Čítate newsletter Pokrok bez povolenia. Pôvodne bol o tom, ako internet konkuruje politikom. Teraz je o tom, ako rozmraziť evolúciu vo vzdelávaní. Pridajte sa k 2600 odberateľom, staňte sa podporovateľom, alebo newsletter zdieľajte vo svojich kruhoch. Ďakujem.
Prvý polrok je za nami, dva mesiace prázdnin pred nami. Mám pre vás knižné tipy k vode.
Prvým je kniha Cultural Foundations of Learning: East and West od autorky Jin Li, ktorá vyrastala a študovala v Číne a žije a vyučuje v USA. Kniha začína jej kultúrnym šokom, ktorý zažila, keď prvýkrát vstúpila do americkej triedy. A následne stopuje rozdiely vo vzdelávaní medzi západom a východom až k otázkam, ktoré si kládli filozofovia pred 2500 rokmi. Jedným z výsledkov rozdielov učenia Sókrata a Konfucia je, že deti na západe od malička motivujeme objavovaním, spochybňovaním, zvedavosťou a hľadaním pravdy a svojich záujmov. A deti na východe motivuje sledovanie cnosti, výdrž, prekonávanie prekážok, pracovitosť a odhodlanie. V jednej kultúre vyzerá dospievanie ako tréning majstra Miyagiho z Karate Kid. V druhej vyzerá ako tréning Wrestlingu pod taktovkou Hulka Hogana.
Druhým odporúčaním je kniha Developing Talent in Young People od autra Benjamins Blooma. Áno, od toho Blooma, ktorý zadefinoval dva sigma problém a navrhol tutoring ako riešenie. A zadefinoval Bloomovú taxonomiu cieľov vzdelávania, ktorú sa učí každý budúci učiteľ. Okrem toho napísal s kolegami knihu, ktorá je založená na stodvadsiatich hĺbkových rozhovoroch o výchove v rodinách s extrémne úspešnými talentovanými deťmi. V športe, umení aj v akadémii.
Vzdelávanie
Graf: vzťah medzi pitím alkoholu u žien a akademickými výsledkami ich detí:
- Ženy, ktoré počas tehotenstva pijú pivo, majú menej úspešné deti.
- Ženy, ktoré pijú víno počas tehotenstva, majú úspešnejšie deti.
Korelácia medzi spoločenským statusom a predispozíciami porazí aj kauzálne škody alkoholu.
Maturitná skúška policajných psov. Nemecko, 1987.
Spoločnosť
Minulý mesiac som viac uvažoval nad ekonómiou a módnymi ekonomickými výstrelkami dnešnej doby. Bude nová publikácia!
Čo robia ľudia posledných 160 rokov, odkedy im roboti berú prácu?
Články mesiaca
Komentár pre Startitup: 4-dňový pracovný týždeň: Zamyslime sa nad ním s chladnou hlavou
Nemusíte byť analytické eso, aby ste vedeli povedať, že existuje veľa povolaní, kde menej odpracovaných hodín znamená v priamej úmere nižšiu produktivitu práce. To je ekonomický terminus technicus pre nižšie mzdy. Snáď nikto neverí, že strážnik dokáže za 4 dni odstrážiť toľko ako za 5 dní. Alebo že učiteľka odučí rovnako veľa bez piatkov.
Veriť podobným veciam pripomína známy vtip o Chuckovi Norrisovi, ktorý zabehol 12-minútovku za 6 minút.
Komentár pre SME: Na to, ako má vyzerať vzdelávanie v budúcnosti, nepozná odpoveď nik
...ani ja ako ekonóm neviem, ako by malo vyzerať správne vzdelávanie zajtrajška. Ale viem, ako by mal vyzerať inštitucionálny rámec, v ktorom sa takéhoto vzdelávania dočkáme. Ten rámec vyžaduje tri zmeny myslenia.
Po prvé vyžaduje, aby štát prešiel od mikromanažmentu procesov ku garantovaniu autonómie škôl, výmenou za zodpovednosť za základnú úroveň výsledkov.
Po druhé vyžaduje, aby štát prešiel od financovania školskej infraštruktúry k financovaniu vzdelávacích potrieb detí.
A po tretie vyžaduje, aby štát prešiel z role najpočetnejšieho poskytovateľa vzdelávania do role garanta prístupu k vzdelaniu.
Zo života
Róbert Chovanculiak, INESS
Budem rád, ak tento newsletter zazdieľate vaším priateľom aj nepriateľom. Substack spustil novú službu a vďaka nej môžete získať odmeny za odporúčanie.
Pre plný zážitok z tohto newslettera sa pridajte k podporovateľom. Podporíte tým moju prácu a získate prístup do súkromnej skupiny. Ďakujem.
Ak nechcete zmeškať žiadnu novinku zo sveta pokroku bez povolenia, môžete ma sledovať na sociálnych sieťach:
Vdaka, Tomas :)
super format :) dakujem za catch up!