Čítate newsletter Pokrok bez povolenia. Pôvodne bol o tom, ako internet konkuruje politikom. Teraz je o tom, ako rozmraziť evolúciu vo vzdelávaní. Pridajte sa k 2900 odberateľom, staňte sa podporovateľom, alebo newsletter zdieľajte vo svojich kruhoch. Ďakujem.
Osvietenstvo a kto posledný zhasne
Ekonómovia majú v srdci špeciálne miesto pre osvietenstvo. Zvlášť to škótske. Dalo nám také mená ako Adam Ferguson („výsledok ľudského konania, ale nie ľudského zámeru“), David Hume („len pod vládou zákona (rule of law), nie ľudí, je vlastníctvo v bezpečí“), alebo Adama Smitha („neviditeľná ruka trhu“).
Podľa niektorých vieme povedať presný dátum, kedy v Škótsku začalo osvietenstvo. Ôsmeho januára 1697 bol neďaleko Edinburgu popravený 20-ročný študent Thomas Aikenhead. Zločin, ktorého sa mladík dopustil, sa stal počas Vianoc, keď sa opil v miestnej krčme. Nikoho fyzicky nenapadol, ani nič nezničil. Len si pustil ústa na špacír a zanadával si na boha, svätú trojicu a písmo. To vtedajšia moc niesla ťažko, zatkla ho, obvinila, odsúdila a nakoniec aj popravila.
Thomas Aikenhead bol posledný človek, ktorého v Británii obesili za rúhanie. Jeho smrť vyvolala vlnu nevôle, ktorá spolu s množstvom iných faktorov postupne vyústila až do vzniku škótskeho osvietenstva. Obviňovať, súdiť a trestať ľudí za prejavenie názoru sa stalo prejavom barbarstva. Kultúra sa preklopila do novej rovnováhy, v ktorej bola sloboda prejavu posvätná. A tak tomu bolo 327 rokov, 8 mesiacov a 24 dní.
1. apríla 2024 začal v Škótsku platiť nový zákon podľa ktorého, keď sa opijete na Vianoce v krčme a zanadávate si na nevhodné témy, tak znova po troch storočiach skončíte pred súdom. Zákon sa volá The Hate Crime and Public Order Act a má chrániť proti nenávisti nasmerovanej na rasu, náboženstvo, sexuálnu orientáciu, vek, postihnutie alebo transgender identitu. Táto nenávisť nemusí byť ventilovaná verejne v krčme alebo na sociálnych sieťach. Ak budú dôkazy, trestať sa bude aj také to domáce zanadávanie si. Naša prievidzská hviezda by to mala zrátané. Pár dní po účinnosti zákona mali policajti v Škótsku na stole tisícky nahlásení nových zločinov. Miestny prokurátor vyzval J.K. Rowlingovú, aby začala mazať svoje staršie tweety, lebo „pravdepodobne porušujú nový zákon“. Vyjadrovala sa totižto k téme transgender identity.
Trestať prejavy, s ktorými nesúhlasíme, je pohodlná skratka. Ale nie všetky skratky vedú do cieľa.
Niekedy netreba ani zákon, ale stačí sociálna dynamika nejakého spoločenstva. Napríklad v akadémii sa posledné dekády rozširuje autocenzúra. Pred pár dňami vyšla štúdia „Taboos and Self-Censorship Among U.S. Psychology Professors“ (Tabu a autocenzúra medzi profesormi psychológie v USA). V nej autori popisujú, že aj keď väčšina profesorov verí v akademickú slobodu prejavu, rovnako väčšina je presvedčená, že za otvorené prezentovanie niektorých záverov by nasledovala spoločenská ostrakizácia a trest. Autori hľadajú príčiny v tom, že: „hlasná menšina a mlčiaca väčšina mohli vytvoriť na prvý pohľad nepriateľskú atmosféru voči tabuizovaným záverom a vedcom, ktorí ich presadzujú, aj keď mlčiaca väčšina hlasnou menšinou veľmi pohŕda.“
Ako sa vyvíja vaša autocenzúra počas poslednej dekády? Ktoré témy sú tabu? Napíšte mi v odovedi na email. Nikomu to nepoviem :)
Školstvo
Kanadská pediatrická asociácia začala v guidelinoch odporúčať rodičom, aby umožnili deťom zapájať sa do rizikových hier „zahŕňajúcich neistotu a možnosť fyzického zranenia“ z dôvodu prínosov pre duševné zdravie. Nechajte deti skákať, behať, liezť, používať sekery, nože, kladiva a hrať sa s vodou alebo blízko ohňa. Neuškodí, aj keď sa z času na čas aj stratia alebo pobijú!
K podobnej téme o deťoch na vlastný pohon som písal TU.
Deti plnia srdcia láskou a domácnosti vírusmi Graf ukazuje počet týždňov do roka, v ktorých mal člen domácnosti pozitívny test na vírus. Domácnosti bez detí 4 týždne do roka. Domácnosť s dvoma deťmi 29 týždňov.
Roznášačmi lásky a respiračných ochorení sú hlavne deti do 5 rokov.
Spoločnosť
Mnoho ľudí žije vo falošnom presvedčení, že nerovnosti vo svete narastajú. Že bohatí bohatnú a chudobní sú stále chudobnejší.
Posledné tri dekády však celosvetové nerovnosti výrazne klesajú v mnohých doménach ako doba dožitia, výživa, návšteva škôl, pripojenie k internetu, politické slobody alebo príjem.
V čase, keď Marx zliepal dokopy svoje nekoherentné teórie, ktoré boli hneď vyvrátené, sa rozbiehal vlak rastu životnej úrovne.
Výhodou Marxa nebolo správne načasovanie alebo pravdivosť jeho bľabotania. Ale pudová príťažlivosť jeho utopických sľubov pre naše praveké inštinkty.
Veľa som tu písal o pay gape a rozdieloch medzi mužmi a ženami. Tak som si spomenul aj na mnohé ekonómky, ktorých výborne štúdie ma posadili na zadok a citujem ich v knihe Pokrok bez povolenia.
Julia R. Norgaard je americká ekonómka, ktorá píše štúdie o fungovaní reputácie na darknete.
Lizhi (Liz) Liu je pôvodom ekonómka z Číny a píše o súkromných súdnych systémoch, ktoré fungujú na čínskej platforme Taobao. Čoskoro jej výjde kniha: From Click To Boom: The Political Economy Of E-Commerce In China
Kate Sills je softwarová inžinierka a konzultantka a píše o smart kontraktoch a virtuálnych vlastníckych právach
Malavika Nair je ekonómka pôvodom z Indie a píše o blockchaine ako nástroji kooperácie a elektronickej mene M-Pesa v Afrike
Shruti Rajagopalan je ekonómka z Mercatus Center na George Mason University, ktorá píše o blockchaine ako o Buchananovej konštitučnej zmluve.
Článok mesiaca
V HN novinách vyššiel článok: Lesk a bieda slovenských miezd v kontexte Európy
Téma miezd patrí na Slovensku medzi tie najvýbušnejšie. Bola predmetom legendárneho sľubu Dzurindu, priťahuje pozornosť a lajky na sociálnych sieťach a v piatok podvečer sa o nej diskutuje v každej dobrej krčme.
Aký je teda stav slovenských miezd v medzinárodnom porovnaní, akým vývojom prešli, čo ho vysvetľuje a čo bude s našimi mzdami ďalej?
Toto sú štyri otázky, ktoré sa v krátkosti pokúsim zodpovedať.
Zo života
Nespravny vysledok este neznamena, ze ziak spravil chybu. #emilych
Róbert Chovanculiak, INESS
Podporiť newsletter cez LN môžete tu:
Pre plný zážitok z tohto newslettera sa pridajte k podporovateľom. Podporíte tým moju prácu a získate prístup do súkromnej skupiny. Ďakujem.