Československí disidenti by milovali Bitcoin, a preto sa nepáči Putinovi, Lukašenkovi ani Madurovi #13
Bitcoin pomáha ľudom, ktorí zápasia s policajtmi v Nigérii, KGB šikanou v Bielorusku, hyperinfláciou vo Venezuele, úradníkmi v Zimbawbe, Putinom v Rusku či reguláciami v Mexiku.
Bitcoin je príkladom pokroku bez povolenia, ktorý prináša paralelné riešenia spoločenských problémov. Nigerský pouličný predajca mobilných telefónov sa nemusí pokúšať zreformovať nefunkčný monetárny systém zvnútra, ani ho zvrhnúť v krvavej revolúcii roxorovými tyčami zvonku. Jednoducho ho obíde zboku. Využije novú technológiu, ktorá ponúka paralelné riešenie a prináša mu vyššie zisky a nižšie riziko v jeho podnikaní. Jednoducho hlasuje nohami. Lepšie povedané, hlasuje ťukaním prstami po telefóne. Nigerská centrálna banka tak v jednej sekunde stratila monopol a musí čeliť novej konkurencii. A pritom nikto nemusel meniť zákony ani organizovať puč. To je sila paralelných systémov.
Paralelná polis
Všetci vedia, kto bol Václav Havel a väčšina počula o Charte 77. Ale už menej známy je druhý Václav, Václav Benda a jeho esej Paralelná polis. V nej ponúkol východisko z narastajúcich konfliktov, neistoty a sklamania, ktoré sa začalo šíriť medzi signatármi Charty 77. Tento priebeh pozná prakticky každé hnutie, ktoré chce priniesť signifikantnú zmenu hlboko zakorenených inštitúcii. Či už ide o socialistov, libertariánov, anarchistov alebo monarchistov. Zvyčajne v hnutí vzniknú dva tábory: reformisti a radikáli. Tí prví veria v postupné zmeny zvnútra, ti druhí v rýchlu zmenu zvonku. Tí prví chcú kandidovať a meniť zákony; tí druhí neveria v reformovateľnosť starého systému a chcú ho zvrhnúť.
Benda vo svojej eseji popísal tretiu cestu: vytváranie paralelných štruktúr. V teoretickej rovine vysvetlil výhody tohto prístupu a na už existujúcich empirických príkladoch ukázal, že je to možné a funkčné. Minimálne v oblastiach informovania, vzdelávania, ekonomiky a kultúry už existovali paralelné štruktúry. Ľudia jednoducho prepisovali zakázané knihy na strojoch, roznášali letáky, po večeroch učili deti vo svojich obývačkách a organizovali undergroundové koncerty.
Ak vás táto téma zaujala, prečítajte si pôvodnú esej Václava, preštudujte stránky slovenskej a českej Paralelnej Polis 2.0. Alebo si vypočujte výborný podcast CypherpunkBitstream , kde bol hosťom Juraj Bednár a venovali sa práve histórii Paralelnej Polis.
Som presvedčený, že keby existoval Bitcoin v socialistickom Československu, obaja Václavovia by ho milovali. Ako si môžem byť taký istý? Lebo ho dnes milujú disidenti, utláčaní občania a regulovaní obchodníci v celom rozvojom svete.
Bitcoin naberá na obrátkach v Afrike
Zatiaľ čo u nás sa hype okolo kryptomien a blockchainu stal predmetom (do určitej miery zaslúženého) posmechu; v rozvojom svete funguje Bitcoin ako „výstupenka“ zo socialistického pekla a štátneho zneužívania monopolu v monetárnej politike. V knihe Pokrok bez povolenia je tejto téme venovaná podkapitola s názvom: „Bitcoin zachraňuje životy“ a týka sa Venezuely. Odvtedy začal Bitcoin pomáhať aj na ďalších kontinentoch.
Novinári z Reuters spravili nedávno v Nigérii niekoľko rozhovorov s miestnymi malými obchodníkmi, ktorí prechádzajú na Bitcoin. Tí tak nerobia z ideologických ani špekulatívnych dôvodov. Nie sú to skrytí libertariáni ani burzoví traderi. Bitcoinové appky inštalujú preto, lebo ich mena dlhodobo stráca na hodnote. Bitcoin im tak reálne pomáha zvyšovať ziskovosť ich biznisu. To však zďaleka nie je jediný dôvod.
Podnikatelia v Nigérii často obchodujú s dodávateľmi z Číny alebo arabských krajín. Na africké pomery tam tvorí import veľkú časť spotrebovaných tovarov. Nanešťastie tam majú podnikatelia problémy s dostupnosťou zahraničných mien, hlavne dolárov a čínskeho jüanu. Miestna centrálna banka totižto silno reguluje prístup k devízam. Podnikateľom tak často neostáva nič iné ako využívať čierny trh, kde sú vysoké rizikové prirážky. Bitcoin tento problém rieši. Nepozná totiž hranice a nemá centrálnu banku. Nigérijským podnikateľom tak šetrí čas a náklady na medzinárodné transakcie.
Ani toto však nie sú všetky dôvody, prečo v Nigérii rastie dopyt po paralelnej mene. Bitcoin tam používajú aj na ochranu proti skorumpovaným policajným komandám, ktoré prepadávajú nevinných ľudí a vydierajú ich. Na Twitteri začali Nigerčania používať hashtag #EndSARS. Nejde o iniciatívu proti respiračným problémom, ale proti problémom policajnej brutality špeciálneho komanda SARS - Special Anti-Robbery Squad.
Asi neprekvapím, keď poviem, že všetky tieto problémy sa netýkajú len Nigérie, ale aj celej Afriky. A to isté platí aj pri riešení v podobe Bitcoinu. Podľa blockchainových analýz Chainalysis vzrástol tento rok počet transakcií v Afrike na dvojnásobok. Najviac sa pritom darí práve ľuďom v spomínanej Nigérii, ale aj v Keni a Južnej Afrike.
Bitcoinu rastie popularita aj v Zimbawbe a dôvodom nie je len skúsenosť s dnes už legendárnou hyperinfláciou. Hlavným dôvodom je to, že miestni politici vyhlásili vojnu mobilným platobným appkám, ktoré sú tam veľmi populárne. Konkrétne obvinili najväčšiu appku Ecocash, a to z ilegálneho obchodu so zahraničnými menami a z Ponziho schémy. Následne Zimbabwská centrálna banka vydala vyhlásenie, že všetky mobilné platobné appky sa musia pripojiť do jej centrálneho systému „Zimswitch“, cez ktorý následne pôjdu všetky platby v krajine. Málo kto vie spraviť taký dobrý marketing Bitcoinu, ako hyperaktívna centrálna banka v rozvojovej krajine.
Zapísať k odberu newslettera sa môžete tu:
Venezuela
Veci sa nezmenili ani v úvode spomínanej Venezuele. Nanešťastie. Stále tam pokračuje vysoká inflácia a rastie chudoba. Momentálne zarobí priemerný Venezuelčan 72 centov za deň. Vďaka inflácii a napriek chudobe sa tam darí kryptomenám. V máji tohto roka ohlásila panamská krypto-burza Cryptobuyer spoluprácu s miestnym poskytovateľom platobných služieb Mega Soft. Výsledkom bude 20 000 obchodov napojených na možnosť prijímať platby v Bitcoinoch. Mesačne spracováva Mega Soft 18 miliónov transakcií, takže nepôjde o fazuľky.
Aj bez tejto spolupráce by bola Venezuela na špici vo využívaní Bitcoinu. V Global Crypto Adoption Indexe je na treťom mieste vo svete. Nad ňou je už len Rusko a Ukrajina.
Minulý rok ste mohli Venezuelčanom pomôcť aj cez druhú technológiu Pokroku bez povolenia – crowdfudning. Veľká krypto-crowdfundingová zbierka niesla názov AirDropVenezuela a prispieť sa dalo vo všetkých možných kryptomenách. Za zbierkou bola krypto-platobná platforma Airtm z Mexico City, ktorá poskytuje globálne finančné služby a kde je až 65 % užívateľov z Venezuely. V dolárovej hodnote sa nakoniec vyzbieralo 300-tisíc USD a tie sa rozposlali na 60-tisíc verifikovaných účtov s nainštalovanou e-peňaženkou v mobile. Do polovice júla stihla už viac ako polovica obdarovaných Venezuelčanov použiť ich kryptomeny.
Kto tak nestihol spraviť do augusta, bude to mať ťažšie. Venezuelský prezident Maduro prikázal minulý mesiac miestnym internetovým poskytovateľom zablokovať webovú stránku Airtm. Dôvodom tohto útoku na platformu je, že mala byť použitá opozíciou na distribuovanie pomoci pre venezuelských lekárov a sestry v hodnote 18 mil. USD. Samozrejme, na internete sa hneď objavili návody, ako tento zákaz obísť cez VPN služby.
Bitcoin sa nepáči Putinovi
Bitcoin je necenzurovateľná mena. Pri jej spravovaní nemá nikto kľúče od miešačky. To sa hodí, keď žijete v krajine, kde sú za svoj názor ľudia trestaní a prenasledovaní. Bitcoin je tak super nástroj na podporu disidentov a protištátnych aktivistov.
Zoberme si Rusko, kde ide ľudom v opozícii doslova o život. Nedávno priotrávený Alexej Navaľnyj je okrem iného schopný fundraiser. Od konca roka 2016 sa mu na jeho činnosť podarilo vyzbierať 648 Bitcoinov. Napriek tomu, že ide o relatívne nízky podiel z celkového množstva vyzbieraných zdrojov, člen Navaľného tímu tvrdí, že možnosť prijímať a používať Bitcoin je pre nich kľúčová. Samotný fakt, že štát nemôže kontrolovať platby a účty v Bitcoinoch ho odrádza od útokov na klasické platobné metódy.
„Naši oponenti rozumejú tomu, že nás nemôžu odrezať od zdroja príspevkov, pretože ak to skúsia, prinajmenšom časť z nich sa presunie do krypta..... Naposledy keď nám zmrazili účty, zaznamenali sme nárast príspevkov v Bitcoinoch“.
Preto v Rusku robia čo môžu, aby funkčnosť Bitcoinu obmedzili. Nedávno tam schválili novú reguláciu, ktorá zakazuje používanie kryptomien na nákup a predaj tovarov a služieb. A bankám a finančným inštitúciám, ktoré majú nakúpene kryptomeny zadali povinnosť, aby sa registrovali v informačnom systéme centrálnej banky.
Bitcoin sa nepáči ani Lukašenkovi
Bitcoin je nástroj ochrany proti štátnej mašinérii aj v Bielorusku. Tam vládne reálny socializmus, kde stačí, že si do práce dáte na ruku bielu gumičku alebo šatku a máte padáka. Ide totižto o symbol zmeny a zmeny sa v socializme nesú len ťažko. Padáka v práci dostala z tohto dôvodu aj Mária z mesta Pinsk. Následne sa dopočula o neziskovom fonde BYSOL. Ten pomáha ľudom, ktorí prišli o prácu kvôli nejakej forme protestnej aktivity. Mária požiadala o pomoc a dostala Bitcoiny. Aj napriek tomu, že pred tým nevidela Bitcoin ani z Google vyhľadávača, neziskovka ju v priebehu pár minút naučila ako si nainštalovať peňaženku a platiť ňou.
BYSOL založili a podporujú bieloruskí IT podnikatelia, ktorí majú za sebou úspešné startupy. Jeden z nich na svojom Instagrame publikoval video, kde sľúbil pomoc všetkým policajtom, ktorí odmietnu mlátiť bezbranných a nevinných ľudí na ulici a vyhodia ich za to z práce.
Prečo neziskovka BYSOL používa Bitcoiny? Lebo nemá účet v Bielorusku. Celý fond je z bezpečnostných dôvodov registrovaný v Európe. Bieloruský štát totižto monitoruje v krajine všetky účty a prevody zo zahraničia. Dokonca existuje záznam oficiálneho rozkazu Ministerstva vnútra, aby všetky banky hlásili akékoľvek transakcie na účtoch zakladateľov BYSOLu. Takže bankové transfery na pomoc obetiam režimu nepripadali do úvahy. A hotovosť tiež nie. Prepašovať cez bieloruské hranice peniaze nie je jednoduchá záležitosť.
Znova však platí, že všetky tieto obmedzenia Lukašenkovej diktatúry nepredstavujú žiadny problém pre Bitcoin. Ten nepozná hranice a nikto nemá kľúče od jeho miešačky. Putina a Lukašenka môže od zlosti aj roztrhnúť, ale to je asi tak všetko, čo s tým spravia.
Prečo je dôležitý pokrok bez povolenia, ktorý prichádza zboku
Pre niekoho môže byť naplňujúce vstúpiť do strany a snažiť sa zmeniť systém zvnútra; pre iného zas môže byť zaujímavé po dlhých nociach diskutovať pri pive alebo klávesnici o tom, ako by vyzerala jeho utópia. Ale väčšina ľudí žije tu a teraz. Majú problémy a hľadajú riešenie. A paralelné systémy im ich prinášajú – o tom je celý pokrok bez povolenia.
To však nie je všetko. Paralelne systémy nastavujú zrkadlo establishmentu:
Na jednej strane predstavujú akýsi Damoklov meč, ktorý sa vznáša nad politikmi a úradníkmi, ktorí ak to preženú s nekvalitnými službami, tak ľudia odídu inde. Už sa nemusia len zbaliť a emigrovať. Niekedy stačí nainštalovať novú appku. A tak vykonajú jednoosobovú revolúciu.
Na druhej strane predstavujú dôležitý signál o spätnej väzbe. Ľudia vo verejnom sektore to nemusia vždy myslieť zle. Niekedy len z pozície monopolu nevedia, ako má vyzerať napríklad správna služba regulácie taxislužby. Paralelná regulácia v podobe platforiem zdieľanej ekonomiky, ku ktorej prechádza stále viac zákazníkov, im potom dá dôležitý signál. A oni môžu zmeniť existujúce zákony bližšie k optimálnemu stavu. Tak ako sa to stalo na Slovensku minulý rok.
Václav Benda tieto výhody zhrnul takto:
„Tento plán (Paralelnej polis) do jisté míry splňuje požadavky „reformistů" i „radikálů". Nevede nutně k přímému konfliktu s politickou mocí, přitom však není zatížen iluzemi o východisku z daného stavu pomocí „kosmetických úprav". Klíčovou otázku životaschopnosti systému přitom ponechá otevřenu: jisté je, že jeho i jen částečný úspěch by vystavil oficiální struktury tlaku, pod nímž by se nutně buď rozložily, nebo užitečně zrestaurovaly (podle toho, přijmeme-li diagnózu radikálů nebo reformistů).“
Zdieľať newsletter:
Tipy na knihy a kurzy
Ak vás zaujíma, ako sa využíva bitcoin v rámci Darkwebu, tak určite odporúčam knihu Od Dominika Stroukala: Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny. Ak sa chcete v zhustenej forme dočítať, prečo je Bitcoin konkurencia štátnych peňazí, tak k tomuto vám dobre poslúži nová bezplatná e-kniha Bitcoin: Odluka peňazí a štátu od Josefa Těteka.
Ak vás zaujímajú viac praktické veci a ešte nemáte Bitcoiny, prvé si môžete skúsiť zakúpiť pomocou návodu od Juraja Bednára.
Ak už Bitcoiny máte, môžete nimi napríklad podporiť vznik tohto newslettera
bc1qmv2m3arx3hflee6zvddafzhwkfr78eqxmwkr3s
Ďakujem
Róbert Chovanculiak