Ako trh predpovedal inváziu na Ukrajinu, a čo hovorí na WWIII?
Ceny vedia predpovedať budúcnosť; kedy exspiruje Putin; trh ako krištáľová guľa; futbaloví fanúšikovia vs. profesionálni stávkari
Vitajte, toto je newsletter Pokrok bez povolenia. 🌐
Ak ste nový čitateľ, pridajte sa k viac ako 1580 odoberateľom TU.
Ráno 14. februára som na svojom monitore uvidel tento graf:
Je to graf z tzv. predikčných trhov, ktoré ukazovali pravdepodobnosť ruskej invázie na Ukrajinu. V to ráno som ostal mierne v šoku. Také vysoké úrovne pravdepodobnosti som nečakal, keďže médiá a analytici (a aj ja sám) nepredpokladali, že by Rusi skutočne zaútočili. Áno, americké tajné služby tvrdili, že útok príde v stredu 16. februára, ale skôr to pripomínalo nejakú informačnú hru. Dokonca samotný prezident Ukrajiny, Zelenskyj, neustále opakoval, že útok je nepravdepodobný. Čo sa aj v stredu 16. potvrdilo a na graf som zabudol. K žiadnej invázii nedošlo a zdalo sa, že naopak prichádza k de-eskalácii.
To bola však moja chyba. Keby som ďalej sledoval vývoj na predikčných trhoch, tak by sa mi naskytol takýto obrázok:
Od 20. februára už predikčné trhy hovorili o 80 – 90 % pravdepodobnosti invázie Rusov na Ukrajinu. Preto chcem v tomto newsletteri rozobrať 1) čo sú to predikčné trhy a ako fungujú 2) čo hovoria teraz pri dôležitých otázkach.
1) Ceny ako krištáľová guľa
Predikčné trhy sú v prvom rade trhy. A ako každé dobré trhy, generujú trhové ceny. Ekonómom nerobí nič viac radosti, ako kvetnato rozprávať o úlohe cien v ekonomike. Preto sa pokúsim byť stručný a skrátiť hrubé učebnice do jednej vety:
Ceny sú signály, ktoré agregujú rozptýlené vedomosti ľudí o svete a koncentrujú ich do konkrétnych čísel, vďaka ktorým môžu robiť vzájomne koordinované rozhodnutia miliardy slobodne konajúcich ľudí po celom svete.
Ceny teda reflektujú vedomosti ľudí. Ale tieto vedomosti nemusia byť len o tom, čo si ľudia myslia, že je, ale aj o tom, čo si myslia, že bude. Teda o budúcnosti. Napríklad dnešná cena zemného plynu zohľadňuje aj to, čo si ľudia myslia, že sa bude diať v dohľadnej dobe na Ukrajine. V cene plynu sú agregované a neustále aktualizované najlepšie odhady, ktoré ľudia majú o vývoji a dopadoch vojny. Ale sú tam zašifrované, pretože cenu plynu ovplyvňuje aj milión ďalších rozhodnutí, napríklad z Nemecka (využitie rúry) alebo Európskej únie (plány Green Dealu).
Preto niektoré šikovné hlavy napadlo vytvoriť špeciálne trhy, kde ceny budú reflektovať len vedomosti o jednej konkrétnej udalosti. Nech už je tou udalosťou čokoľvek, napríklad demokratické voľby. Jeden takýto predikčný trh s voľbami nesie názov Iowa Election Market. Na ňom si môžu študenti amerických univerzít staviť reálne peniaze napríklad na to, kto sa stane budúcim prezidentom.
Ako tento predikčný trh funguje a čo z toho vyplýva, si ukážeme na príklade posledných prezidentských volieb na Slovensku, na druhom kole medzi Šefčovičom a Čaputovou. Na predikčnom trhu si môžete kúpiť dva druhy „akcií“.
Jednu s nápisom:
Ak vyhrá kandidát Šefčovič, držiteľovi tejto akcie vyplatíme 1 euro. Ak Čaputová, vyplatíme 0 eur.
Druhú s nápisom:
Ak vyhrá kandidát Čaputová, držiteľovi tejto akcie vyplatíme 1 euro. Ak Šefčovič, vyplatíme 0 eur.
Predpokladajme, že na začiatku majú ceny oboch akcií 50 centov. Ak si v tom momente myslíte, že na 80 % vyhrá Čaputová, vidíte pred sebou na chodníku váľať sa eurá, ktoré stačí zodvihnúť. A to tak, že nakúpite akcie „Čaputovej“ za 50 centov a za to vám niekto vyplatí 1 euro s 80 % pravdepodobnosťou. Avšak s tým ako nakupujete, začnete postupne dvíhať cenu týchto akcií. A toto dvíhanie ceny je práve ten moment, kedy sa vaše vedomosti, interpretácie, odhady budúcnosti začnú kumulovať v cene akcií.
Vy a ľudia s podobným odhadom budúcnosti budete nakupovať akcie Čaputovej až do momentu, kým ich cena nedosiahne 80 centov. To znamená, že cena Šefčoviča klesne na 20 centov. A to môže prilákať ľudí, ktorí majú iné informácie alebo lepšie rozumejú kampani a myslia si, že šance sú v skutočnosti 50:50. A preto začnú nakupovať Šefčovičove podhodnotené akcie. Za 20 centov nakupujú niečo, čo veria, že bude mať s 50 % pravdepodobnosťou o pár mesiacov hodnotu 1 euro. Fajnšmekri si dokonca môžu vypočítať tzv. očakávanú hodnotu akcie Šefčoviča, ktorá je pre nich 30 centov (80*0,5)+(-20*0,5).
Takto sa medzi sebou naťahujú rôzni ľudia s rôznymi vedomosťami o kandidátoch a ich voličoch, interpretáciami udalostí a prieskumov a schopnosťami predpovedať budúcnosť. Teda deje sa to, čo sa deje na trhu so zemným plynom. Len výsledkom nie je cenovka plynu, ale pravdepodobnosť, kto vyhrá voľby.
Predikčné trhy sa nepoužívaj len na voľby, ale napríklad aj na odhad tržieb a úspešnosti Hollywoodskych filmov a výber správnych hercov na platforme Hollywood Stock Exchange (kam sa však kvôli GDPR z EÚ nedostanete). Predikčné trhy používajú/používali aj rôzne súkromné spoločnosti pri výbere projektov (Pfizer, GE, Qualcomm), odhade realistickosti deadlinov (Siemens, Microsoft) alebo odhade tržieb (HP, Google).
Pozor, predikčné trhy nie sú neomylné. Napríklad nepredpovedali víťazstvo Trumpa v roku 2016 (aj keď tušili, že niečo sa deje) ani Brexit. Pointa nie je, že predikčné trhy sú dokonalé, ale že empiricky fungujú výrazne lepšie alebo aspoň rovnako dobre ako všetky ostatné alternatívy – experti, expertné komisie, alebo hlasovania či „múdrosť davu“.
Z teoretického pohľadu existuje viacero dôvodov, prečo predikčné trhy fungujú lepšie ako iné metódy. Predikčné trhy nútia ľudí ísť s kožou na trh – človek vsádza svoje vlastné peniaze (alebo žetóny na platforme). To je niečo, čo chýba rôznym expertom, ktorých cieľom je často zaujať v médiách a na ich prešľapy a zlé predpovede sa rýchlo zabudne alebo (si) ich racionalizujú. Predikčné trhy taktiež fungujú lepšie ako jednoduché prieskumy verejnej mienky. Dôvod pekne popísal Juraj Bednár vo svojom článku o predikčných trhoch: „na trhu sa neobchoduje “chcel by som”, ale “myslím si, že sa stane”. A každý názor o tom, čo sa stane, je podložený finančnou investíciou.“ Teda je to ako pýtať sa na názor, kto vyhrá nasledujúci zápas futbalového fanúšika a profesionálneho stávkara. Pri prvom je matkou predpovede emocionálne chcenie, pri druhom je to snaha o nezávislý, racionálny odhad.
Navyše, predikčné trhy robia samo-selekciu ľudí, ktorí sa doň zapájajú – sú to častejšie tí ľudia, ktorí majú pocit, že vedia niečo viac než ostatní, a preto dokážu lepšie vyhodnotiť, ako dopadne budúcnosť. Naopak, ľudia, ktorí majú názor, ale príliš mu neveria, tak ostanú mimo. Sami sa vzdajú práva na „hlasovanie o pravde“. Pri expertoch a komisiách sa naopak vsádza pri selekcii na signalizačné nástroje ako sú tituly pred a za menom alebo schopnosť zaujímavo komunikovať – to je niečo, čo sme videli pri pandémii opakovane.
Napriek tomu predikčné trhy dnes zďaleka nedosahujú svoj potenciál. Žiadny z nich nespĺňa tri podmienky „zlatého grálu“ predikčných trhov, ktoré nadefinoval Astral Codex Ten:
Používajú sa skutočné peniaze
Je jednoduchý na použitie
Ľahko sa dá vytvoriť nový trh s otázkou
Ako to už býva, jedným z dôvodov sú aj regulácie. Napríklad americký regulátor Commodity Futures Trading Commission sa pozerá na predikčné trhy ako na hazardnú hru, ktorá je zakázaná, a preto rozdáva pokuty.
Ak si chcete predikčné trhy prezrieť, tak dnes existujú v zásade tri sľubné možnosti: Metaculus, Augur, a PredictIt.
2) Čo hovoria predikčné trhy teraz
Toto je krátky sumár vybraných otázok z predikčných trhov, ktoré sa týkajú súčasnej vojny a možného ďalšieho rozširovania konfliktu (aktualizované vo štvrtok, 3. marca 2022):
- Rusi dobijú Kyjev do apríla 2022: 60 %. resp. 42 %.
V prvý deň vojny boli odhady okolo 90% a následne, keď sa ukázala sila odporu to klesli až na 60 - 40 %.
- Rusi dobijú šesť najväčších miest do júna 2022: 83 %.
Od tejto stredy (2. marca) vzrástla pravdepodobnosť z cca 75 % na 83 %.
Zdroj: Twitter
- Zelenskyj bude prezident Ukrajiny 22. apríla 2022: 47 %
Na začiatku vojny mal Zelenskyj pravdepodobnosť, že vydrží v kresle, na úrovni 15 %, postupne sa však dostala na 50 % a okolo nej osciluje posledné dni.
- Do roku 2050 nastane tretia svetová vojna: 21 %
Tretia svetová vojna je definovaná ako vojenský konflikt, do ktorého sa zapojí najmenej 30 % svetového HDP, aspoň 50 % svetovej populácie a zomrie v ňom najmenej 10 mil. ľudí. Na jeseň bola pravdepodobnosť okolo 10 % a do dnešného dňa sa zdvojnásobila. Ďalšie predikcie sú:
- Rusko napadne v roku 2022 ešte nejakú ďalšiu krajinu: 12 %.
- Putin bude prezident Ruska aj budúci rok: 77 %.
- Dátum, kedy Putin prestane byť prezidentom Ruska: Máj 2024.
Počas minulého roka bola odhadovaná doba exspirácie Putina až na roky 2027 - 2029.
Tip na podcast
Ak si chcete oddýchnuť od vojenských tém, určite odporúčam nový podcast o otcovstve Ako vyhackovať otcovstvo nie len pre otcov. V jednej epizóde som mal tú česť porozprávať sa s chalanmi aj ja.
Róbert Chovanculiak
Zdieľajte tento newsletter na vašich sociálnych sieťach:
Pozvite priateľov aj nepriateľov, nech sa zapíšu na odber:
Demonštrujte vaše preferencie či už bitcoinami alebo štátnymi peniazmi:
PayPal: https://www.paypal.com/paypalme/robertchovanculiak
Bitcoin: bc1qmv2m3arx3hflee6zvddafzhwkfr78eqxmwkr3s
Všetkým, ktorí tak už spravili, veľmi pekne ďakujem.