Čítate newsletter Pokrok bez povolenia. Pôvodne bol o tom, ako internet konkuruje politikom. Teraz je o tom, ako rozmraziť evolúciu vo vzdelávaní. Pridajte sa k 2900 odberateľom, staňte sa podporovateľom, alebo newsletter zdieľajte vo svojich kruhoch. Ďakujem.
Štyristo švédskych ekonómov dostalo otázku, čo sú podľa nich najdôležitejšie ekonomické koncepty, ktoré by mali bežní ľudia pochopiť. A to ako z pohľadu ich súkromného života, tak aj ako občania ovplyvňujúci verejnú politiku.
Najčastejšou odpoveďou na obe otázky boli náklady obetovanej príležitosti. Súhlasím. Ale hneď na druhé miesto pri vzdelávaní občanov by som dal pochopenie trhových princípov. Tie sa v prieskume prepadli až príliš hlboko.
V článku Prečo ekonómovia milujú trh a ostatní sú mu neverní vysvetľujem prečo považujem pochopenie týchto princípov za dôležité a aj samotné princípy.
Trh je spoločenská technológia, ktorá umožňuje kooperáciu a koordináciu vo veľkej otvorenej spoločnosti plnej ľudí, ktorí sa nepoznajú...
Kooperácia - láska, priateľstvo a trh
Kooperácia skupiny ľudí sa dá dosiahnuť rôznymi spôsobmi. Na úrovni rodiny stačia vrodené inštinkty starostlivosti o príbuzných. V evolučnom žargóne sa to nazýva inkluzívny fitness. V literárnom žargóne rodičovská láska. Na úrovni menšieho spoločenstva zas stačia lokálne normy a tlak reputácie. V evolučnom žargóne sa to nazýva recipročný altruizmus. V literárnom žargóne priateľstvo.
Problém týchto dvoch spôsobov zabezpečovania kooperácie je, že fungujú len na úrovni malého počtu ľudí. Dnešný životný štandard však máme len vďaka tomu, že kooperácia prebieha medzi miliónmi až miliardami ľudí. Celosvetová deľba práce umožnila nevídaný nárast produktivity. Ako teda zabezpečiť neosobnú kooperáciu medzi cudzincami, keď sa nemôžeme spoliehať na lásku a priateľstvo? Tu prichádza na scénu trh.
Trh je spoločenská technológia, ktorá umožňuje nasmerovať prirodzenú ľudskú snahu sledovať svoj vlastný záujem smerom k zvyšovaniu blahobytu ostatných ľudí. Stačí, že budú ľudia dodržiavať dve jednoduché pravidlá: zákazníci majú možnosť povedať „nie, ďakujem“ a konkurenti si nemusia pýtať povolenie „môžem, prosím?“. Za takýchto podmienok dokážu poskytovatelia služieb dosahovať zisk len tak, že budú čo najlepšie slúžiť ich zákazníkom. Len tak im zákazníci dobrovoľne zaplatia za služby a v konkurencii prekonajú ostatných poskytovateľov.
Bude to vyzerať, ako keby svojich zákazníkov ľúbili alebo boli najlepší priatelia, ale oni v skutočnosti myslia len na svoje blaho. Vo výsledku je na trhu úspešný človek zároveň aj prospešný človek. V ekonomickom žargóne sa to nazýva harmónia záujmov. Takto je možné na trhu zabezpečiť kooperáciu aj medzi ľuďmi, ktorí sa neľúbia a nie sú priatelia. To je prvý dôvod prečo ekonómovia milujú trh. Trh má správne nastavené incentívy.
Prečo ostatní neveria trhu - vrodená ekonómia
Ľudský druh žil po väčšinu svojej evolučnej histórie v relatívne malých skupinách lovcov a zberačov. Išlo o podmienky s minimom deľby práce, akumulácie kapitálu, objavených inovácií a vo výsledku s minimom ekonomického rastu. Žili sme vo svete Maltuziánskej pasce. V nej „viac pre mňa“ znamená „menej pre teba“, je to svet interakcií s nulovým súčtom. V tomto svete je prirodzené, že ak niekto nevyberavo sleduje vlastný záujem, tak je to na úkor zvyšku kolektívu. A naopak ten, kto myslí na ostatných, je altruistický, tak kolektívu pomáha. U ľudí sa tak vytvorila morálna intuícia, ktorá spája zámer s výsledkom. Kolektívne dobro je výsledkom dobrých zámerov a zlé zámery vedú ku kolektívnym problémom.
V rodinách a malých spoločenstvách je takáto morálna intuícia užitočná. Avšak vo veľkej spoločnosti cudzincov, kde kooperácia vyžaduje trhové mechanizmy, naráža na kameň. Tu sú odrazu ľudia prehnane podozrievaví k ziskovým motívom a v politike vytvárajú dopyt po populistických riešeniach, ktoré zhoršujú kolektívny blahobyt. Niektorí sa morálnou intuíciou nechali uniesť až do tej miery, že na jej základe vybudovali celé politické filozofie. Sľubujú napríklad príchod spoločnosti, kde sa každému dostane podľa jeho potrieb a každý bude pracovať podľa svojich možností. Tieto nápady hrajú na naše praveké emočné struny a v histórii vždy skončili tragédiou.
Čo s tým - ekonómia ako protijed
Newsletter pokračuje prehľadom zaujímavostí, o ktoré som sa potkol tento mesiac.
Školstvo
V školstve existuje veľmi slabý vzťah medzi inputmi a outputmi.
Korelácia medzi počtom rokov, ktoré deti strávia v školách a matematickou gramotnosťou (v PISA) je 0,07. Korelácia medzi výdavkami na vzdelanie a matematickou gramotnosťou 0,26.
Kvalita ľudského kapitálu je pre ekonomický rast dôležitá. Preto neprekvapuje silná korelácia medzi ekonomickým rastom a študijnými výsledkami žiakov. Avšak neexistuje prakticky žiadna korelácia medzi časom stráveným v škole a ekonomickým rastom.
Súhlasím, že rebríčky nie sú optimálny spôsob merania kvality škôl. Zvyknem hovoriť, že celoštátne testovanie je zlý spôsob, ako identifikovať dobrú školu, ale celkom dobrý spôsob, ako identifikovať zlú.
Každopádne žiaci by mohli napísať v zásade podobný článok o známkovaní v školách. Známka ako jedno číslo z písomky, alebo na vysvedčení za celý rok, alebo nebodaj na maturitnom vysvedčení za celé štúdium.... "stroskotáva na nevyhnutnej redukcii problematiky a abstrahovaní nekvantifikovateľných súčastí problematiky. Teda zákonite budeme hodnotiť iba to, čo nejakým spôsobom „oceniť“ vieme, a ostatné vynecháme. Ambícia škôl v známkovaní je teda v samotnom základe problematická."
Máme preto zrušiť známkovanie? Niektorí by možno súhlasili, ale nie som si istý, či je to identická množina s riaditeľmi, ktorí sa sťažujú na testovanie.
Spoločnosť
Šesť rokov a stále čakáme.
#robotiberupracu
Ľudský mozog sa za posledných 10 tisíc rokov výrazne zmenšil (o 1 sigmu).
Ako sme oursourcovali zuby na nôž, čreva na oheň a silné svaly na nástroje.
Tak sme outsourcovali veľký mozog na kolektívnu inteligenciu kultúry.
Niekto by povedal, nechali sme sa domestikovať.
Ako spoznáš bohatú krajinu:
Vysoká miera obezity a nízka miera úmrtnosti na obezitu.
Graf: Vzťah medzi mierou gramotnosti pred socialistickým pučom a zvolením nekomunistov po páde socializmus.
Ukrajina bola jednou nohou na západe, druhou na východe. Teraz si vybrala.
Zo života
Róbert Chovanculiak, INESS
Podporiť newsletter cez LN môžete tu:
Alebo obdarovať niekoho predplatným môžete tu:
Pre plný zážitok z tohto newslettera sa pridajte k podporovateľom. Podporíte tým moju prácu a získate prístup do súkromnej skupiny. Ďakujem.
Ak nechcete zmeškať žiadnu novinku zo sveta pokroku bez povolenia, môžete ma sledovať na sociálnych sieťach: