Ako pomôcť COVIDu-19 zabíjať viac? #2
Ako si politici pomýlili svoju rolu; ako premeniť krízu na príležitosť; ako to veľký brat skúsil a potom vycúval; o sebaobrane, zisku a StripDrive.
Politici si pomýlili svoju rolu
Predstavte si, že pozeráte hollywoodsky film o pandémii, ktorá sa rýchlo šíri svetom a zabíja predovšetkým starších ľudí s chronickými chorobami. Čo by asi spravil záporný hrdina, aby využil situáciu a napáchal čim najviac zla? Ak vás nič nenapadá, prečítajte si, čo robia politici v reálnom svete.
Prezident Lombardského regiónu v Taliansku vydal nariadenie, na základe ktorého začali preplnené nemocnice posielať pacientov pozitívnych na COVID-19 s ľahkým priebehom do domovov dôchodcov. S odôvodnením, že tam majú voľne lôžka, na rozdiel od nemocníc. Pracovníkom v domovoch povedali, že pacienti nie sú nakazení a nemajú sa ničoho báť. Čo nasledovalo, bolo ako škrtnúť zápalkou v senníku. Prokurátor už začal v Taliansku vyšetrovanie trestného činu viacnásobnej vraždy.
Taliani však to nie sú sami. Národná zdravotná služba vo Veľkej Británii vydala 27 stranové usmernenie pre nemocnice, v ktorom píšu, že je potrebné poslať domov pacientov, ktorí nevyžadujú intenzívnu starostlivosť. A to dokonca vrátane tých, ktorí sú pozitívni na COVID-19 a majú symptómy. Takto prepustili aj dôchodcov žijúcich v domovoch dôchodcov.
Jeden anglický lekár to popísal slovami:
“Keby ste chceli vytvoriť systém na čo najrýchlejšie nakazenie starých ľudí, tak by nebol iný od toho, ktorý v súčasnosti máme. Nakaziť ľudí v nemocnici a potom ich poslať do domovov dôchodcov, kde nakazia ostatných starých ľudí a personál.“
Zdá sa, že nejde o ojedinelé prípady, a politici si pomýlili svoju rolu v tomto katastrofickom filme vo viacerých krajinách. Rovnaký postup zvolili aj záporní hrdinovia v New Yorku. Štát tam prijal nariadenie pre domovy dôchodcov, ktoré im prikázalo uchýliť pod svoju strechu prepustených pacientov z nemocníc. A výslovne zariadeniam zakázali testovať prichádzajúcich pacientov na koronavírus predtým, ako boli prijatí. Asi aby sa vyhli panike, lebo panika zabíja! Podobné pravidla platili a New Jersey a Kalifornii.
Šialené.
Dnes sa odhaduje, že približne polovica úmrtí v krajinách EÚ sa odohrala/odohráva v domovoch dôchodcov. Aký podiel na tom majú politici a úradníci, ktorých nenapadlo nič lepšie, ako riešiť problém kapacít nemocníc masakrom v domovoch dôchodcov? Som zvedavý na budúce empirické štúdie a trestné stíhania.
A pritom sa to dalo aj inak. Napr. v Bostone spravili z výstavného centra poľnú nemocnicu s 1000 lôžkami pre pacientov, ktorí nepotrebovali intenzívnu starostlivosť.
Dve muchy jednou ranou
Vzťah hotelierov a zdieľanej ekonomiky nebol vždy jednoduchý. Aplikácie ako Airbnb umožnili každému, kto má víkendovú chatku alebo voľnú izbu po deťoch, aby začali konkurovať veľkým hotelom. Koronakríza môže tento vzťah zmeniť. Máloktoré odvetvie je viac negatívne zasiahnuté ako hotelierstvo. Zároveň koronakríza priniesla množstvo ľudí, ktorí nastúpili na výkon práce z domu. Čo najskôr vyzeralo ako dovolenka, sa môže ľahko zmeniť na boj o pozornosť. Deti, rodina, susedia s vŕtačkami súperia s Excelom.
Navzájom vykrátiť tieto dva problémy napadlo dvoch mladíkov z Prahy. Založili platformu, ktorá spája prázdne hotelové izby s ľuďmi odsúdenými na prácu z domu - pracujzhotelu.cz. Za pár hodín naprogramovali stránku a v priebehu pár dni majú zaregistrovaných 13 hotelov. Hotelierom odporučili, aby si za izby pýtali polovičné ceny a ponúkli parkovanie, dennú tlač a občerstvenie na izbu.
Bude to úspešné? Neviem. Dokáže to nahradiť pokles dopytu turistov? Asi ťažko. Ale je to pekný príklad, ako premeniť krízu na príležitosť. A pritom nebolo potrebné nič nové vyrábať ani budovať. Len znížiť transakčné náklady. Ako píšem v knihe Pokrok bez povolenia: „internet dokáže servírovať obed zdarma, bez toho aby niečo nové navaril.“
Veľký brat to skúša
alebo ako niektoré štáty EÚ chcú centralizované sledovanie, ale Apple a Google im klepli po prstoch
EÚ má iniciatívu, ktorá pracuje na vytvorení Bluetooth mobilného štandardu pre dohľadávanie kontaktov nakazeného človeka. Nesie názov PEPP-PT. Táto iniciatíva vyvíjala dva prístupy: centralizovaný a decentralizovaný. Ten prvý má odosielať dáta o užívateľoch na server, ten druhý ich uchováva na telefóne.
Najskôr začali Nemci a Francúzi silno presadzovať ten prvý a potopili druhý. Naopak Taliani a Švajčiari sa pridali k decentralizovanému krídlu výskumníkov tzv. DP-3T (Decentralized Privacy-Preserving Proximity Tracing). To, kam bude smerovať EÚ iniciatíva naznačuje, že PEPP-PT vymazali z dokumentov zmienky o svojich „decentralizovaných kolegoch“. Jeden zo vedcov to označil za frašku. A ďalších 300 podpísalo petíciu, ktorá varuje, že PEPP-PT prístup môže „umožniť bezprecedentné špehovanie celej spoločnosti.“
Ako najdôležitejšie sa momentálne ukazuje postoj Apple a Google. Títo „veční konkurenti“ držia stranu decentralizovanému krídlu. A odmietli otvoriť svoje systémy pre PEPP-PT štandard. Ak tak budú chcieť štáty vytvoriť centralizované aplikácie na dohľadávanie, budú musieť od užívateľov očakávať neustále zapnutú aplikáciu a odblokovaný telefón. Inými slovami, bude to úplne na nič.
Karta sa obracia
Nemecký veľký brat nakoniec vycúval. Apple povedalo pred koncom minulého týždňa svoje konečné „Nicht“. Na to cez víkend zareagovali nemeckí ministri obrátením kurzu o 180 stupňov a vydali sa decentralizovanou cestou. Kto by to bol povedal, že Apple a Google budú strážiť osobné údaje pred politikmi. Tieto dve spoločnosti okrem toho vydali prehlásenie, že vedia svoju podporu dohľadávania zrušiť v oblastiach, kde vírus dobojuje. Uvidíme, či aj v súkromnej sfére bude platiť politické porekadlo, že neexistuje nič dlhodobejšie ako dočasné opatrenie.
V Európe tak ostali dvaja veľkí bratia, ktorí chcú na štátne servery nahrávať dáta z telefónov: Francúzsko a Anglicko. Tí prví prišli s vlastnými protokolom nazvaným ROBERT (konotácie spojené s týmto menom idú z kaluže do blata) tzv. „ROBust and privacy-presERving proximity Tracing protocol“. Za projekt sa postavil francúzsky minister digitálnych záležitosti a nazval Apple „blokátorom“ v boji s vírusom. Proti projektu sa postavilo 471 francúzskych vedcov z oblasti kryptografie. Druhou krajinou je Anglicko, kde politici snívajú o štátnej aplikácie na štátnych serveroch, ale ich vývojári majú problém rozbehať aplikáciu v pozadí systému bez toho, aby nežrala veľa batérie telefónu.
No a na Slovensku po Slovensky. Aplikácia, ktorú prebral štát od dobrovoľníkov a oficiálne ju ponúka na webe Korona.gov.sk má viac dier ako ementál. Analýza DSL.sk odhalila vážne pochybenia v ochrane súkromia aj technickom prevedení. Takže slovenskú aplikáciu nesťahovať!
Navyše sa môže ukázať, že celý nápad so sledovacími aplikáciami využívajúcimi Bluetooth je v praxi nepoužiteľný. Z viacerých dôvodov. Ľudia sa počas dňa stretajú s veľkým množstvom ľudí a v priemere nakazia len málo z nich. Appka tak bude mať veľa planých poplachov. Plus Bluetooth zaznamená aj veľa kontaktov, s ktorými sa reálne nestretnete, ale budú napr. vo vedľajšej miestnosti. A keď je niečo nespoľahlivé a často nepresné, ľudia to začnú časom ignorovať. Taktiež je problém nedostatočná penetrácia smartfónmi medzi tými, ktorí ochranu potrebujú najviac - starí ľudia.
Sebaobrana - anonymné SIM karty
Cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami. Ešte pred pár mesiacmi sme nechápavo krútili hlavou nad pokusmi Čínskej vlády zavádzať plošné špehovanie. Pred pár týždňami slovenskí politici napochodovali do parlamentu s návrhom zaviesť plošné monitorovanie pohybu a volaní Slovákov. To všetko v boji proti koronavírusu. Nakoniec prešla len oklieštená verzia. Toto a podobné opatrenia možno majú teraz svoje rácio a dobrý úmysel. Ale koronavírus tu nebude navždy. Rovnako ako politici s dobrými úmyslami. Pri každom navrhovanom opatrení si treba spraviť jednoduchý test: predstavte si ho v rukách politika, ktorého nemáte radi.
Kde je dopyt, tam je ponuka. Českí bratia začali exportovať ich anonymné SIMkarty do okolitých krajín. Chcete aj vy jednu do rezervy, keby budúce voľby náhodou vyhral nejaký populista? Konečne dôvod si nainštalovať decentralizovanú platformu OpenBazaar, kde sa SIMkarty predávajú. Čo je to OpenBazaar? Výsledok kríženia dvoch technológii: torrenty a eBay. V knihe Pokrok bez povolenia som ho opisal takto:
„OpenBazaar je ako nákupné centrum bez zámkov na dverách, ktoré sa vznáša v povetrí a nepozná štátne hranice, nikto v ňom nemá kľúče od miešačky a žiadna obchodná inšpekcia ho nemôže zatvoriť.“
Viac info. o obchode a anonymnej SIM karte tu.
Ako to vyzerá, keď sa dá na testovaní zbohatnúť?
„...že sa môžeme otestovať na COVID-19 za 5 minút, nevďačíme dobrej vôli korporácii Abbott, ale tomu, že sleduje svoje vlastné záujmy. Nežiadame preto od nej ľudskosť, ale sebeckosť, a nikdy jej nehovoríme o svojich potrebách, ale o zisku, ktorý bude mať z toho, že ich uspokojí.“
Takto nejak by znel známy citát otca ekonómie, keby písal knihu Bohatstvo národov dnes.
Spoločnosť Abbott vyvinula prenosný pristoj, ktorému otestovanie na COVID-19 trvá 5 minút. Nejde o žiadnu nadáciu ani neziskovku, ale o medzinárodnú korporáciu so 107 000 zamestnancami po celom svete. Dokonca aj na Slovensku. Založil ju pred 132 rokmi lekár Dr. Wallace C. Abbott s tržbami za prvý rok 2 000 dolárov. V roku 2019 dosiahla korporácia Abbott zisk 3,7 miliárd dolárov. A vďaka testovaciemu prístroju na COVID-19 to bude tento rok pravdepodobne ešte oveľa viac.
Zisk je mrkva s kompasom. Motivuje aj ukazuje smer, kam sa ma upriamiť pozornosť tých najlepších mozgov. Ako zisk patrí do výroby kachličiek, pečiva, betónu, tak aj do prepravy, školstva alebo zdravotníctva.
StripDrive and StripDelivery
Jedna z hlavných výhod trhovej ekonomiky je schopnosť sa rýchlo prispôsobiť zmeneným podmienkam. Na trhu sa nikto nehrá na minulé zásluhy. Ďalej v hre môžu pokračovať len tí, ktorí pochopia a príjmu nové pravidla hry. Heslo je adaptuj sa, alebo uhni. Nikto nediskutuje. Gustáv Husák v známom prejave z roku 1968 vyzýval: „Nech odpadne, čo je kolísavé.“ V politickej aréne sa aktéri v skutočnosti bránia zmenám zubami nechtami. Veci neodpadávajú len preto, že už nezapadajú do novej reality. Aj jeho prejav bol prejav k začiatku normalizácie. Nikto nebude robiť vlny! V politike vládnu tzv. „vested interest“ voľne do slovenčiny preložené ako „naši ľudia“ a tí milujú status quo.
Ako som povedal, trh je mechanizmus adaptácie. Zoberme si striptízový klub v Oregone. Prišiel vírus, karantény a sociálny odstup. Nič príjemné pre toto odvetvie. Miestni podnikateľ to ale zobral ako príležitosť. Najskôr svoje zamestnankyne preškolil na doručovateľky jedla. Službu nazval neoriginálne „Boober Eats“. A neskôr dokonca prerobil striptízový klub na „drive thru“. Zákazníci sa hrnú z celého štátu, aby si vyskúšali prvý striptíz z auta. #adaptujsaalebouhni
Tip na knihu
Juraj Bednár je hacker. Hackuje všetko. Software, telo, spoločenské systémy. Napísal o tom celú knihu Hackni sa!. Ak sa chcete pozrieť na svet trocha inak - určite po nej siahnite. A teraz mu vychádza druhá kniha Veľký reštart. Tú som ešte nečítal, ale risknem to a odporúčím Vám ju. Je totižto o tom ako pracovať s rizikom v týchto neistých časoch. Nepoznám človeka, ktorý dokázal vo väčšej miere aplikovať myšlienky od majstra v krotení čierných labutí, Nassima Taleba, do svojho praktického života.
Róbert Chovanculiak
Ak chcete, aby vám newsletter chodil pravidelne do e-schránky, zapíšte sa sem:
Podporiť vznik newslettra môžete v bitcoinoch tu: bc1qzk2sa4f3zcvpwt0mkga9xjehju9dwl72lfz2j8
Vaša spätná väzba je základ pokroku. Ak máte tipy, triky, komentáre, veľmi rád si ich prečítam tu: chovanculiak@gmail.com.