01/12 2023 Resumé mesiaca január
Téma roku, zaujímavé štúdie, hláška na záver, moje články mesiaca, aký je váš názor na štandardizované testovanie žiakov?
Január 2023 je za nami. To bola rýchlosť, čo? Jeden zo spôsobov ako spomaliť čas, je sem tam zastaviť a obzrieť sa za seba. Skúsim tak nový formát. Okrem tradičných článkov, ktoré idú do hĺbky v nejakej téme, budem publikovať aj mesačné resumé. Čo som napísal, prečítal, publikoval kade-tade. Označenie tohto formátu bude vždy XX/12 2023 Resumé a miera otvorení a počet prečítaní týchto sumarizačných newsletterov rozhodne, či tento experiment prežije. Teším sa na vašu spätnú väzbu.
Téma roku 2023 bude AI
Prinesie AI paradigmatickú alebo parametrickú zmenu do vzdelávania alebo nebodaj školstva?
Na čo je dnes - zatiaľ - AI najlepšia?
Aj písanie bolo Pokrok bez povolenia ako ChatGPT. Minimálne pre Platóna. Nebuď ako Platón. Umelá inteligencia z ľudí neodhryzne. Dám im ruku navyše.
Citácia je zo super knihy o tom, ako sa zmenilo ľudstvo pri prechode z orálnych spoločenstiev na gramotné spoločenstvá písma. Technologizace slova od Waltera Onga.
Aký je váš názor na štandardizované testovanie žiakov?
Diskusia pokračuje na mojom profile. Napríklad aj o tomto:
Zaujímavé štúdie
Štúdia o možnostiach replikácie úspešných škôl v Bostone.
Časopis Nature publikoval štúdiu o vplyve sociálnych sieti a ruských trollov na voľby v USA.
Prečo prestali mzdy žien dobiehať mzdy mužov v USA v 90. rokoch? Lebo v 1993 zaviedla americká vláda 12 týždňovú materskú dovolenku. Keby tak nespravili, v roku 2017 by zanikol pay gap - rozdiel medzi mzdami mužov a žien.
Mimochodom v SR je materská 34 týždňov a rodičák do troch rokov dieťaťa. A máme nadpriemerný rozdiel v platoch mužov a žien v EÚ.
Moje články mesiaca
Najdôležitejší graf roka 2022 pre Denník N.
Za 16 rokov vzrástla dávka pre tých najchudobnejších o necelých 27 percent, zatiaľ čo spotrebiteľské ceny sa zvýšili o 54 %.
Slovenský sociálny systém potrebuje zásadnú reformu, aby boli opatrenia cielené na tých, čo to najviac potrebujú.
Článok pre SME: Súkromná iniciatíva je vo vzdelávaní kľúčová
Prvú Montessori školu založila Maria Montessori v roku 1906. Niesla názov „Casa dei Bambini“ (Dom detí) a išlo o súkromnú školu založenú v chudobnej štvrti San Lorenzo v talianskom Ríme. Začala ako malá škola pre 60 detí, ale do dnešného dňa sa po svete otvorilo viac ako 20-tisíc škôl v 110 krajinách, kde sa vzdelávajú stovky tisíc detí.
Prvú waldorfskú školu otvorili v roku 1919 v meste Stuttgart v Nemecku. Znova išlo o súkromnú školu, ktorú založil riaditeľ fabriky na výrobu cigariet Waldorf Astoria pre svojich zamestnancov. Ideovým zakladateľom školy sa stal vtedy populárny filozof Rudolf Steiner. Dnes je po svete viac ako 1 200 waldorfských škôl v 75 krajinách sveta.
Prvú Summerhill školu založil v roku 1924 Alexander Sutherland Neill v meste Lyme Regis v Anglicku. Filozofiou tejto súkromnej školy bolo dať deťom a zamestnancom čím viac slobody prostredníctvom demokratických princípov. Výsledkom je škola, kde nie sú povinné premety ani známkovanie a deti riadia svoje vzdelávanie a spolurozhodujú o fungovaní ich komunity. Dnes je podobných demokratických škôl vo svete viac ako 600.
Podobne, prvú Sudbury Valley školu založila komunita ľudí v roku 1965 v štáte Massachusetts, USA. Išlo tiež o súkromnú školu so 130 žiakmi, ktorí mali úplnú slobodu pri vzdelávaní sa a spoluúčastnia sa na vedení školy. Dnes existuje po svete viac ako 60 škôl, ktoré sa identifikujú ako Sudbury.
Súkromná iniciatíva a podnikatelia stáli aj za školami typu „No Excuses“ (žiadne výhovorky) ako napr. Success Academy v New Yorku. Ide o tradičnejšie školy, kde je vzdelávanie zamerané na získavanie kvalitných akademických zručností a základných gramotností. Prvá bola otvorená len pred 16 rokmi v roku 2006. Sú charakteristické prísnymi pravidlami vo všetkých aspektoch školy. Od oblečenia žiakov, cez správanie sa na chodbách a vyučovaní až po samotný vzdelávací proces, pri ktorom sú často využívané vedecky overené explicitné inštrukcie.
Článok pre Postoj: Skutočná reforma vzdelávania / Päť vlastností kvalitnej školy
Kde majú vznikať reformy školstva?
...Nie na úrovni štátnych odborníkov ministerstva, ktorí sú príliš ďaleko od reality a sú schopní prinášať len plošné riešenia pre všetkých, ktoré nakoniec nevyhovujú skoro nikomu.
...Ani na úrovni osamotených učiteľov, ktorí sú zas príliš ponorení v každodenných povinnostiach a nemajú priestor a čas na systémové zmeny.
...Preto potrebujeme viac voľnosti, experimentovania, ale aj zodpovednosti na úrovni škôl. Len tam môžu vznikať kvalitné reformy, ktoré aj niečo v praxi zmenia.
Hláška na záver
Už roky si ukladam hlášky a postrehy mojej dcéry Emily. Toto je posledná.
Toto jedna z prvých.
Róbert Chovanculiak
Pre plný zážitok z tohto newslettera sa pridajte k podporovateľom. Podporíte tým moju prácu a získate prístup do súkromnej skupiny. Ďakujem.