bez povolenia, som si vás dovolil zaradiť medzi prvých odberateľov. Ak nemáte záujem o vyššie načrtnuté témy, zrušiť odber newslettera môžete jednoduchým kliknutím na unsubscribe na spodku mailu. Ak vám naopak prišli tieto témy aktuálne a dôležité, budem rád, keď budete zvestovať narodenie newslettera ostatným ľudom vo vašich sociálnych sieťach. Odkaz na subscribe je TU.
Internet nie je samozrejmosť
Internet zažil najväčší nápor v histórii a nepadol. Keby sa znova spustilo hlasovanie o ôsmom dive sveta, tak by sa ním mal stať sám internet. To, že vydržal, nie je samozrejmosť. Keď pred skoro dvoma dekádami padli dvojičky, internet nevydržal a padol tiež. Novinové weby odstránili zo svojich stránok všetky obrázky, aby sa ľudom aspoň niečo načítalo. A Google na hlavnej stránke zavesil oznámenie, že odporúča ľudom, aby sledovali novinky radšej cez rádio alebo TV.
Čo je dnes iné? Deľba práce a úspory z rozsahu. Malé, stredné a väčšie servery nahradili mega veľryby ako Amazon alebo Microsoft, ktoré poskytujú cloudové úložiská a výpočtovú silu. Súčasťou ich biznis modelu je risk manažment a predvídanie nepredvídateľného. Každý výpadok z minulosti ich spravil silnejšími v súčasnosti. Tieto veľké spoločnosti čelili a čelia obvineniam z monopolného postavenia a snahám o ich rozdelenie. Cieľom je napasovať sektor do kazajky dokonalej konkurencie z učebníc ekonómie. Keby sa im to podarilo, tak dnes máme problém. Fragilný internet.
10 000 000 Kč za menej ako 24 hodín!
Kdo maže, ten jede. A nikto „nemaže“ lepšie ako internet, ktorý extrémne zjednodušil spoluprácu. Vďaka tomu sa môžu diať neuveriteľné veci, neuveriteľné rýchlo. Českí vedci z ČVUT, iniciatíva Covid19cz a desiatky firiem sa spojili a naprojektovali, vyrobili a už testujú nový prototyp pľúcneho ventilátora. Ten sa dnes už prakticky nedá nikde kúpiť. Pričom oni ho dokážu vyrábať za pätinové ceny. A ako sa rozhodli tento jedinečný crowdsourcing zafinancovať? Cez crowdfunding. Na dodanie prvých 100 ventilátorov potrebujú 10 mil. Kč. Za jeden deň sa im ľudia vyzbierali viac ako 10 mil. Kč. Po úspešnej kampani plánujú uvoľniť všetku dokumentáciu, kódy a poskytnúť pomoc ďalším firmám, ktoré chcú začať vyrábať ich ventilátory. Nikdy nebola kooperácia ľudí jednoduchšia. Skype, Facebook, WhatsApp, Zoom, Google, Twitter a internetové spoločnosti znížili transakčné náklady a vďaka tomu „jedeme“ ako nikdy v histórii.
Crowdfunding je ako Gizka
Crowdfundingová kampaň #KtoPomozeSlovensku vyzbierala za skoro 3 týždne viac ako 700 tis. eur. Do nemocníc dodala desať tisíce rukavíc, rúšok, dezinfekčných gélov a ďalších pomôcok. Niektorí skeptici však tvrdia, že v porovnaní s celkovými potrebami alebo potenciálnymi možnosťami štátu je to len kvapka v mori.
To je nepochopenie pridanej hodnoty crowdfundigu. Ten umožňuje efektívne, transparentne a hlavne rýchlo dodať potrebné veci tam, kde akútne chýbajú. Lekárovi v ambulancii môže byť jedno, že minister dohaduje niečo na Ukrajine alebo že v skladoch štátnych hmotných rezerv sa presúvajú palety, keď on musí ošetrovať a nemá ochranné pomôcky. Crowdfunding je rýchla rota, ktorá identifikuje potrebu, koordinuje kolektívnu akciu a odstraňuje problém. Podľa hesla: „Idem, riešim“. Crowdfundingom nevyzbierame rozpočet ministerstva zdravotníctva. Aj preto, lebo tu už máme jeden rozpočet ministerstva zdravotníctva, na ktorí sa ľudia vyzbierali – len „trochu“ inak. Tento rozpočet však funguje v kazajke štátnej byrokracie, politickej pomalosti a populárnej korupcii. Crowdfunding funguje efektívne, transparentne a hlavne rýchlo.
3D tlačiareň vs. patenty?
Pred štyrmi týždňami skoro nikto nevedel, že existujú nejaké pľúcne ventilátory. Dnes každý doma tŕpne, koľko ich má jeho spádová nemocnica k dispozícii. Problém však nie je len ich nedostatok, ale aj prevádzka a servis. Ventilátory nevydržia navždy. Kazia sa špeciálne ventily, bez ktorých je prístroj nepoužiteľný. Jeden taký ventil stojí tisícky dolárov a firmy ich nestíhajú dodávať. Dvoch mladíkov v Taliansku napadlo, že by túto kľúčovú súčiastku skúsili vytlačiť na 3D tlačiarni. Podarilo sa a za cenu dvoch-troch dolárov už minulý týždeň dýchalo vďaka tomuto nápadu stovka Talianov.
Avšak hneď po tomto úspechu začali na internete kolovať správy, že firma vyrábajúca tieto ventily sa vyhráža mladíkom žalobou za ukradnutie ich patentu. Neskôr vysvitlo, že firma len odmietla mladíkom poslať výkresy a oni tak museli spätným-inižinierstvom namodelovať súčiastku. Firma sa však posťažovala, že nemôže dodávať viac týchto súčiastok kvôli rozsiahlym zdravotníckym reguláciám. Pokrok bez povolenia ako vyšitý.
Úradnícka šikana pokračuje aj v koronakríze
Malý podnikateľ má v Trnave remeselnú pekáreň, kaviareň a reštauráciu. Aby prežil tieto ťažké časy konsolidoval biznis a začal robiť, čo môže – predávať balené jedlo a take-away kávu. Všetko dobré, až kým neprišli dve tety z hygieny a nezačali kontrolovať. Vraj nemôže predávať jedlo v pekárni, lebo tam sa môžu predávať len pekárenské výrobky, logicky. Taktiež žiadna káva! Podnikateľ volal na Úrad verejného zdravotníctva a tam sa dozvedel, že môže robiť, čo robí, ale musí sa presťahovať vedľa o 20 metrov do reštaurácie. Bizár, ale odkývol. Nakoniec však ani to neprešlo prísnym testom pani hygieničky. Ukázalo sa totižto, že nemôžu v reštaurácie predávať chlieb. Lebo chlieb nie je jedlo, logicky. Našťastie hygiena bola veľmi pro-zákaznícky orientovaná a odporučila podnikateľovi sa sťažovať na bratislavskej centrále alebo otvoriť obe prevádzky naraz. #truestory#statnapomoc
Čo by mohlo pomôcť v koronakríze? V knihe Pokrok bez povolenia píšem, že štát: „Mal by umožniť jednoduchú vec: odpojenie od systému regulácií (opt-out). Mal by umožniť podnikateľom explicitne priznať, že ich služby nekontroluje SOI-ka, inšpektori, hygienici, úradníci ani kontrolóri, a dovoliť im verejne ukázať, že to považujú za svoju konkurenčnú výhodu… Možnosť explicitne sa odpojiť od oficiálneho systému vnesie do služieb poskytovania regulácií konkurenciu a s ňou všetky jej pozitíva. Zlepšia sa podnety tvorcov, rozmrazí sa evolúcia pokroku a pravidlá prestanú existovať len na papieri… aj v poskytovaní služieb regulácií začnú platiť trhové princípy, kde je pánom zákazník.“
Prvý benefit koronavírusu
Ak môže byť koronavírus na niečo dobrý, tak je to odhalenie množstva zbytočnej regulácie. Možno ste počuli o českom liehovarníkovi, ktorý sa rozhodol namiesto alkoholu vyrábať a rozdávať dezinfekciu, až kým mu úradníci nevystavili stopku. Nemal potrebnú pečiatku. A určite ste počuli o stopke pre súkromné laboratórium, ktoré chcelo rozbehnúť testovanie na COVID 19.
Politici po celom svete stopujú zbytočné regulácie. V Texase dovolili lekárom ordinovať aj cez telefón a dostať za to zaplatené; umožnili nákladným autám na alkohol rozvážať zásoby do maloobchodov. V New Yorku zrušili zákaz elektrických bicyklov, ktoré môžu rozvážať tovar. V New Jersey pozastavili povinnosť licencovať sa pre elektrikárov a inštalatérov. V Bostone zrušili hygienické regulácie spojené s donáškou. Možno by sme sa mohli inšpirovať, keď sa u nás vodiči zdieľanej ekonomiky preorientovali na rozvoz jedla a potravín. Ale tu máme kurióznejšie problémy. Vedeli ste napríklad, že na Slovensku je zakázané účtovať poplatok za obal pri donáškových službách? SOIka za to veselo rozdávala pokuty.
Jedným z plánovaných ekonomických opatrení proti koronavírusu je aj dočasné zrušenie výkonu všetkých možných kontrol úradov, inšpekcií a inšpektorátov. Bude zaujímavé sledovať výsledky tohto prirodzeného experimentu. Zavládne chaos a spotrebiteľ sa bude báť vytiahnuť peňaženku alebo situácia bude priať súkromným iniciatívam a samo-regulácii?
Róbert Chovanculiak
Vaše spätná väzba je základ pokroku. Ak máte tipy, triky, komentáre, veľmi rád si ich prečítam chovanculiak@gmail.com.
Robo, dakujem za clanok, konecne druhy newsletter po Jurovi Karpisovi, ktory sa da citat! Nech ti to dlho vydrzi a sup sup s patreonom.