AI zmaturovala a priniesla do škôl kalkulačky na steroidoch
Vitajte v 21. storočí, kde AI vypracuje maturitnú otázku za 6 sekúnd
Umelá inteligencia v slovenskom jazyku je tu. Zoberte si lopatky, formičky a poďme na pieskovisko. Stačí sa zaregistrovať na OpenAI a môžete začať testovať, ako vám umelá inteligencia pomôže vo vašej práci. Alebo či vás z práce v budúcnosti nevykopne. Ide jej odpisovanie na pracovné emaily, písanie stĺpčekov do novín, inzerátov, základné programovanie alebo tvorenie zmlúv či tabuliek s dátami. Na pozore sa tak musí mať veľa profesií. Ekonomických analytikov, ako ja, nevynímajúc.
Tu sme však kvôli školstvu. Pred pár mesiacmi som na mojom Facebooku písal o jednom žiakovi z USA, ktorý sa chválil tým, že používa umelú inteligenciu na písanie domácich úloh. A to nie iba svojich, ale aj domácich úloh svojich spolužiakov a privyrábal si tak peniaze. Aj keď som to komentoval takto: „Referaty.sk boli nič oproti GPT-3 a podobným nástrojom na generovanie esejí a textov. Koľko bude trvať školám, kým prídu na to, že svet okolo je už úplne inde?“, nemyslel som si, že je to akútny problém nášho školstva.
Prešli 2 mesiace a 5 dní a je. Vďaka OpenAI je to akútny problém nášho školstva. Tu a teraz.
Maturita
Nechal som OpenAI vypracovať oficiálne slohové zadanie externej maturity zo Slovenského jazyka. Názov témy: Základný zdravotnícky výcvik by mal byť povinný. Forma bola diskusný príspevok. Takto sa s tým popasovala umelá inteligencia – začítajte sa do toho, neobanujete (dokonca pochopil môj preklep Slov/Sloh):
Nie som expert. Zo slovenského jazyka a literatúry som mával pravidelne trojky-štvorky. Výnimkou boli diktáty, kde lietali aj pätky. Ale toto mi príde ako vcelku obstojne spracovaný diskusný príspevok, za ktorý by sa nemusel hanbiť nejeden 18-ročný maturant. Je tam krátky úvod, pekne vyargumentovaný postoj a spomenuté sú aj protiargumenty oponentov. Dokonca prichádza s riešeniami týchto protiargumentov. V závere je krátke zhrnutie.
Jasne, miestami sa AI opakuje a nedodržala môj povel na 2000 znakov, tak som jej prikázal pridať ešte dva argumenty.
A následne dva argumenty proti a otázku, komu by táto nová povinnosť ešte pomohla.
Z týchto a ďalších doplnkových otázok by sa diskusný príspevok dal doplniť a rozšíriť, aby z toho vznikol plnohodnotný sloh pre maturitu. Asi by to nestačilo na jednotku, ale rovnako by nemal problém prejsť.
Predstavte si teraz študenta, ktorý sa počas maturity vypýta na WC, tam si otvorí OpenAI a naberie inšpiráciu alebo priamo opíše časti slohovej práce. Už budúci rok realita vo vašich školách. Pokrok bez povolenia v tej najčistejšej forme.
AI aj ako protizbraň
Samozrejme OpenAI môžu používať aj učitelia. Napríklad pri hodnotení slohov - však klin sa klinom vybíja. Takto sa dostávame do bizarnej situácie s kafkovským nádychom, kde jedna umelá inteligencia bojuje proti druhej umelej inteligencii. Skúsil som, či OpenAI rozumie tomu, čo je to diskusný príspevok:
A následne som skúsil, ako hodnotí svoj vlastný diskusný príspevok.
Známka 9/10 je asi príliš zhovievavá. Sám by som mieril skôr k 6/10. Každopádne je chvályhodné, že si nedala 10/10. Taktiež slovné hodnotenie nie je zrovna to najhlbšie aké som videl, ale myslím, že nejeden žiak by bol vďačný aj za také.
Čo to všetko znamená pre školstvo
Najskôr, čo by školy nemali robiť. Nemali by pristupovať k AI ako ku kalkulačke za mojej mladosti. Teda ich zakazovať, lebo „Kalkulačku nebudeš mať celý život pri sebe!“ alebo sa tváriť, že neexistujú. Znižuje to prestíž učiteľov – stávajú sa z nich dinosaury, ktorí sa prizerajú letiacemu asteroidu. To neznamená, že prváci sa majú začať učiť počítať len na kalkulačke. Znamená to, že kalkulačka by postupne mala byť integrálnou súčasťou vyučovania, tam kde to dáva zmysel.
To isté platí pre umelú inteligenciu. AI je kalkulačka na slovné úlohy. A treba sa s ňou naučiť počítať. Nie je také jednoduché. Nestačí, že jej napíšete „vytvor mi diplomovú prácu na tému nesmrteľnosť chrústa“ a vypadne vám z nej 30-stranový elaborát. Vy sa musíte naučiť ako postupne klásť aké otázky, ako reagovať na jej odpovede a posúvať jej uvažovanie ďalej. Prvá škola, ktorá toto zavedie do svojich osnov, je v mojich očiach víťaz.
Pekný príklad je umelá inteligencia na generovanie obrázkov Midjourney v4. Bude vám trvať aspoň 10 minút, kým prídete na to, ako to funguje, následne začnete zadávať slová, neskôr prejdete na vety a tí najlepší na serveri Discord píšu celé odstavce zadaní, a potom im z toho vypadávajú neuveriteľné umelecké diela. Mimochodom, aj náhľadový obrázok tohto newslettera som vytvoril v Midjourney.
Školy sa taktiež budú musieť zamyslieť nad tým čo a ako učia žiakov. Naozaj sa musia drviť formálne náležitosti obchodných emailov, keď umelej inteligencii stačí povedať: „Jožo dôjdem k tebe na fušku pondelok vidíme sa fero.“ a ona vypľuje toto?
Možno áno, ale určite sa to musia učiť v inej forme. Napríklad priamo cez OpenAI na hodinách informatiky.
Ako vidíte vy budúcnosť škôl, kde majú žiaci vo vačku super-kalkulačky, napojené na vedomosti celého internetu, schopné generovať text? (A do toho si predstavte funkčné okuliare s rozšírenou realitou napojené na AI.) Ako sa musí zmeniť vzdelávanie? Bude potrebné pridávať nové veci, alebo skôr uberať staré?
Róbert Chovanculiak
Pre plný zážitok z tohto newslettera sa pridajte k podporovateľom. Podporíte tým moju prácu a získate prístup do súkromnej skupiny. Ďakujem.
Ak nechcete zmeškať žiadnu novinku zo sveta pokroku bez povolenia, môžete ma sledovať na sociálnych sieťach: