Ospravedlňujem sa, tento mesiac pre vás nemám nový text. Môžete sa ísť sťažovať na lampáreň Ministerstva školstva. To minulý týždeň ohlásilo sériu zmien, ktoré môžu negatívne ovplyvniť neštátne školy na Slovensku. Predovšetkým ide o diskriminačné zníženie normatívneho príspevku o 20 % na vzdelávanie detí, ktoré navštevujú súkromné a cirkevné školy. Celá moja pozornosť sa preto presmerovala týmto smerom.
O prvých návrhoch ministerstva, ktoré neskromne nazvali „Veľký skok vpred“, si môžete prečítať v texte:
Inšpirovali sa na ministerstve školstva Mao Ce-tungom? (Denník N, 20. 6. 2025)
Následne som reagoval na text, v ktorom Juraj Hipš obhajoval kroky ministerstva:
Tri mýty o súkromných a cirkevných školách (Denník N, 26. 6. 2025).
Zdá sa, že na Ministerstve školstva pracuje skupina ľudí, ktorá verí predstave, že dokážu pomôcť verejným školám tým, že ublížia súkromným. Títo ľudia žijú v intelektuálnom omyle, že vzdelávanie je hra s nulový súčtom. Aby sme niekomu pomohli, musíme najskôr inému ublížiť.
Ak sa im tieto zmeny podarí presadiť, tak to dopadne ako vždy, keď sa takýto ľudia dostanú k moci. Verejným školám nakoniec nepomôžu, tie ostanú plus mínus rovnaké. Ale za to úspešne poškodia a zhoršia vzdelávanie pre mnoho detí, ktoré navštevujú neštátne školy. Výsledkom nebude ani len hra s nulovým súčtom, ale rovno s negatívnym.
Nanešťastie, to nie je všetko, čo ministerstvo chystá. Navrhuje aj pomerne rozsiahle a nelogické zmeny v riadení a správe neštátnych škôl, ktorými sa snaží nasadiť kazajku fungovania verejných škôl na manažment súkromných a cirkevných škôl. To tiež nedopadne dobre.
Budem vám veľmi vďačný, ak podporíte našu hromadnú pripomienku, v ktorej sa zameriavame najmä na zmeny v zákone o financovaní. Ak ju podpíše 500 ľudí, budeme môcť o týchto zmenách diskutovať priamo na Ministerstve školstva.
Tu je odkaz. Ďakujeme.
Spoločnosť
Rôzne ekonomiky, rovnaký pri(e)beh
Najskôr potrebujeme ruky, aby sme uživili prázdne brucha.
Potom nárast produktivity uvoľní časť rúk na uspokojovania materiálnych potrieb.
A nakoniec skoro všetci skončíme v priamom slúžení jeden druhému.
Ako sa zmenili zamestnania ľudí, ktorým roboti vzali prácu za posledných 160 rokov?
“...Namiesto toho sa na Slovensku neustále oprašuje a vyzdvihuje stará kultúrna fosília v podobe jánošíkovskej mentality. Príliš mnoho ľudí verí, že stačí zobrať „zlým“ a rozdať „dobrým“. Táto cesta však nevedie k prosperite, ale k nekonečnému boju „dobra so zlom“. Je to cesta k stagnácii a chudobe.
…
Slovensko potrebuje nový príbeh. Príbeh o tom, ako sa môžeme mať všetci lepšie – nie na úkor druhých, ale cez tvorivosť, spoluprácu a odvahu inovovať. Po inšpiráciu nemusíme chodiť ďaleko – stačí sa pozrieť na Poľsko, ktoré zažíva dekádu vysokého ekonomického rastu a kde spolu s tým rastie aj prosperita obyvateľov.
Počet nových založených firiem na jedného obyvateľa je tam dvojnásobný oproti Slovensku. Nie je náhoda, že poľský premiér označil domácich podnikateľov za národný poklad. To je úplne iný príbeh ako ten o Jánošíkovi.”
Odkaz na celý článok: Postoj, 1. 6. 2025.
Graf: Vývoj zahraničných investícií v krajinách V4 ako % HDP.
Tento vývoj z rokov 2015 – 2024 výrazne ovplyvní, ako sa nám bude dariť v rokoch 2025 – 2034.
Nebude to zlé, ale bude to horšie ako u našich susedov.
Medzi nami žijú ľudia, ktorí sa obávajú budúcnosti, a preto chcú:
obmedzovať robotizáciu (luditi),
zastaviť ekonomický rast (degrowth),
zaviesť štvorďňový pracovný týždeň (4DayWeek),
zaviesť nepodmienený základný príjem (UBI).
Ja sa obávam o našu budúcnosť, pretože existujú ľudia, ktorí tomu všetkému veria. Súčasne.
(Poznámka: ChatGPT dostal prompt vytvoriť ilustráciu takéhoto človeka.)
Graf: Korelácia rôznych vlastností medzi partnermi
Protiklady sa nepriťahujú, aspoň pokiaľ ide o kognitívne schopnosti, hodnoty a zlozvyky, ako sú fajčenie či pitie alkoholu.
Zdroj: (2022) A Comprehensive Meta-Analysis of Human Assortative Mating in 22 Complex Traits
Evolúcia spoločenských technológií na prekonávanie informačnej asymetrie pri párovaní párov:
Graf: Počet minút, ktoré ľudia rôzneho veku strávia osamote za deň
Mladí ľudia strávili v roku 2021 o viac ako 50 % minút osamote viac ako v roku 2011. Dosiahli tak úroveň 50-ročných.
Predpokladám však, že v metodike nie je zahrnutý čas, ktorý strávili osamote, ale spoločne cez telefón.
Už sme vo fáze bunker?
Školstvo
Prváci vysokých škôl v jednotlivých odboroch majú rôzne (ne)realistické odhady toho, či sa po škole skutočne zamestnajú v povolaniach, ktoré študujú.
Oveľa viac študentov si myslí, že sa stanú umelcami, lekármi alebo právnikmi, než sa nimi skutočne stane.
Naopak, viac študentov skončí ako zdravotné sestry, učitelia alebo v biznise, než si pôvodne myslelo.
Iba študenti technických odborov sa väčšinou trafia.
Zdroj: What Jobs Come to Mind? Stereotypes about Fields of Study (2022)
Byť rodič má aj pozitívne internality.
Dobré správy z čerstvého výskumu diskriminácie žien na trhu práce.
Viaceré výskumy v minulosti identifikovali „pokutu za materstvo“, teda diskrimináciu žien, ktoré majú deti. Najnovší, rozsiahly a predovšetkým experimentálny výskum na takmer 5 000 účastníkoch však túto hypotézu nepotvrdil. Naopak, autori uvádzajú:
„Na naše prekvapenie výsledky našich replikačných pokusov – rovnako ako výsledky internej metaanalýzy – neodhalili žiadny dôkaz o pokute za materstvo. Namiesto toho sme našli dôkazy o zvýhodnení rodičovstva: tendenciu ľudí hodnotiť zamestnancov, ktorí sú charakterizovaní ako rodičia, pozitívnejšie než tých, ktorí rodičmi nie sú. …veľkosť zvýhodnenia rodičovstva sa nelíšila podľa pohlavia zamestnancov.“
Graf porovnáva, o koľko sú rodičia hodnotení pozitívnejšie ako nerodičia. Keďže vo všetkých troch faktoroch (kompetencia, povýšenie, srdečnosť) je graf v pluse, rodičia sú vo všetkých troch zvýhodňovaní – muži aj ženy.
Zdroj: Beyond the motherhood penalty: Evidence of a (potentially race-based) parenthood boost in workplace evaluations (2025)
Zo života
Dcéra (2r) volá rebrik “horedole”.
Róbert Chovanculiak, INESS
Podporiť newsletter cez LN môžete tu:
Pre plný zážitok z tohto newslettera sa pridajte k podporovateľom. Podporíte tým moju prácu a získate prístup do súkromnej skupiny. Ďakujem.